Jaro a ALERGIE. Jak jste na tom? Patří u vás jaro na černou listinu?  A dá se s alergiemi něco dělat?

My měli jaro dlouho za nejméně oblíbené období. Těžké (nejen) pylové alergie jsou nejen nepříjemné, ale pro tělo také dost vyčerpávající. Dobrou zprávou je, že s tím jde něco dělat a a z dlouhodobého hlediska to má pro zdraví spoustu výhod.

Alergie jsou přehnané imunitní reakce, tedy stav, kdy váš popletený imunitní systém vyhodnocuje bezpečné látky jako nebezpečné a spouští masivní útok třeba jen proti zrnku pylu, prachu nebo složkám potravin.

Naše imunita sídlí z cca 70-80% v našich střevech. Vyvíjí se už v době před narozením a intenzivní vývoj a trénink imunity pak probíhá po narození. Obrovský vliv na to, jak bude imunita fungovat, má náš střevní mikrobiom. Ten pomáhá ve střevech udržovat rovnováhu a pomáhá imunitní systém naučit rozlišovat bezpečné látky od nebezpečných. 

Článek: Zdraví začíná ve střevech - o střevním mkrobiomu, zvýšené střevní propustnosti a imunitě

Proto potřebujeme-li alergie regulovat, musíme se podívat právě na sídlo naší imunity - na zdraví střev a mikrobiomu.

Někteří lidé jsou do života znevýhodnění hned od začátku, např. porodem císařským řezem, nekojením, častým užíváním antibiotik (i jiných léčiv), které narušují mikrobiom a vedou k dysregulaci imunity a častějším alergiím a dalším potížím. Ať už jsme do vínku dostali cokoli, vždy můžeme pro své zdraví něco udělat.

Co pomáhá na alergie?

Pro regulaci imunity a snížení alergické odpovědi těla jsou vhodné vitální houby, zelené potraviny a protizánětlivé látky, jako Omega 3 EPA a DHA. Mají protialergenní a protizánětlivé působení, snižují nepřiměřené reakce těla, mírní sezónní i potravinové alergie  (také histaminovou intoleranci) a astma. Podporují zdraví střevního mikrobiomu.

Pomocníci při alergiích:

Reishi na alergie WUGI.cz Cordyceps na alergie WUGI.cz

  • Kopřiva - má antiihistaminové působení (snižuje alergie), podporuje zdraví močových cest, pomáhá při bolestech kloubů, vysokém krevním tlaku a vysokém cukru (inzulínová rezistence, cukrovka, prediabetes), podporuje zdraví prostaty, pokožky (bojuje proti ekzémům), zlepšuje trávení a dodává energii, je bohatá na minerály a vitamíny - můžete čerstvou, BIO sušený prášek i jako čaj

Kopřiva na alergie a posílení organismu WUGI.cz

Mladý zelený ječmen BIO z rakouských Alp - WUGI.cz

    Omega 3 EPA a DHA krilový olej

  • Doplněk Mycodetox kombinující sílu zelených potravin a vitální houby - BIO spirulina, BIO chlorella a Reishi 

Mycodetox na alergie a podporu organismu WUGI.cz

  • Olej z černého kmínu (černucha seté)
  • Quercetin - látka nacházející se v cibuli, kapustě, jablkách, borůvkách, brusinkách 
  • Příp. speciální enzymy redukující alergické projevy, jako zahlenění, např. produkt Allerase od Enzymedica

Tito pomocníci nepůsobí hned jako léky, regulují náš organismus a je třeba je užívat delší dobu. Mají však příznivý dopad nejen na alergie a problém pouze nezastírají, ale pomáhají jej řešit.

Při alergiích je důležité se vždy podívat na celý obrázek stavu vašeho těla - mikrobiom, trávení, příp. dysbiózy, pro-/protizánětlivý stav, deficity živin - často deficity vitaminu D, který je také nezbytný pro regulaci imunity - více o vitaminu D se dočtete zde.

Vitamin D a K2 - pro správnou funkci imunity a prevenci onemocnění - WUGI.cz blog

Potřebujete-li poradit, napište mi do poradny.

Přeji vám co nejvíce zdraví a krásné jaro i další měsíce :)

Mgr. Anna Fabiánová