Oslavte s námi nadcházející Světový den mikrobiomu. Ke každé objednávce nad 700,- dostanete dárek vodní nebo mléčné kefírové kultury na zkoušku dle vlastního výběru (zvolíte v košíku). Platí do 26.6.

Imunita: co potřebuje, aby fungovala správně

V tomto článku se dozvíte:

 • Co rozhoduje o funkci naší imunity.
 • Jaké živiny a potraviny jsou důležité pro podporu imunity.
 • Jaké jsou v naší populaci nejčastější deficity, které způsobují nedostatečnou funkci imunity, jak je zjistit a jak je řešit.
 • Blíže o vitaminu D a zvýšeném riziku respiračních onemocnění.
 • Jaké vitamíny, minerály a látky působí protivirově.
 • Jak přistupovat z dlouhodobého hlediska ke stravě a doplňkům stravy.
 • Na konci článku naleznete shrnutí.

70–80 % naší imunity leží ve střevech

Střeva jsou naším hlavním imunitním orgánem. Střeva i jejich obyvatelé = střevní mikrobiom (mikroorganismy) jsou zcela zásadní pro zdravou funkci imunity. V posledních letech se rapidně vzrostl počet vědeckých studií, které popisují souvislosti mezi zdravím střev a imunitním systémem, duševním zdravím, náladou, autoimunitními a hormonálními poruchami, kožními problémy i rakovinou. (Více o střevech a mikrobiomu se dočtete v dřívějších článcích).

Jaké živiny a potraviny jsou důležité

Tím, co dáme do úst, denně ovlivňujeme a měníme složení střevního mikrobiomu. Včerejší pizza způsobí změny ve střevním mikrobiomu, které dnes vedou k jeho oslabení a oslabení zdravé střevní rovnováhy klíčové pro imunitu (1).

Imunita leží ve střevech - WUGI blog

Naprostý základ pro pevnou imunitu tvoří kvalitní pestrá strava, potraviny bohaté na mikroživiny a fytolátky (látky nacházející se v rostlinných potravinách), dostatek prebiotické vlákniny (krmící náš střevní mikrobiom) a denně něco fermentovaného = tedy přirozeně probiotické potraviny a nápoje, jako je kvašené zelí, kimchi, domácí vodní a mléčné kefíry nebo kaše fermentované přes noc.

Naše imunita potřebuje pro svou správnou funkci dostatek vitaminů, minerálů a protizánětlivých látek:

 • vitaminu D,
 • vitaminu C,
 • vitamínů skupiny B,
 • zinku,
 • selenu
 • a omega 3 mastných kyselin.

Dále hrají důležitou roli vitamin A a E, železo, měď. (2) 

Nejčastější deficity v populaci

Nejčastější nedostatky v naší populaci jsou u:

 • vitaminu D,
 • omega 3,
 • přirozených probiotik
 • a zinku.

Dále bývá nízký příjem selenu.

Nedostatky v živinách se samozřejmě liší s ohledem na složení stravy, funkci vašeho trávicího traktu (jak dobře jste schopni živiny ze stravy vstřebávat a využívat), věk a životní styl. Při stresu, fyzické námaze, narušení spánku, vyšší zátěži toxiny (alkohol, chemie z okolí) nebo po prodělání nemoci dochází k vyšším požadavkům těla na spoustu živin, jako vitaminu C a B vitamínů. 

Při nedostatečné funkci trávení v důsledku stresu, gastritidy, snížené produkci žaludečních kyselin, při užívání léků potlačujících žaludeční kyselinu (omeprazol, pantoprazol, Helicid, Emanera apod.) dochází k narušení vstřebávání živin, zejména hořčíku, zinku, vitaminu B12, železa, vápníku a také bílkovin (12).

Klesající množství hořčíku v potravinách (za posledních 100 let o 80–90 % (5)) vede k nedostatkům magnesia v těle, které se nejčastěj projevuje únavou, svalovou slabostí, křečemi, potížemi se spánkem, bušením srdce a bolestmi hlavy. I magnesium je však důležité pro funkci imunity (6). Samotné magnesium se podílí v těle na více než 300 biochemických reakcí. 

Hořčík a jeho funkce v těle - imunita, kvalitní spánek, energie - WUGI blog

Jak nedostatky v těle zjistit

Základním vyšetřením jsou krevní testy, kde změříte nedostatky ve vitamínech (jako vit. D, B9, B12) a základních minerálech (jako zinku, železa). Dle funkci orgánů, hormonálního statusu, jaterních enzymů, apod. lze vyčíst další možné nedostatky – např. v minerálech jako jód, selen, vitaminu C, vitaminu B6 a dalších. Bohužel podle obsahu minerálů v krvi – zejména co se týče hořčíku – není možné stanovit deficit. Hořčík je hlavní vnitrobuněčný ion — to znamená, že je schovaný uvnitř buněk a množství v krvi je přísně regulováno. V krvi tak může být hořčíku normální množství, ale v buňkách nedostatek. Proto vyšetření hořčíku z krve nemá vypovídající hodnotu, dá se zjistit pouze v případě vyšetření krve z erytrocytů. 

Ukazatelem deficitů jsou potíže jako:

 • oslabení imunitního systému a opakované infekce,
 • dlouhá rekonvalescence po nemoci,
 • únava,
 • křeče,
 • slabost,
 • padání vlasů,
 • úzkosti,
 • poruchy menstruačního cyklu,
 • studené končetiny a zimomřivost,
 • záněty v těle,
 • tvorba oparů a aftů,
 • opakované gynekologické záněty a infekce močových cest.
 • Nedostatky vitaminu D (a K2) se mohou projevovat také zvýšenou kazivostí zubů.

Imunita - jaké jsou nejčastější deficity živin, jak je zjistit a doplnit - WUGI blog

Pomocí pohledové diagnostiky vám může zkušený terapeut pomoct určit nedostatky dle hodnocení kvality nehtů, vlasů, kvality pleti, (ne)přítomnosti akné, znaků na jazyku (tvar, barva, povlak,...) a zdraví zubů.

Co vitamin D a imunita?

Zejména v případě vitaminu D doporučuji do krevního vyšetření investovat. V naší populaci má dostatek vitaminu D přes zimní měsíce sotva 1 % obyvatel a to je hodnocení "dostatečných hladin" nastaveno laboratořemi velmi nízko. Nedostatky vitaminu D jsou spojeny s vyšším rizikem respiračních virových onemocnění (10, 11). Je nezbytný pro regulaci imunity a u autoimunitních onemocnění, potřebný pro zdraví kostí a zubů, ale taky funkci svalů a psychiku. Jeho účinky ovlivňují v organismu celou řadu procesů.

Nedostatek vitaminu D je spojen také s oslabením střevního mikrobiomu a zánětem.

Suplementace je na místě minimálně od podzimu do jara, kdy nemůžeme čerpat ze sluníčka. Pokud byste chtěli vitamin D doplňovat pouze ze stravy, museli byste denně vypít asi 2,5 litru mléka (obohaceného o vit. D) nebo sníst zhruba 300 g tučných ryb včetně veškerého tuku, který zůstává v pánvi – tam totiž vitamin D zůstává s ním. Doporučuji proto zvolit kvalitní doplněk stravy.

Podpora imunity - vitamin D3 a K2 - WUGI blog

Jak nedostatky živin řešit a podpořit správnou funkci imunity

Zvažte:

 • kvalitu a pestrost stravy, skladbu živin,
 • stav vašeho trávení – ovlivňuje možnost vstřebávání živin do těla. (Máte nebo měli jste trávicí potíže? Řešte je s odborníkem na funkční medicínu a výživu zabývající se celostním pohledem na zdraví člověka a výživu.)

Podporujte denně trávení a svůj mikrobiom fermentovanými potraviny a nápoji. Živiny doplňujte pomocí stravy a kvalitních čistých doplňků stravy.

Potraviny bohaté na důležité vitaminy a minerály:

 • Vitamin D – tučné ryby, vejce (žloutek), kvalitní mléčné výrobky (jako domácí mléčný kefír) – bohužel příjem ze stravy je i tak minimální. 
 • Vitamin C – čerstvá zelenina, čerstvé bylinky, čerstvé a lyofilizované ovoce, kvašená zelenina, Acerola (brazilská třešeň), šípek, camu camu, aronie 
 • Vitamíny skupiny B – maso a vnitřnosti, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, sýry, listová zelenina.
 • Zinek – významným zdrojem jsou játra, dále hovězí maso, ústřice, ořechy a semínka (zejm. dýňová).
 • Selen – hlavním zdrojem jsou para ořechy (stačí cca 2–3 denně po pokrytí denní doporučené dávky), dále vnitřnosti a ryby
 • Omega 3 mastné kyseliny – zejména divoké ryby (zdroj EPA a DHA), mořské řasy (zdroj zejm. DHA). Rostlinné potraviny, jako ořechy a semínka (lněné semínko atd.) jsou zdrojem pouze omega 3 druhu ALA, které jsou nedostatečné pro celkovou potřebu těla. Je nutné přijímat také druhy EPA a DHA.

