Doplňky stravy při kojení – prevence, infekce a jiné potíže

Na spoustě doplňků stravy je napsáno, že nejsou vhodné pro kojící. Což většinou bývá z legislativních důvodů. Není pravda, že kojící mohou všechny doplňky bez výhrad, ani to, že nesmí žádné. Co si ale v případě, že kojíte a máte akutní příznaky nemoci nebo jen chcete preventivně podpořit imunitu vzít? Právě proto vám přinášíme tento článek, abyste měly jasno v tom, co užívat a co ne. 

Jsou doplňky stravy při kojení nezbytné?

Samozřejmě, že nejlepší varianta by byla, abyste všechny živiny pokryly ze stravy. Bohužel to není tak jednoduché, jelikož potraviny nemusí být zdaleka tak kvalitní jako kdysi, půda ve které se pěstuje neobsahuje tolik živin a ani zvířata často nežijí v přirozených podmínkách. Zároveň roste spotřeba průmyslově zpracovaných potravin, které neobsahují ani zlomek živin, které potřebujeme. Nebo jsou takové průmyslové potraviny o vitamíny a minerály obohacené, ale jsou to často syntetické, neaktivní a pro tělo špatně využitelné formy. Ani my nežijeme v přirozených podmínkách. Jsme vystavení umělému světlu, málo se hýbeme, často máme narušený spánek, nechodíme ven na denní světlo nebo jíme polotovary. Podle toho si můžete odpovědět, zda strava a váš životní styl pokryje všechny živiny, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Kojení a vhodné doplňky stravy

Co jíst při kojení?

Existují dva protichůdné názory. Jeden, že kojící žena může jíst co chce, druhý, že by neměla skoro nic, z čeho by mohlo mít dítě prdíky. Každá žena, která zažila nepohodlí svého miminka by udělala první poslední, aby mu ulevila. Často se setkáváme s maminkami, které se dostanou do začarovaného kruhu, kdy jí pár potravin a další nejsou schopné zařadit, protože okamžitě dochází u miminka k nějaké reakci. V takovém případě doporučujeme celou věc konzultovat s odborníkem.

Podrobně popsáno co jíst a co nejíst při kojení popisujeme v dřívějším článku.

Co jíst a co nejíst při kojení

Jak řešit prevenci při kojení?

Spousta kurzů je zaměřených na předporodní přípravu a porod, ale ze zkušenosti víme, že to, co přijde po porodu je často mnohem náročnější. A i kdyby takové kurzy byly, tak nás nikdy nepřipraví na všechny situace. Zdravotní komplikace matky, miminka, starších dětí nebo nepříznivé životní situace. Věci, které musíte nějak vyřešit a fungovat. To, co vám může pomoci je péče o sebe sama. Dobrý spánek, kvalitní výživa i doplňky stravy a pohyb v těhotenství se snadno udrží i po porodu, pokud si z toho uděláte návyk. Prioritou nejsou čistá okna nebo hezky poskládané prádlo. Priorita je vaše pohoda. Počítá se všechno – pár minut o samotě ve sprše, několik málo minut cvičení (a klidně jen vědomého dechu!), 20 minut spánku navíc přes den, cesta na nákup o samotě nebo delegování úkolů.

Jaké jsou základní doplňky stravy pro kojící matky?

  1. Multivitamin Prenatal pro těhotné a kojící – vitamíny a minerály jsou dobře vstřebatelné a bioaktivní podobě. Je vhodný s ohledem na náročnost poporodního období, nedostatečný spánek, časté kojení a potřebu podpořit regeneraci.
  2. Hořčík pro podporu energie je energizující hořčík malát. Na zklidnění, regeneraci a podporu kvality spánku sáhněte spíše po hořčíku bisglycinátu.
  3. Omega 3 EPA a DHA – jsou důležité pro vaši regeneraci, zdraví a hlavně – jsou velmi důležité pro vývoj mozku a nervové soustavy miminka. Předáváte jej přes mateřské mléko. Kojící mohou jakýkoliv z naší nabídky omega 3. Od zavádění příkrmů doporučujeme omega 3 přidávat i dětem do stravy – vhodný je olej Rosita, Trime omega 3 i Trime omega 3 s D3+K2.
  4. Probiotika ve formě probiotických potravin a nápojů (domácí kefíry, kvašená zelenina atd.). Jsou důležité pro zdraví vás i miminka, probiotika také předáváte skrze mateřské mléko. V případě potřeby můžete navýšit kvalitní probiotika s prebiotiky Probiomix. V případě, že byste vy nebo miminko museli užívat antibiotika, pak k tomu volte probiotika Saccharomyces boulardii. Přečtete si, jak podpořit zdraví a mikrobiom během antibiotické léčby a po ní.
  5. Železo doporučujeme při ztrátách krve při porodu a při potvrzeném nedostatku. Pozor na nevhodné formy na předpis nebo z lékárny, které velmi často způsobují zácpu, trávicí těžkosti a obsahují škodlivá aditiva. Základem je jíst kvalitní maso a játra, navýšit vitamin C, hořčík, měď a B vitamíny podporující krvetvorbu. Případně volit přírodní doplňky bez aditiv, jako jsou dětské kapky se železem, železo je také v Multivitaminu Prenatal.
  6. Vápník doporučujeme, pokud vy nebo vaše miminko má ABKM a nejíte mléčné výrobky a nestačí vám vápník z Multivitaminu Prenatal.
  7. Hlídat si stále dostatek vitaminu D (vždy užívejte v kombinaci s K2). V mateřském mléce ale nepředáváte dostatek, proto je suplementace pro miminko také na místě. Pro novorozence je vhodný rostlinný vitamin D3 Vitashine ve spreji nebo Trime Kids vitamin D3 v kapkách, který nezpůsobuje bolesti bříška, vhodné je postupně jej doplnit také o vitamin K2, který potřebují i miminka.

Srovnání kefírových kultur vs. kupovaný kefír

Doplňky stravy po porodu

Doplňky stravy, které urychlí (nejen) hojení po porodu a můžete je také zařadit.

  • Protizánětlivé omega 3 podporující regeneraci a také předáváte miminku v mateřském mléce pro lepší vývoj celkového zdraví, jejich mozku a nervového systému i jako prevence rozvoje alergií, astma či ekzémů. Ty doporučujeme užívat dlouhodobě při kojení.
  • Kolagen s kyselinou hyaluronovou doporučujeme zejména při nástřihu nebo císařském řezu a pro podporu kvality kůže a kloubů. Pokud maminka nosí miminko, dochází k velké zátěži na tělo i klouby. Doporučujeme jej užívat již preventivně před porodem. Navyšte k tomu přírodní vitamin C, jako je Acerola.
  • Vitální houby vyživují organismus, urychlují regeneraci, posilují imunitu, odolnost a harmonizují psychiku – vhodná je zejména Reishi, při kojení můžete ale jakékoliv houby. Pro pomoc s výběrem se neváhejte obrátit na poradnu.
  • Při hemoroidech nebo větším krvácení je vhodný rutin a navýšit přírodní vitamin C.

Jak řešit infekce a jiné potíže při kojení

Dále přinášíme také přehled akutních stavů, které vás mohou během kojení pěkně potrápit. 

  1. V případě nespecifických trávicích potíží (reflux, nadýmání, těžkosti, zácpa i průjem) řešte především příčinu, obecně vám mohou pomoci trávicí enzymy Digest, které usnadní trávení a minimalizují různé trávicí potíže.
  2. Akutní průjem – ať už z důvodu otravy, virové infekce nebo dietní chyby – zařaďte probiotikum Saccharomyces boulardii. Z lékárny při akutním průjmu užívejte černé uhlí Carbofit. 
  3. Regenerace po průjmu – doplňte ztráty tekutin a minerálů – elektrolyty a navyšte k tomu hořčík. Regeneraci střevní sliznice podpoří L-glutamin, kolagen a Kozí kolostrum. Na regeneraci přidejte i zmíněné omega 3.
  4. Zácpa – řešte potřebná režimová opatření, denně zařaďte probiotický vodní a mléčný kefír. Krátkodobě můžete cílenou směs na zácpu BioCare Psyllium Intensive.
  5. Jako podporu imunity při akutních potížích, jako je různá viróza, nachlazení a další, sáhněte po kombinaci Betaglukanu a Coriolu, preventivně můžete sáhnout i po jiných vitálních houbách, jako je Reishi, Hlíva, Chaga nebo nejsilnější Agaricus v případě opravdu časté nemocnosti. Pomáhá také Kozí kolostrum, dostatek vitaminu C (doporučujeme přírodní zdroje) a navýšení zinku – buď přirozeného ze stravy jako jsou ústřice nebo jako doplněk v multivitaminu nebo Zinc complex.
  6. Bolest v krku – používejte sprej do krku STkill, kloktejte ředěnou Dračí krev nebo ředěný peroxid či slaný roztok s kurkumou. 
  7. Kašel – střídejte čaje, jako majoránka, sléz, jitrocel, islandský lišejník. Inhalujte, popíjejte vincentku. Pomáhá mazání hrudníku tymiánovou mastí Medvěd
  8. Rýma – krátkodobě používejte hypertonický sprej Quinton na ucpaný nos a isotonický sprej Quinton na očistu. Z lékárny může koupit sprej nebo kapky Pinio nasal nebo zkuste sprej Sinu orega. Proplachujte nos konvičkou (slaným roztokem a doporučuji si udělat výluh z listů rostliny rýmovníku a používat to jako vodu na proplach, pomáhá to protáhnout a pročistit nos). Inhalujte a vyzkoušejte aromaterapii. Jen buďte opatrné, aby byla aromaterapie jen pro vás někde, kde to není přímo u miminka či používejte vhodné vůně pro malá miminka v odpovídajících koncentrací.
  9. Močové cesty – užívejte doplněk D-mannosa s extraktem z brusinek (v akutní stav vyšší dávky, při opakovaných potížích brát dlouhodobě), v akutní stav zařaďte také betaglukan a Coriolus PRO, navyšte vitamin C a zinek. Jezte lyofilizované neslazené brusinky. Mimo akutní stav preventivně na posilu imunity užívejte vitální houby (jako Agaricus, Reishi, Cordyceps). Čaje na močové cesty doporučuji střídat.
  10. Vyčerpání a únava hořčík je pomoc číslo jedna – vhodné je zařadit i vyšší dávky. Sáhněte jinak po vitálních houbách – Cordyceps PRO jako dobíječ energie v kombinaci s Reishi PRO jako vyživující houbou. Zvažte i doplnění B komplexu (vhodné i zjistit si z krve deficity), pamatujte na dostatečný příjem jódu (zvlášťě, pokud používáte přírodní soli jako himalájská, mořská, keltská a nejíte pravidelně řasy, může vám jód chybět!) a železa (zde jsou opět vhodné krevní testy všech parametrů železa a neužívat železo naslepo).
  11. Stres a špatná nálada – zařaďte adaptogenní houby jako je Reishi, přidejte omega 3 a hořčík. Nárazově v případě opravdové nutnosti můžete u úzkosti a větších stresových potížích užívat L-theanin. Řešte však zejména příčiny – spánek, odpočinek, denní režim.
  12. Padání vlasů – po porodu jde o běžný jev kvůli hormonálním změnám, dbejte na výživu s dostatkem bílkovin, doplňujte kolagen, zinek, B komplex, omega 3 a přípravek MycoHair.

BrainMax Prenatal Hořčík MycoMedica MycoHair

Jak řešit infekce a jiné potíže u dětí při kojení

Pokud je malé dítě nemocné a doplňky pro něj ještě vhodné nejsou, může maminka užívat Coriolus PRO, betaglukan, omega 3, vitamin C a dbát na dostatek vitamínů a minerálů. Při antibiotické léčbě podávat probiotikum Saccharomyces boulardii i miminku a může jej užívat i maminka, jinak může maminka vícekmenová probiotika Probiomix a jíst fermenty jako například domácí kefíry. Od zavedení příkrmů dětem můžete děti při nemoci podpořit betaglukanem, Coriolem, Dětským kozím kolostrem. Dlouhodobě jim od zavedení příkrmů přidávejte omega 3 a vitamíny dle potřeby (vitamin D3, K2, popř. přírodní vitamin C).

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy



Složení produktů je čisté a 100 % bez škodlivých aditiv.

Složení produktů je čisté a 100 % bez škodlivých aditiv.

Produkty jsou funkční a zaměřené na celistvé zdraví.

Produkty jsou funkční a zaměřené na celistvé zdraví.

Jsme ohleduplní k naší planetě a podporujeme neziskové organizace.

Jsme ohleduplní k naší planetě a podporujeme neziskové organizace.