5 věcí, které možná nevíte o bezpečném opalování

Dostatek slunce nás nabíjí energií, hormony štěstí a vitamínem D. Jak chodit na slunce bezpečně? Nenabídneme vám instantní tipy, po kterých můžete trávit hodiny na slunci. Ale rádi vám poradíme, jak podpořit zdraví kůže a pobyt na slunci, čemu se raději vyhnout a případně jaké opalovací krémy vybrat.

Je opalování zdravé?

Někdo tmavou pokožku zbožňuje, herečka Nicole Kidman zase nedá dopustit na bledou barvu pravé anglické růže. Argumentuje zdravím a pletí bez vrásek. Přemíra UV záření má vliv na stárnutí pleti, což je vidět zejména na zralé pokožce. Doporučujeme se slunečním paprskům nevyhýbat zcela, ale ani to nepřehánět s ležením na slunci v hodinách intenzivního záření. Mrkněte na naše tipy, jak pro sebe najít rovnováhu mezi zdravím, dobrým pocitem z léta, obavami z vrásek a nošením slunečníku.

5 tipů, jak na bezpečné opalování

Opalování je potřeba řešit dostatečně s předstihem. Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko rakoviny. –> Cílem není být celoročně v kanceláři a pak se jet opalovat na dovolenou do Egypta bez ochrany. Nikdy se to nesmí přehnat, spálení je opravdu velké poškození kůže.

1. Postupně se vystavujte slunečnímu záření

Dopřejte kůži postupnou adaptaci na sluneční záření ještě před létem. Kůži zvykejte pomalu, začněte hned z jara a vystavujte se slunci vždy na chvíli. Dbejte vždy na typ vaší kůže. Nejhorší je trávit celé dny v budovách a pak vylézt na intenzivní sluníčko bez ochrany. Denní světlo, a to zejména hned ráno po probuzení a také večer, potřebujeme pro synchronizaci cirkadiánního rytmu.

2. Připravte své tělo na opalování: zázrak jménem Astaxanthin

Připravujte kůži zevnitř už koncem zimy. Dopřejte jí dostatek živin, které jí (i vám) zajistí určitou ochranu před poškozením a zlepší regeneraci. Běžně se doporučuje betakaroten, oranžové barvivo z mrkve a dalších plodin, které pomáhá pokožku chránit. Betakaroten však nesmí užívat kuřáci. Rovněž namísto kupování doplňků s betakarotenem doporučujeme hledat přirozené zdroje ve stravě, které jsou snadno dostupné a při pestré stravě není s příjmem problém. Ušetříte peníze za doplněk. Pro podporu krásy pokožky můžete zvolit aktivní vitamíny skupiny B, které pomáhá i dobré funkci nervové soustavy, detoxikace a zlepšují energii.

Z doplňků doporučujeme Astaxanthin společně s plnospektrálním vitaminem E a omega 3 EPA a DHA. Omega 3 a Astaxanthin kombinuje také skvělý krilový olej, doporučujeme ale Astaxanthin navýšit, protože z krilového oleje by nestačil. Astaxanthin je látka, která podporuje ochranu kůže proti UV záření. Užívejte ideálně s několikaměsíčním předstihem před létem nebo dovolenou u moře. Zdraví kůže podporuje i vitamin C, který přispívá k její ochraně a regeneraci. Pokožku obecně pomáhá chránit i navýšení antioxidantů, jako je glutathion.

Mezi nejlepší ochranu pokožky před poškozením patří Astaxanthin, vitamin E a omega 3 EPA a DHA.

Krilový olej pro zdravé opalování - omega 3 EPA a DHA a Astaxanthin
  Astaxanthin s plnospektrálním vitaminem E pro účinnou ochranu kůže www.wugi.cz

3. Jak na opalování na přímém slunci

Sluníčko potřebujeme pro tvorbu důležitého vitaminu D. Ten se tvoří v naší kůži z cholesterolu a pokud vás trápí vyšší hladiny cholesterolu, sluneční paprsky jsou skvělým způsobem pro jeho regulaci. Dobu pobytu na slunci ale vždy musíte přizpůsobit typu vaší kůže a zavčas se chránit.

4. Stav kůže odráží životní styl

Pro zdravou kůži je třeba udržovat v dobrém stavu celé tělo, protože naše kůže odráží to, co se děje uvnitř. Pamatujte proto nejen o péči zevně, ale také stravu a celkový životní styl.

  • Strava: doporučujeme dostatek zeleniny a ovoce, pestrou rostlinnou stravu, kvalitní živočišné produkty kvůli bílkovinám, minerálům, vitaminům, omega 3 i dalším látkám, které v rostlinné říši nejsou. Prospějí vaší celkové odolnosti. Řada rostlinných látek vykazuje ochranou funkci před UVB zářením, jako jsou například listy koriandru. Co je dobré pro střevní mikrobiom, je dobré pro vás.
  • Pohyb: zaměřte se na pohyb na denní bázi. Každý krok se počítá. Nezapomínejte ani dostatečně odpočívat. Káva s přáteli, dobrá knížka nebo váš oblíbený koníček.
  • Denní světlo vs. umělé světlo: čím dál více studií zkoumá negativní vliv modrého světla a nedostatek denního světla s onemocněními, včetně řadou i závažných kožních nemocí. Choďte co nejvíce na přirozené denní světlo a nastavte si správně spánkovou hygienu.
  • Stres: oslabuje náš mikrobiom i zdraví celkově. Promítnout se může i na vaší kůži.

5. Kvalitní a přírodní opalovací krémy

Levnou a ideální ochranou je oblečení. Pokud se potřebujete namazat opalovacím krémem, použijte kvalitní krém s minerálním filtrem například Eco by Sonya. Krémy by neměly obsahovat parabeny, vstřebatelné nanočástice nebo škodlivé chemické složky. Chemické látky (i ty schválené a bezpečné) se často časem přehodnotí na nebezpečné a zakážou se. Nebylo to ani poprvé ani naposled (viz i jinde – oxid titaničitý v potravinách a doplňcích). Člověk se může zmýlit vždy, cílem je volit co nejčistší produkty, u kterých je menší riziko, že se člověk za pár měsíců či let dozví, že jsou nebezpečné.

V roce 2023 byly zakázány například opalovací krémy s octokrylenem (podezření na hormonální potíže, může zvýšit produkci radikálů v kůži a tím její náchylnost na poškození a mutace, poškozování životního prostředí). Koncentrace chemických potenciálně nebezpečných látek v randomizované studii u 48 zdravých lidí po aplikaci opalovacích krémů přesáhla bezpečné koncentrace v těle. Kůže je naším největším orgánem a ačkoliv se poměrně rychle regeneruje, zaslouží si tu nejlepší péči. Přes kůži některé látky můžeme vstřebávat.  

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29941810/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31961417/

https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/25019675/