Doplňky stravy:

Dobře vstřebatelná forma zinku se selenem a mědí www.wugi.cz

Co působí protivirově a posiluje imunitu

Protivirové účinky vykazuje řady bylin a rostlinných látek. Mezi dobře vědecky prozkoumané doplňky s protivirovým účinkem, patří česnek, kurkumin, echinacea (např. zde v bylinné směsi), propolis, oreganový olej, vitální houby (zejm. Coriolus a další). I zmiňovaný zinek posiluje protivirovou obranu našeho těla (9). Také kozí kolostrum je vhodné pro děti i dospělé na podporu imunity jako prevence nebo pro rychlejší uzdravování.

Mezi nejlepší doplňky řadím při akutních potížích Coriolus, betaglukan a kurkumin, v kombinaci s uváděným dostatečným příjmem vitaminu D, C a zinku. Coriolus a betaglukan lze užívat v akutních potížích 2–4 kapsle 4x denně (děti méně, kapsle lze vysypat) nalačno. Kurkumin 1 kapsle 1–3x denně s jídlem obsahující tuk. 

Nenechte se zmást označením veterinární přípravek na obale Coriolu, je to kvůli novým úpravám v legislativě EU.
Coriolus je celosvětově uznávaným kvalitním přírodním doplňkem pro podporu imunity a prevence civilizačních onemocnění. 
Coriolus pro podporu imunity, protivirový - WUGI blog

Podpora imunity u dětí

Pro děti je vhodné Dětské kozí kolostrum, betaglukan či vitální houby, jako je Reishi a další (např. ve směsi MycoComplex s vit.C) nebo přírodní vitamin C pro posílení jejich přirozené obranyschopnosti. Doplňky vhodné pro děti najdete v této kategorii nebo si přečtěte Jak podpořit imunitu u dětí.

Mimo akutní potíže je pak vhodné dělat kúry s vitálními houbami, jako je Reishi, Agaricus (nejaktivnější působení na imunitní systém) či jiná dle charakteru vašich potíží.

Více o houbách se dočtete také v E-booku ZDARMA: Stručný průvodce světem vitálních hub, případně mi napište do odborné poradny na e-mail anna@wugi.cz.

Medicinální houby - elixíry života - WUGI kefír

Shrnutí doporučení pro podporu imunity

 1. Zaměřte se na kvalitní stravu s dostatkem probiotických potravin.
 2. Zvažte suplementaci vitaminu D3 s K2, vitaminu C, zinku, omega 3 (zejména Rositu obsahující přirozený vitamin A) a hořčíku. Popřípadě sáhněte po kvalitním multivitaminu bez aditiv.
 3. Jezte potraviny bohaté na selen (2–3 para ořechy denně, případně zde v komplexu se zinkem), vitamíny skupiny B a různé barevné fytolátky – pravidlo "jezte podle barev duhy".
 4. Podporujte imunity protizánětlivými bylinami a látkami – kurkuma a kurkumin, oregano, zázvor, česnek, bylinná tinktura.
 5. Posilněte se s vitálními houbami.
 6. Akutní stavy řešte pomocí Coriolu, betaglukanu, Aceroly, doplňujte o kvašené potraviny, fermentovanou šípkovou limonádu, zázvor, cibuli s česnekem a medem apod.  

Zdraví je komplexní záležitost a každý jsme jiný, o tom žádná. Pokud máte vážnější či dlouhodobé zdravotní obtíže, je vhodné je konzultovat s odborníkem, se kterým nastavíte individuální plán přímo pro vás. Pamatujte na péči o svůj střevní mikrobiom, zaměřte se na prevenci a podchycení nutričních nedostatků včas, posilujte svůj organismus s adaptogeny a vitálními houbami. Nezapomínejte na kvalitní spánek, redukci stresu, pohyb na čerstvém vzduchu a společnost svých blízkých. Pečujte o sebe :)

Pokud potřebujete s něčím poradit, napište do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

..................

Reference:

1) Diet rapidly and reproducibly alters the human gut microbiome:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3957428/

2) Immune Function and Micronutrient Requirements Change over the Life Course: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6212925/

3) Selenium, Selenoproteins and Viral Infection: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31487871/

4) Zinc as a Gatekeeper of Immune Function: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748737/

5) Challenges in the Diagnosis of Magnesium Status: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163803/

6)  Magnesium and the Immune Response: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128021682000269

7) Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor: The Role of Polysaccharopeptide: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5592279/

8) Immune Modulation From Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/

9) Zinc and respiratory tract infections: Perspectives for COVID‑19 (Review): https://www.spandidos-publications.com/10.3892/ijmm.2020.4575

10) Vitamin D deficiency 2.0: an update on the current status worldwide: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7091696/

11) Vitamin D deficiency and the COVID-19 pandemic: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7256612/

12) Proton pump inhibitors and risk of vitamin and mineral deficiency: evidence and clinical implications: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110863/