Jak ošetřit štípnutí hmyzem a kousnutí klíštětem
Komáři, klíšťata a hmyz jsou součástí přírody a nevyhneme se jim. Avšak vytahovat klíště dítěti z očního víčka nebo se třást strachy, co vás zase štípne na zahradě a zda kotník oteče do obřích rozměrů, není nic příjemného. Nabízíme proto tipy na přírodní repelenty, jak správně ošetřit postižená místa a po jakých doplňcích případně sáhnout pro pomoc s prevencí boreliózy nebo při jejím propuknutí.
Prevence proti klíšťatům a hmyzu
Jako prevenci můžete použít přírodní netoxický repelent. Doporučujeme repelent Eco by Sonya nebo repelent Incognito. Oba jsou vhodné jak pro dospělé tak i děti od 3 let. Repelent Eco by Sonya je čistě přírodní a můžete si jej rozetřít i na obličej, při aplikaci na kůži u citlivých dětí ale buďte obezřetní. Můžete také sáhnout po éterických olejích, které přirozeně odpuzují hmyz jako například citronela, eukalyptus, tea tree, levandule, rozmarýn, máta nebo citron. Vždy použijte nosný olej a přidejte pár kapek éterických olejů. Doporučujeme použít roll on a poté podle v případě potřeby natřete kotníky, zápěstí a krk.
Co dělat při štípnutí komárem?
Pokud jste citlivější můžete více reagovat i na štípnutí komárem. Může se vám objevit otok, větší zarudnutí, svědění až bolest celého místa vpichu. Snažte se místo neškrábat ani se ho nedotýkat. Sáhněte raději po chladícím sáčku a poté místo ošetřete Dračí krví. Můžete také vyzkoušet Aloe vera gel od Purity Vision nebo potírat čerstvě uřezaným aloe listem.
Jak ošetřit štípnutí hmyzem
Pokud nevíte co vás štíplo, můžete preventivně místo potírat Dračí krví nebo Oregánovým olejem. Místo neustále sledujte a pokud začne bolet, štípat nebo pálit můžete aplikovat chladivý Aloe Vera gel od Purity Vision nebo potírat čerstvě uřezaným aloe listem. Na případně otoky i vytáhnutí horkosti z otoku skvěle funguje Dračí krev.
Jak správně vytáhnout klíště?
Ideálně co nejdříve klíště vytáhněte pinzetou. Doporučujeme proto u sebe při cestách do přírody nosit menší cestovní lékárničku s pinzetou. Klíště uchopte co nejblíže kůži a jemným tahem ho vytáhněte. S klíštětem netočte. U malých klíšťat použijte vatovou tyčinku a klíště vyviklejte. Stejně postupujte i u dětí. Místo poté preventivně potírejte Oregánovým olejem nebo Dračí krví a několikrát to během dne zopakujte. Můžete oboje kapky prostřídat nebo použít pouze jeden druh.
Jak vytáhnout kliště bez pinzety?
Můžete použít nit a udělat kolem hlavičky klíštěte smyčku a utáhnout ji. Nebo můžete použít kreditní kartu, kdy rožek karty zasunete pod klíště a pomalu ji zvednete. Případně můžete použít i čisté prsty nebo si pomoci kapesníkem. Opatrně klíště vytáhněte.
Co dělat se zbytkem klíštěte v kůži
V případě, že v kůži zůstanou kusadla, nic se neděje. Nemůže již dojít k přenosu infekce a tělo si s cizím předmětem poradí samo. Hlavně se nesnažte zbytek klíštěte z kůže jakkoliv dostat. Místo následně vydezinfikujte a sledujte případné fleky nebo otoky. Místo může svědit nebo se objevit malá boule, jedná se však o lokální reakci, která by měla během pár dní zmizet.
Co preventivně užívat po vytažení klíštěte?
Preventivně můžete podávat na pár dní až týden vitální houbu Coriolus, Betaglukan a vitamin C. Dávku upravte podle věku, zda se jedná o dítě nebo dospělého. Orientačně se u dospělého jedná o vyšší dávky: 2–4 kapsle 4x denně Coriolu + 2–4 kapsle 4x denně betaglukanu + 1 kapsli 4x denně aceroly, po několika dnech dávku snižte. V případě jiného dávkování se můžete obrátit na naši poradnu. Pokud by se objevil po klíštěti flek nebo cokoli jiného, navštivte lékaře. S houbami v takovém případě doporučujeme pokračovat a to v dávkování: 2 kapsle 3x denně Coriolu i betaglukanu 5 dní v týdnu, délku kúry určit dle vývoje stavu.
Co můžete užívat při borelióze?
V případě boreliózy doporučujeme sáhnout po vitálních houbách, které podpoří váš imunitní systém. Jedná se o adaptogeny, což znamená, že zvyšují odolnost vůči stresovým situacím. A můžete je užívat i společně s antibiotiky nebo jinými léky. Dodržujte pouze odstup od léků minimálně 1 hodinu.
Doporučuje 3 měsíční kúru s Reishi, Hericiem a Coriolem. Užívejte 5 dní v týdnu, po skončení kúry udělejte týden pauzu a v případě potíží můžete pokračovat. Houby užívejte vždy nalačno – minimálně 30 minut před jídlem a alespoň 2 hodiny po jídle. Tato dávka je orientační pro dospělého:
- Reishi – podporuje imunitu, odolnost, energii a pomáhá při vyčerpání. Právě u boreliózy trpí lidé velkou únavou, užívejte 1-0-1.
- Hericium – podporuje nervový systém, který borelióza postihuje, užívejte 1-0-1.
- Coriolus – působí nejvíce proti patogenům, virům, bakteriím apod., užívejte 0-2-0.
Shrnutí doporučených produktů, jak se chránit před hmyzem a klíšťaty a jak efektivně ošetřit štípance a kousnutí:
- Přírodní repelenty: Incognito a Eco by Sonya.
- Éterické oleje, které odpuzují hmyz: Citronela, eukalyptus, tea tree, levandule, rozmarýn, máta, citron.
- Ošetření štípanců: Dračí krev, Oregánový olej a Aloe Vera gel od Purity Vision.
- Doplňky při prevenci a jako podpora při borelióze: Vitální houby Coriolus, Reishi, Hericium, Betaglukan a vitamin C.
Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy
Zdroje:
https://www.kliste-prevence.cz/clanek/jak-odstranit-kliste-24
https://www.kliste-prevence.cz/clanek/pretrzene-kliste-hlavicka-zustala-v-kuzi-co-delat-21