Dostatek slunce nás nabíjí energií, hormony štěstí a vitamínem D. Tak proč by mělo být opalování nezdravé? Nic není černobílé a stejně tak i problematika opalování. Nenabídneme vám instantní tipy, po kterých můžete trávit hodiny na slunci. Ale rádi vám poradíme, jak zdravé opalování podpořit dlouhodobě, čemu se raději vyhnout a případně jaké opalovací krémy vybrat.

Je opalování zdravé?

Někdo tmavou pokožku zbožňuje, herečka Nicole Kidman zase nedá dopustit na bledou barvu pravé anglické růže. Argumentuje zdravím a pletí bez vrásek. Přemíra UV záření má vliv na stárnutí pleti, což je vidět zejména na zralé pokožce. Doporučujeme se slunečním paprskům nevyhýbat, ale ani to nepřehánět s ležením na slunci v hodinách intenzivního záření. Mrkněte na naše tipy, jak pro sebe najít rovnováhu mezi zdravím, dobrým pocitem z léta, obavami z vrásek a nošením slunečníku.

5 tipů, jak se zdravým opalováním začít

Opalování je potřeba řešit dostatečně s předstihem. Nevyrazte hned v březnu do Karibiku na polední slunce bez krému s cílem nachytat co nejvíce vitaminu D. Pokud budete tělo zvykat postupně a vyzkoušíte alespoň některé naše tipy, odmění se vám vaše pokožka krásným a hlavně zdravým opálením. Všechny tipy můžete využít i u opalování dětí.

1. Postupně se vystavujte slunečnímu záření

Dopřejte kůži postupnou adaptaci na vyšší intenzitu slunečního záření ještě před létem. Kůži zvykejte pomalu, začněte hned z jara a vystavujte se slunci vždy na chvíli. Postupně dávku slunečního záření navyšujte. Dbejte vždy na typ vaší kůže, ale z našich zkušeností lze zvykat i velmi bledou pokožku, která na sluníčku rychle zčervená.

2. Připravte své tělo na opalování: zázrak jménem Astaxanthin

Připravujte kůži zevnitř už koncem zimy. Dopřejte jí dostatek živin, které jí (i vám) zajistí ochranu před poškozením a zlepší regeneraci. Každý asi zná betakaroten, oranžové barvivo z mrkve a dalších plodin, z kterého si tělo dovyrobí vitamín A. Vitamíny skupiny B zase prospívají nejen nervové soustavě, ale i pokožce ve všech vrstvách.
Z doplňků doporučujeme omega 3 EPA a DHA (ty vždycky, stále v naší stravě chybí) a látku astaxanthin, který také patří do skupiny karotenoidů a společně jsou obsaženy v krilovém oleji. Nedílnou součástí na cestě ke krásně opálené pokožce může být i vitamin C, který přispívá k její ochraně a regeneraci. Pokožku pomáhá chránit i navýšení antioxidantů, jako je glutathion.
Krilový olej obsahuje omega 3 a Astaxanthin, které chrání pokožku před poškozením sluncem
Krilový olej pro zdravé opalování - omega 3 EPA a DHA a Astaxanthin

3. Jak na opalování na přímém slunci

Když už jste vyrazili na opalovačku, zkuste chvíli vydržet bez opalovacícho krému. Výrobci krémů doporučují namazat se několik desítek minut před vystavením se slunci. Tím ale zablokujeme vstřebávání vitaminu D a nemůžeme se divit, že 99 % naší populace trpí nedostatkem tohoto vitaminu. Pro jeho získání musíme vystavit slunci co největší plochu kůže bez ochranného krému. Dobu pobytu musíte přizpůsobit typu vaší kůže. Pokud sluníčko na dočerpání zásob vitaminu D nestačí, je pro tělo důležité sáhnout po kvalitním doplňku stravy a zásoby doplnit.
Kvalitní vitamin D3 + K2 v MCT oleji v kapkách

4. Zdravé tělo se cítí lépe nejen při opalování

Pro zdravou kůži a dostatek vitaminu D je třeba udržovat v dobrém stavu celé tělo. Ideálně zdravou stravou, dostatkem pohybu, ale i pěstováním kvalitních vztahů.

  • Strava: doporučujeme dostatek zeleniny a ovoce, kvalitní živočišné produkty kvůli bílkovinám, vitaminům a mastným kyselinám omega 3. Prospějí vaší celkové odolnosti. Co je dobré pro střevní mikrobiom, je dobré pro vás.
  • Pohyb: zaměřte se na pohyb na denní bázi. Každý krok se počítá. Nezapomínejte ani dostatečně odpočívat. Káva s přáteli, dobrá knížka nebo váš oblíbený koníček.
  • Vztahy: hýčkejte si vaše vztahy nejen s lidmi kolem sebe, ale také sám se sebou. Sám sobě jste totiž ten nejdůležitější člověk, kterého po celý život máte. :)

5. Kvalitní a přírodní opalovací krémy

Pokud se potřebujete namazat opalovacím krémem, použijte pouze kvalitní netoxické krémy s minerálními filtry. Neměly by obsahovat parabeny, vstřebatelné nanočástice nebo další toxické složky.

Kůže je naším největším orgánem a ačkoliv se poměrně rychle regeneruje, zaslouží si tu nejlepší péči. Přes kůži vstřebáváme látky stejně, jako přes sliznice. A nezapomínejte, že zevnějšek jen odráží to, co je uvnitř.  

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy