Jaro a ALERGIE. Jak jste na tom? Patří u vás jaro na černou listinu?  A dá se s alergiemi něco dělat?

My měli jaro dlouho za nejméně oblíbené období. Těžké (nejen) pylové alergie jsou nejen nepříjemné, ale pro tělo také dost vyčerpávající. Dobrou zprávou je, že s tím jde něco dělat a a z dlouhodobého hlediska to má pro zdraví spoustu výhod.

Co je to alergie?

Alergie jsou přehnané imunitní reakce, tedy stav, kdy váš popletený imunitní systém vyhodnocuje bezpečné látky jako nebezpečné a spouští masivní útok třeba jen proti zrnku pylu, prachu nebo složkám potravin.

Naše imunita sídlí z cca 7080% v našich střevech. Vyvíjí se už v době před narozením a intenzivní vývoj a trénink imunity pak probíhá po narození. Obrovský vliv na to, jak bude imunita fungovat, má náš střevní mikrobiom, který pomáhá ve střevech udržovat rovnováhu. Zdravá střevní mikrobiota posiluje imunitní systém a učí ho rozlišovat bezpečné látky od nebezpečných. 

Článek: Zdraví začíná ve střevech - o střevním mikrobiomu, zvýšené střevní propustnosti a imunitě

Proto potřebujeme-li alergie regulovat, musíme se podívat právě na sídlo naší imunity - na zdraví střev a mikrobiomu.

Někteří lidé jsou do života znevýhodnění hned od začátku, například porodem císařským řezem, nekojením, častým užíváním antibiotik či jiných léčiv, které narušují mikrobiom a vedou k dysregulaci imunity, častějším alergiím a dalším potížím. Ať už jsme do vínku dostali cokoliv, vždy můžeme pro své zdraví něco udělat.

Co pomáhá při alergiích?

Pro regulaci imunity a snížení alergické odpovědi těla jsou vhodné vitální houby, zelené potraviny a protizánětlivé látky, jako omega 3 EPA a DHA. Mají protialergenní a protizánětlivé působení, snižují nepřiměřené reakce těla, mírní sezónní i potravinové alergie  (také histaminovou intoleranci) a astma. Podporují zdraví střevního mikrobiomu.

Vitální houby regulující alergie

Doporučujeme zejména Reishi a Cordyceps, které regulují náš imunitní systém regulují alergie a autoimunitní procesy, posilují obranyschopnost, působí prebioticky a živí náš střevní mikrobiom. Tato kombinace je vhodná u astma. Chrání také naše játra, regulují hladiny cukru a tuků v krvi a zvyšují celkovou vitalitu organismu. Více se o vitálních houbách dočtete například v E-booku zdarma - Stručný průvodce světem vitálních hub.

Reishi na alergie WUGI.cz Cordyceps na alergie WUGI.cz

Dejte alergiím zelené potraviny

  1. Kopřiva – má antihistaminové působení, což snižuje alergie, podporuje zdraví močových cest, pomáhá při bolestech kloubů, vysokém krevním tlaku a vysokém cukru inzulínová rezistence, cukrovka, prediabetes. Podporuje zdraví prostaty, pokožky bojuje proti ekzémům, zlepšuje trávení a dodává energii, je bohatá na minerály a vitamíny můžete užívat čerstvou, přidávat BIO sušený prášek do kaší či smoothie nebo si ji vařit jako čaj.
  2. Mladý zelený ječmen vitaminové tonikum a skvělý antioxidant, zlepšuje fyzickou i duševní kondici, podporuje pročištění organismu a snižuje překyselení, je bohatý na minerály vhodný zdroj je v BIO kvalitě z čistých krajin (rakouských Alp).
  3. Jakákoliv listová zelenina, čerstvé klíčky a bylinky, jako čerstvá bazalka, tymián a rozmarýn.

Kopřiva na alergie a posílení organismu WUGI.cz Mladý zelený ječmen BIO z rakouských Alp - WUGI.cz

Omega 3 jako všestranný pomocník

Omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA z ryb, krilový olej nebo veganský z řas  jsou to esenciální látky, které naše tělo neumí vyrobit a musíme je přijímat ve stravě. Jsou důležité pro naši imunitu, zdraví střevního mikrobiomu, funkci mozku a paměti, zdraví hormonálního a kardiovaskulárního systému. Jsou důležité pro správný vývoj plodu v těhotenství a i pro děti. Je nutný velký důraz na kvalitu, čistotu produktu a dostatečné množství omega 3 EPA a DHA v dávce. Vybírejte kvalitní a čisté doplňky.

    Omega 3 EPA a DHA krilový olej

Další látky podporující boj s alergiemi

Doplněk Mycodetox kombinující sílu zelených potravin a vitální houby - BIO spirulina, BIO chlorella a Reishi.

Mycodetox na alergie a podporu organismu WUGI.cz

  • Olej z černého kmínu (černuchy seté).
  • Quercetin - látka nacházející se v cibuli, kapustě, jablkách, borůvkách, brusinkách nebo najdete v doplňcích.
  • Speciální enzymy Allerase redukující alergické projevy, jako zahlenění, rýma a další

Za jak dlouho odezní alergické projevy?

Tito pomocníci nepůsobí hned jako léky, regulují náš organismus a je třeba je užívat delší dobu. Mají však příznivý dopad nejen na alergie a problém pouze nezastírají, ale pomáhají jej řešit.

Při alergiích je důležité se vždy podívat na celý obrázek stavu vašeho těla - mikrobiom, trávení, případnou dysbiózu, prozánětlivý stav těla či deficity živin. Dbejte také na zdraví prostředí, ve kterém žijete. Doporučuji filtrovat si pitnou vodu, pravidelně doma větrat nebo zvážit pořízení čističky vzduchu a vyřešit i sebemenší plísně ve vašich domácnostech.

Potřebujete-li poradit, napište mi do poradny.

Přeji vám co nejvíce zdraví a krásné jaro i další měsíce.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy