Instantní kaše, kdo nás sleduje delší dobu ví, že je nemáme v lásce. Jedná se o průmyslově zpracovanou potravinu, která v našem těle působí úplně odlišně než skutečné celistvé potraviny. Pojďte se naučit, jak udělat výživnou a zdravou kaši z celých zrn. Stejným postupem můžete udělat kaši z celé pohanky, qunioy, čiroku nebo rýže.

Proč kaši fermentujeme?

Jáhly, pohanku a jiné - jejich celá zrna namáčíme na několik hodin (přes noc) do vody a vodního kefíru. Díky tomu se stanou zrna lépe stravitelná a vitamíny a minerály pro naše tělo dostupnější. Díky namáčení se zkrátí i doba vaření, což ráno oceníte. A pokud ráno opravdu nemáte na vaření čas, uvařte si ji klidně večer a ráno ohřejte. Kaše z celých zrn je daleko lepší než ty instantní.

Potřebujete

Postup

  1. Jáhly namočte do vody a přidejte půl deci vodního kefíru a nechte přes noc na lince.
  2. Druhý den jáhly slijte, spařte vroucí vodou (odstraníte hořkost) a dejte do mléka či vody vařit. Vaření je o něco kratší, cca 10 až 15 minut. V případě potřeby dolijte trochu tekutiny.
  3. Do teplé kaše vmíchejte rozmačkaný banán nebo nastrouhané jablíčko, máslo, skořici, semínka a případně ořechové máslo. 
  4. Uvařenou kaši rozdělte na talíře, dospělým přidejte kolagen nebo protein a ozdobte čerstvým a lyofilizovaným ovocem.

Fermentovaná jáhlová kaše z celých zrn WUGI zdravé recepty www.wugi.cz

Fermentovaná pohanková kaše

Jáhly vyměňte ve stejném poměru za pohanku. Pohanku ráno spařit nemusíte. Vaření je kratší, než u jáhel, stačí zhruba 5 minut. Postupujte stejně.

Fermentovaná qunioová kaše

Jáhly vyměňte ve stejném poměru za quniou. Postupujte stejně jako u jáhlové kaše, včetně spaření vařící vodou.

Autorka kaše

Tereza Marečková