Dostatek slunce nás nabíjí energií, hormony štěstí a vitamínem D. Tak proč by mělo být opalování nezdravé? Nic není černobílé a stejně tak i problematika opalování. Nenabídneme vám instantní tipy, po kterých můžete trávit hodiny na slunci. Ale rádi vám poradíme, jak zdravé opalování podpořit dlouhodobě, čemu se raději vyhnout a případně jaké opalovací krémy vybrat.

Je opalování zdravé?

Někdo tmavou pokožku zbožňuje, herečka Nicole Kidman zase nedá dopustit na bledou barvu pravé anglické růže. Argumentuje zdravím a pletí bez vrásek. Přemíra UV záření má vliv na stárnutí pleti, což je vidět zejména na zralé pokožce. Doporučujeme se slunečním paprskům nevyhýbat, ale ani to nepřehánět s ležením na slunci v hodinách intenzivního záření. Mrkněte na naše tipy, jak pro sebe najít rovnováhu mezi zdravím, dobrým pocitem z léta, obavami z vrásek a nošením slunečníku.

5 tipů, jak se zdravým opalováním začít

Opalování je potřeba řešit dostatečně s předstihem. Nevyrazte hned v březnu do Karibiku na polední slunce bez krému s cílem nachytat co nejvíce vitaminu D. Pokud budete tělo zvykat postupně a vyzkoušíte alespoň některé naše tipy, odmění se vám vaše pokožka krásným a hlavně zdravým opálením. Všechny tipy můžete využít i u opalování dětí.

1. Postupně se vystavujte slunečnímu záření

Dopřejte kůži postupnou adaptaci na vyšší intenzitu slunečního záření ještě před létem. Kůži zvykejte pomalu, začněte hned z jara a vystavujte se slunci vždy na chvíli. Postupně dávku slunečního záření navyšujte. Dbejte vždy na typ vaší kůže, ale z našich zkušeností lze zvykat i velmi bledou pokožku, která na sluníčku rychle zčervená.

2. Připravte své tělo na opalování: zázrak jménem Astaxanthin

Připravujte kůži zevnitř už koncem zimy. Dopřejte jí dostatek živin, které jí (i vám) zajistí ochranu před poškozením a zlepší regeneraci. Běžně se doporučuje betakaroten, oranžové barvivo z mrkve a dalších plodin, které pomáhá pokožku chránit. Betakaroten však nesmí užívat kuřáci! Vitamíny skupiny B podpoří krásu vaší pokožky i nervovou soustavu, detoxikaci a energii.

Z doplňků doporučujeme Astaxanthin společně s plnospektrálním vitaminem E a omega 3 EPA a DHA. Omega 3 a Astaxanthin kombinuje také skvělý krilový olej, doporučujeme ale Astaxanthin navýšit, protože z krilového oleje by nestačil. Užívejte ideálně s několikaměsíčním předstihem před létem nebo dovolenou u moře. Nedílnou součástí na cestě ke krásně opálené pokožce může být i vitamin C, který přispívá k její ochraně a regeneraci. Pokožku pomáhá chránit i navýšení antioxidantů, jako je glutathion.

Mezi nejlepší ochranu pokožky před poškozením opalování patří Astaxathin, vitamin E a omega 3 EPA a DHA.

Krilový olej pro zdravé opalování - omega 3 EPA a DHA a Astaxanthin
  Astaxanthin s plnospektrálním vitaminem E pro účinnou ochranu kůže www.wugi.cz

3. Jak na opalování na přímém slunci

Choďte na slunce i zcela bez opalovacícho krému. Výrobci krémů doporučují namazat se několik desítek minut před vystavením se slunci. Tím ale zablokujeme vstřebávání vitaminu D a nemůžeme se divit, že 99 % naší populace trpí nedostatkem tohoto vitaminu. Navíc vitamin D vzniká v těle z cholesterolu - pokud vás trápí vyšší hladiny cholesterolu, sluneční paprsky jsou důležité pro jeho regulaci. Pro získání vitaminu D (tedy přeměnu cholesterolu na vitamin D) musíme vystavit slunci co největší plochu kůže bez ochranného krému. Dobu pobytu musíte přizpůsobit typu vaší kůže. Pokud sluníčko na dočerpání zásob vitaminu D nestačí, je pro tělo důležité sáhnout po kvalitním doplňku stravy a zásoby doplnit. Při doplňování vitaminu D nezapomínejte doplňovat také vitamin A v přirozené podobě, jako je olej Rosita.
Kvalitní vitamin D3 + K2 v BIO MCT oleji v kapkách Trime www.wugi.cz
 

4. Zdravé tělo se cítí lépe nejen při opalování

Pro zdravou kůži a dostatek vitaminu D je třeba udržovat v dobrém stavu celé tělo. Ideálně zdravou stravou, dostatkem pohybu, ale i pěstováním kvalitních vztahů.

  • Strava: doporučujeme dostatek zeleniny a ovoce, kvalitní živočišné produkty kvůli bílkovinám, vitaminům a mastným kyselinám omega 3. Prospějí vaší celkové odolnosti. Co je dobré pro střevní mikrobiom, je dobré pro vás.
  • Pohyb: zaměřte se na pohyb na denní bázi. Každý krok se počítá. Nezapomínejte ani dostatečně odpočívat. Káva s přáteli, dobrá knížka nebo váš oblíbený koníček.
  • Vztahy: hýčkejte si vaše vztahy nejen s lidmi kolem sebe, ale také sám se sebou. Sám sobě jste totiž ten nejdůležitější člověk, kterého po celý život máte. :)

5. Kvalitní a přírodní opalovací krémy

Pokud se potřebujete namazat opalovacím krémem, použijte pouze kvalitní netoxické krémy s minerálními filtry. Neměly by obsahovat parabeny, vstřebatelné nanočástice nebo další toxické složky.

Kůže je naším největším orgánem a ačkoliv se poměrně rychle regeneruje, zaslouží si tu nejlepší péči. Přes kůži vstřebáváme látky stejně, jako přes sliznice. A nezapomínejte, že zevnějšek jen odráží to, co je uvnitř.  

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy