Jablečný hrníčkový koláč s kefírovým krémem

Jednoduchý hrníčkový koláč, kde těsto tvoří jeden hrnek mouky, půl hrnku přírodního cukru, 3 vejce a roztopené ghí. Upravený recept na klasický piškot vylepšený o špaldovou mouku a ghí. Proč právě tyto dvě suroviny použít se dočtete pod receptem. Zaručený poměr surovin, který můžete doplnit o jakékoliv ovoce, ať už máte přebytky hrušek nebo švestek, fungovat bude cokoliv. Pro bezlepkovou verzi lze použít pohankovou mouku ve stejném poměru. A navrch chuť doladí kefírový krém zdobený čokoládou.

Potřebujete

 • 4 velká jablka
 • 3 vejce
 • ½ hrnku přírodního nerafinovaného cukru (120 g)
 • ¼ hrnku změklého a vychladlého ghí (100 g)
 • šťáva z 1 citronu
 • ¼ lžičky vanilky
 • 1 lžička mleté skořice
 • špetka soli
 • 1 hrnek BIO celozrnné špaldové mouky (125 g)

Kefírový krém

Postup

 1. Nejprve si dejte vykapat mléčný kefír na sítko vyložené plátýnkem. Nechte na lince několik hodin, ideálně přes noc. Pokud nestíháte, nechte vykapávat 2 hodiny a poté zkuste ještě přebytečnou vodu vymačkat pomocí plátýnka rukama.
 2. Troubu předehřejte na 180 °C.
 3. Nejdříve si nakrájejte jablka na 2 cm kostičky. Pokud chcete můžete je oloupat, my necháváme se slupkou. Nachystejte si koláčovou formu a vymažte ji olejem a vysypte moukou nebo vyložte pečícím papírem a přemístěte do ní nakrájená jablíčka.
 4. Pozor všechny ingredience musí mít pokojovou teplotu. Vejce dejte do misky, přidejte špetku soli a začněte šlehat robotem. Jakmile jsou vejce zpěněná přidávejte postupně po třech částech cukr. Až je pěna hezky vyšlehaná, stěrkou zapracujte citronovou šťávu, vanilku i skořici.
 5. Po částech stěrkou zapracujte prosátou mouku. Nakonec nalijte po částech roztopené a vychladlé ghí a opatrně stěrkou míchejte.
 6. Nalijte na nakrájená jablíčka a rozprostřete rovnoměrně stěrkou.
 7. Pečte ve vyhřáté troubě asi 35 minut. Propečení zkontrolujte pomocí špejle a zlatavého povrchu.
 8. Vyšlehejte si smetanu do tuha. Vykapaný kefír oslaďte lžící cukru nebo medu a vmíchejte do něj opatrně šlehačku stěrkou.
 9. Koláč ozdobte krémem, posypte hoblinkami čokolády a podávejte.

Proč ghí místo másla?

Máslo neodolává vysokým teplotám, a proto jej na pečení nedoporučujeme. Přepuštěné máslo ghí odolává vysokým teplotám a neničí se v něm zdraví prospěšné látky. Máslo používejte ve studené kuchyni nebo pouze krátce zahřejte.

Proč klasický cukr a ne jiné alternativy?

Ve Wugi se snažíme o omezení cukru v co největší míře to jde, nechceme jen nahradit bílý cukr medem, javorovým sirupem nebo jiným sladidlem. Jde nám o snížení přidaného cukru. Aby tenhle koláč byl nadýchaný, jednoduše cukr použít musíte, nefunguje ani ubrání cukru. Jedná se proto o dezert, který si dopřejete výjimečně, není to o každodenní záležitosti.

Proč špaldová celozrnná mouka místo bílé pšeničné?

Špalda je původní odrůda pšenice. Špaldová mouka je bohatá na vitamíny, minerály i vlákninu. Je zdravější alternativou k obyčejné bílé mouce, která je vymletá a chudá na živiny. 

Bezlepkový jablečný koláč

Špaldovou celozrnnou mouku nahraďte za pohankovou ve stejném poměru. I v bezlepkové verzi je těsto krásně nadýchané.

Autorka receptu:

Tereza Marečková