Vyhýbáme se antibiotikům, jako čert kříži. Ale víme, že jsou situace, kdy jsou nezbytná. Při vyzvedávání antibiotik vám v lékárně doporučí užívat probiotika. Existují různá, ale ne všechna jsou vhodná při antibiotické léčbě. Pojďte se s námi podívat, která naopak vhodná jsou. Včetně dávkování probiotik u dětí i dospělých. Máme pro vás i tipy na další doplňky stravy, které vám při antibiotické léčbě mohou pomoci se zotavit.

Co v těle antibiotika způsobí?

Antibiotika mají negativní dopad na střevní mikrobiom a na celkové dlouhodobé zdraví. Tyto změny mikrobiomu jsou často dlouhodobé a v mnoha případech i nevratné, především u malých dětí. Antibiotika v těle nerozlišují hodné a zlé bakterie, ale zabíjí všechny. Často se stává, že nezabijí všechny zlé, ale napáchají hodně škody. Pokud dostanete více antibiotik po sobě, tak je to extrémní nápor na vaše zdraví.

Probiotika při užívání antibiotik

Při antibiotické léčbě užívejte probiotikum Saccharomyces boulardii, přesně toto, ne často doporučované laktobacily nebo bifidobakterie. Užívejte 1 kapsli 1–3 krát denně v minimálním odstupu 3. hodin od antibiotik. Probiotika užívejte nejlépe 30 minut před jídlem. Kapsli můžete také vysypat do vody, trochy jídla či sirupu a dětem dávkovat podle věku. Nedávejte do příliš teplého pokrmu.

Nejlepší probiotika k antibiotikům Saccharomyces boulardii www.wugi.cz

Orientační dávka probiotika Saccharomyces boulardii pro děti:

  • U miminek do 6 měsíců podávejte dávku na špičku nože, dle potřeby můžete i vícekrát denně.
  • U dětí 6–12 měsíců podávejte cca ¼ – ½  kapsle jednou či vícekrát denně.
  • Děti 1–3 roky můžou ½ kapsle jednou či vícekrát denně.
  • Děti starších 3. let užívají 1 kapsli jednou či vícekrát denně.

Probiotika po léčbě antibiotiky

Po ukončení léčby antibiotiky užívejte probiotika Complete Afterbiotics. Jedná se o unikátní kombinaci probiotik, které obsahují spojení půdních organismů (SBO), probiotických kvasinek a probiotik netvořící spóry. Právě půdní organismy jsou klíčové kmeny bakterií, které obnovují a chrání střevní mikrobiom a připravují jej na opětovné zavedení probiotik. Tato probiotika zvyšují produkování butyrátu v tlustém střevě, což je látka klíčová pro regeneraci a zdraví střev.

Probiotika po léčbě antibiotiky Complete Afterbiotics www.wugi.cz

Jak dlouho užívat probiotika po antibiotikách?

Probiotika Complete Afterbiotics užívejte 1 kapsli denně na lačný žaludek. Využívejte celé balení, to znamená po dobu 1 měsíce. U malých dětí do 3. let doporučuji pokračovat v Saccharomyces boulardii alespoň 1–2 týdny, starší děti mohou 1/4–1/2 kapsle Complete Afterbiotics 1x denně po dobu zhruba 2–4 týdnů. Jezte a pijte denně fermentované potraviny a nápoje obsahující přirozená probiotika, jako kvašená zelenina nebo domácí kefíry. Pokud byste měli po antibiotické léčbě citlivá střeva, zavádějte pomalu třeba od jedné čajové lžičky.

Je potřeba doplňovat i přirozená probiotika?

Přirozená probiotika, které najdeme ve fermentovaných (živých) potravinách by měly být součástí každého zdravého jídelníčku. Nejen že jsou lehce stravitelná, ale pozitivně ovlivňují mikrobiom a mají mnoho preventivních benefitů. Jsou přirozeným balíčkem, které naše těl dobře využije. Během léčby antibiotiky i po můžete začít nebo pokračovat s domácími kefíry, kvašenou zeleninou, řepným kvasem nebo kombuchou. Ideálně střídat jednotlivé druhy, protože každý ferment obsahuje jiné bakterie.

Antibiotika - Doplňujte přirozená probiotika z domácího kefíru www.wugi.cz

Doplňky stravy vhodné při antibiotické léčbě a po ní

Nezbytné pro regeneraci střevní sliznice jsou omega 3 mastné kyseliny. Pod vlivem antibiotik je totiž střevní sliznice velmi oslabena. Užívejte je dlouhodobě i po dobrání antibiotik kvůli imunitě a celkovému zdraví. Omega 3 jsou také velmi nezbytné pro vývoj dětí, v těhotenství i při kojení. Menším dětem doporučujeme olej Rosita, dávka je vhodná vyšší, než jak uvádí výrobce. Starší děti mohou i kapsle. Ohledně dávkování u dětí se obraťte na poradnu.

Dále můžete imunitu během antibiotické léčby podpořit pomocí zinku se selenem, přírodního vitaminu C, betaglukanu a vitální houby Coriolus. Dávkování je nezbytné nastavit dle stavu, neváhejte se obrátit na poradnu. Po skončení antibiotické léčby můžete imunitu podpořit i dalšími vitálními houbami, jako je Reishi, Chaga nebo nejsilnější houba Agaricus, kterou doporučuji všem, co jsou často nemocní.

Kvalitní strava během léčby antibiotiky www.wugi.cz

Trávicí potíže po antibioticích

Antibiotika mohou rozhodit trávení i na dlouhou dobu po nich. Máte-li zažívací potíže, řešte individuálně, zda jde o průjem, zácpu, těžkosti, nadýmání nebo reakce na potraviny. Pomáhá vynechání nebo výrazné omezení lepku a cukru, připravovat si čerstvá tepelně zpracovaná jídla (jsou lépe stravitelná), vynechat smažené a těžké a obecně dbát na klid u jídla a dostatečné kousání každého sousta. S trávicími potížemi pomáhají trávicí enzymy Digest.

Strava, odpočinek i denní světlo

Během léčby i po ní pamatujte na kvalitní pestrou stravu, která bude vašemu mikrobiomu dodávat dostatek prebiotické vlákniny a imunitě dostatek vitamínů a minerálů, abyste se co nejdříve uzdravili a zregenerovali. Pokud nemáte moc chuť jíst a jídelníček je omezený, zvažte přidání kvalitního Multivitaminu, aby vám nic nechybělo. Dětem můžete dávat po léčbě Multivitamin v prášku. Dostatečně odpočívejte, ale nezapomeňte tělu dopřávat jeho dávku denního světla a čerstvého vzduchu. Pokud vás trápí únava, první pomocí je hořčík a samozřejmě kvalitní spánek.

Pokud se chcete rychle zbavit příznaků nachlazení, sepsali jsme pro vás E-book ZDARMA o doplňcích, které vám rychle pomohou při akutních potížích. Dočtete se co užívat a v jakém dávkování dávat dětem i dospělým.

Doplňky, které vás rychle zbaví příznaků nachlazení www.wugi.cz

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy