Co pomáhá na močové cesty při akutních i chronických potížích
Zánět močových cest je hned po zánětu dýchacích cest druhým nejčastějším onemocněním. Nejčastěji trápí ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Často dochází k opakovaným chronickým infekcím, kterých se není možné zbavit. Tady nebudou stačit pouze brusinky a močopudné čaje. A opakované užívání antibiotik je problém. Na co dalšího se při léčbě močových cest zaměřit? A proč je na místě řešit celkovou imunitu?
Co dráždí močové cesty?
Nejčastěji bývá zánět močových cest způsobený bakteriemi. Buď se jedná o nedostatečnou hygienu nebo není dodržen dostatečný pitný režim, a tím se bakterie v moči více množí. Při opakovaných potížích mohou být v močovém měchýři biofilmy bakterií, což si můžete představit jako takovou tlustou odolnou vrstvu, a ty jsou velmi odolné vůči antibiotikům či jiné léčbě a i při lehkém oslabení organismu – jako je prochladnutí, nemoc, stres – se zánět opět aktivuje. Dále jsou náchylnější například diabetici, protože se u nich v moči vyskytuje více glukózy, což vytváří ideální podmínky pro růst bakterií. Výjimečně může být zánět způsoben i kvasinkami nebo viry.
Nachlazený močový měchýř – příznaky
Nachlazení může předcházet samotnému zánětu. Mezi příznaky se zpravidla řadí pálení při močení, častější močení, bolest močového měchýře či podbřišku, změna barvy moči, zápach moči, ale i únava, zvýšená teplota nebo bolest zad. Na místě je co nejrychleji začít s léčbou.
Močové ústrojí ženy vs. močové ústrojí muže
Ženy mají kratší močovou trubici a trpí na záněty častěji jak muži, ale neznamená to, že mužům by se to stát nemohlo. U žen je vyšší výskyt zánětů ovlivněn i hormonálními změnami a často i menstruační bolesti mohou skrýt začínající problémy a zánět se může hodně rozjet. U můžu naopak zvyšuje riziko zánětu zvětšená prostata ve vyšším věku.
Co pomáhá na močové cesty při akutním zánětu
Při akutním stavu doporučujeme zvýšenou dávku D-Mannose and Cranberry Extract 2 kapsle 2–3x denně, běžná denní dávka jsou 2 kapsle denně (může se brát nalačno). D-Mannose je jednoduchý cukr, který prochází tělem a váže na sebe špatné bakterie, které následně vylučuje z těla ven. Brusinky obsahují vitamin C, který podporuje imunitu a zdraví močových cest. Tento doplněk působí jako přírodní antibiotikum.
Dále doporučujeme sáhnout po kombinaci vitální houby Coriolus 4 kapsle 4x denně, betaglukanu 4 kapsle 4x denně a Aceroly od Trime 2 kapsle 4x denně nebo Berry Power Supermix v prášku 1/2 lžičky 4x denně (berte vše dohromady a nalačno). Tato kombinace účinně bojuje proti patogenům a posiluje imunitu, aby se tělo se zánětem mohlo rychleji poprat.
Podle situace tyto dávky berte cca týden, pak dávku snižte podle závažnosti stavu na doléčení, dávku v čase podle vývoje můžete upravovat. Při opakovaných potížích je vhodné podporovat imunitu a zdraví dlouhodobě – viz níže.
Tuto kombinaci mohou i děti, jen je potřeba dávku všech doplňků upravit dle věku a potíží dítěte.
Co také pomáhá na nachlazený močový měchýř?
Při akutním stavu můžete přidat také tinkturu z lichořeřišnice nebo Oregánový olej. Oregánový olej i lichořeřišnice působí jako přírodní antibiotika. Upozorňujeme, že oregánový olej je jen na akutní potíže, nedoporučujeme užívat dlouhodobě bez pauz, jak někdo doporučuje. Preventivně užít oregánový olej můžete při podezření, že jste prochladli a máte pocit, že by se to mohlo rozjet v zánět a ještě např. nemáte příznaky, ale určitě ne dlouhodobě. Tuto lichořeřišnici můžete naopak dlouhodobě bez pauz (netýká se všech tinktur z lichořeřišnice). Při akutních problémech vám může pomoci i tinktura Imunita zahuštěné extrakty.
Co pomáhá na močové cesty při opakovaných potížích
Při opakovaných potížích řešte celkovou imunitu – zajistěte dostatek vitamínů a minerálů a podpořte odolnost. Zmíněné biofilmy bakterií, které se při opakovaných potížích v močovém měchýři často vyskytují, jsou odolné vůči léčbě a potíže se snadno vrací i při mírné zátěži těla (prochladnutí, nemoc, stres).
Pokud nemáte zánět močových cest poprvé, je potřeba dlouhodobě adekvátně řešit imunitu. V takovém případě doporučuji vitální houby. V případě velkých potíží doporučuji kúru s nejsilnější houbou Agaricus na 2 měsíce, poté od něj 1 měsíc pauzu. Vhodné jsou i jiné houby, jako Cordyceps či Reishi, u kterých se dělají 3měsíční kúry, poté týden pauza a můžete opakovat a dle potřeby doplnit betaglukanem. Cordyceps z hub nejsilněji podporuje zdraví ledvin, močových cest a energii, je vhodný u vyčerpání a zimomřivosti. Reishi působí velmi všestranně a celkově podporuje imunitu a odolnost, pomáhá při únavě a nespavosti. Dávkování pro vás poté můžeme nastavit dle konkrétní objednávky v poradně.
Dlouhodobě je k tomu vhodné navýšit přírodní vitamin C, brusinky a směs D-Mannose and Cranberry Extract v dávce 2 kapsle denně. Můžete takto užívat dlouhodobě v rámci i několika měsíců podle vývoje stavu.
Močopudné čaje či čaje na močové cesty doporučujeme prostřídat, nepijte jednu bylinku nebo čajovou směs dlouhodobě. Můžete udělat i kúru s lichořeřišnicí nebo tinkturou Imunita zahuštěné extrakty.
Léčba chronicky nachlazeného močového měchýře
U chronických potíží nepodceňujte dlouhodobou podporu odolnosti, volte rozumné formy otužování, ale vyvarujte se prochladnutí. Otužovat se můžete i studeným vzduchem u okna nebo na zahradě. Nepřetápějte interiéry a pokud to jde, udržujte teplotu v ložnici kolem 18°C. Ani saunování se nemusíte vyhýbat, ale buďte opatrní při ochlazování. Kvalitně spěte, buďte často na denní světle, pravidelně se hýbejte, ale dopřejte si i odpočinek. Pozor dejte i na chronický stres, který oslabí obranyschopnost a může být spouštěčem zánětu.
Zaměřte se na posílení střevního mikrobiomu a imunity obecně – jezte probiotické potraviny, dbejte na pestrou kvalitní stravu s dostatkem živin.
Musíte užívat antibiotika na močové cesty?
Nezoufejte. Jsou případy, kdy se antibiotikům nevyhnete. Můžete ale sáhnout po nejlepších probiotikách a doplňcích k antibiotikům, které vám pomohou podpořit váš střevní mikrobiom, aby dopady antibiotické léčby byly co nejmenší.
Co na močové cesty – babské rady
Dbejte na dostatečný pitný režim – především čisté vody a bylinných čajů. Sáhnout můžete po osvědčených bylinkách jako kopřiva, přeslička, zlatobýl, medvědice, rozmarýn – jsou močopudné a působí antibakteriálně. Můžete také navýšit petržel jako významný zdroj vitaminu C – a to jak čerstvou petrželovou nať tak i kořen petržele.
Jezte neslazené brusinky např. ty lyofilizované, protože sušené jsou v drtivé většině případů slazené cukrem nebo jablečnou šťávou – i jablečná šťáva nebo jablečný koncentrát jsou zdrojem jednoduchého rychlého cukru, který při těchto potížích není vůbec vhodný.
Záda i podbřišek si udržujte v teple, doporučujeme nosit bederní pás. Léčivá kombinace je i termofor + deka + klid na gauči, avšak chápeme, že ne vždy proveditelná. Ve stravě omezte co nejvíce cukry – zejména sladkosti, sladké nápoje, ale i nadmíru sladkého ovoce – méně sladké ovoce jsou např. borůvky, brusinky, lesní plody, rybíz.
Dotaz a recenze zákaznice na zánět močového měchýře
,,Dobrý den, v noci se mi rozjel zánět močového měchýře (i s krví v moči). S ohledem na pylovou sezónu užívám Reishi (v dávce 2-0-2), Coriolus (v dávce 2-0-2), Rositu olej, Kril olej, vitamin E (v dávce 1-0-1), další vitamíny, navíc i vitamín C. Myslíte, že je kvůli zánětu možné do jeho odeznění navýšit Reishi i Coriolus na max. dávku 10 kapslí denně? Dávalo by Vám smysl přidat i kozí kolostrum v dávce 3 x 5 tobolek? Hledám něco, co by rychle pomohlo a já nemusela začít brát antibiotika. Děkuji”
Má odpověď:
Dobrý den, nyní při akutním stavu doporučuji Coriolus 4 kapsle 4x denně + betaglukan 4 kapsle 4x denně a Acerolu k tomu 2 kapsle 4x denně na cca týden, pak dávku snížit. Ostatní můžete užívat. Určitě k tomu i doplněk D-Mannosu and Cranberry Extrakt 2 kapsle 3x denně první dva dny a pak dle stavu zkusit snižovat na 2 kapsle 2x denně (zhruba ten týden, dle vývoje). Preventivně pokračovat ve 2 kapslích denně. Kozí kolostrum v tomto případě nedoporučuji.
Dále doporučuji močopudné čaje a neslazené lyofilizované brusinky. Vhodné přidat takto u větších potíží i tinkturu z lichořeřišnice nebo oregánový olej.
Odpověď zákaznice:
,,Dobrý den, pomohlo mi to. Třetí den už jsem téměř bez příznaků! Moc děkuji!”
Všechny vhodné produkty na tyto potíže najdete v kategorii močové cesty. Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy