Oslavte s námi nadcházející světový den mikrobiomu. Ke každé objednávce nad 700,- dostanete dárek vodní nebo mléčné kefírové kultury na zkoušku dle vlastního výběru (zvolíte v košíku). Platí jen do 25.6.

Jak podpořit imunitu u dětí?

,,Musíš počkat až bude mít silnou imunitu.” To se snadno řekne, ale pokud máte školkové děti, tak vám nemusíme dlouze popisovat příběhy dětí, které tráví ve školce pouze pár týdnů ze školního roku. Dá se s tím něco dělat nebo jednoduše musíme počkat až děti získají kolektivní imunitu? Co to je, jak můžeme děti na nástup do školky či školy připravit a po jakých pomocnících sáhnout, když už nemoc propukne.

Co je to kolektivní imunita

Jedná se o stav, kdy konkrétní (dětská) skupina má vybudovanou imunitu vůči danému infekčnímu onemocnění. Imunita se získá přirozenou cestou a to nákazou onemocněním nebo je navozena uměle očkováním. Kolektivní imunita se vyjadřuje jako procento osob, které jsou danému onemocnění imunní. Pro některé onemocnění jsou stanoveny hypotetické hodnoty a pokud procento poklesne, může se dané onemocnění v populaci začít znovu šířit.

Jak posílit imunitu dětí před nástupem do školky a školy www.wugi.cz

Nemocné děti ve školce a škole

Předškoláci a mladší děti školního věku trpí často nemocemi horních cest dýchacích. Mikrobů a virů je tolik, že tělo si postupně vytváří obranné látky v organismu a rodiče musí být jednoduše trpěliví. Zásadní je, aby děti onemocnění zvládly s přiměřeným průběhem a dobře se zregenerovaly. Odborné publikace uvádí, že předškolák může onemocnět 6–8x během podzimu a zimy infekcí horních dýchacích cest. Faktory, které mohou ovlivňovat vyšší nemocnost jsou:

  • krátká rekonvalescence po nemoci,
  • nedostatek pohybu venku,
  • nedostatek spánku,
  • suché a přehřáté prostředí bytu,
  • kouření rodičů,
  • stres,
  • nevyvážená strava chudá na vitaminy a minerály,
  • nedostatečné nebo nadměrné oblékání
  • a nadužívání antibiotik.

Jak posílit imunitu u malých dětí do 1 roku

Strava matky během těhotenství i po dobu kojení hraje klíčovou roli ve zdraví dítěte. Preferujte skutečnou stravu, žádné polotovary, jednoduché cukry ani alkohol. U kojených i nekojených dětí je důležité doplňovat omega 3 mastné kyseliny ve formě tekutého oleje, a to buď pár kapek až čtvrt lžičky oleje z tresčích jater nebo 2 stlačení Trime omega 3 Kids. Studie uvádí, jak užívání omega 3 mastných kyselin v těhotenství a u menších dětí pozitivně ovlivňuje duševní zdraví i soustředění. Děti matek, které užívaly ve druhé polovině těhotenství rybí olej, měly lepší paměť. Dále doporučujeme u miminek doplňovat také vitamin D3 ve spreji vhodný od narození a to 2 stříknutí denně. K vitaminu D3 je možné přidávat vitamin K2 nebo i užívat kombinovaný vitamin D3+K2 nebo lze zvolit rovnou kombinovaný přípravek Trime Omega 3+D3/K2 2 stlačení pumpičky denně. Pamatujte na psychickou pohodu a kvalitní spánek matky i dítěte v takové míře, jak jen je to možné.

Kvalitní omega 3 pro podporu imunity dětí - olej Rosita www.wugi.cz

Vitaminy a doplňky stravy pro děti od 1 roku

Strava starších dětí musí být výživná, žádné instantní kaše, dětské křupky, rýžové chlebíčky, pufované cereálie, tatranky čí bílé rohlíky. Preferujte celistvé potraviny jako maso, zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny, zdravé tuky a mléčné výrobky. Dbejte na dostatečný spánek a správnou spánkovou hygienu – omezte dětem obrazovky těsně před spaním a tlumte doma osvětlení. U starších dětí je vhodné stále pokračovat s doplňováním omega 3 mastných kyselin, ve formě 2x stlačení Trime omega 3 Kids nebo tekutého oleje Rosita v dávce půl lžičky denně, ale ten má výraznější rybí chuť. U starších dětí můžete sáhnout po 2 kapslích Kril oleje nebo 1–3 kapslích Rosita denně. U starších dětí můžete užívat vitamin D3 společně s vitaminem K2 a to 1 kapku obden u dětí do 3. let, od 3. let 1 kapku denně. Vitamin D3 i omega 3 dávejte dětem vždy s jídlem obsahující tuk. Můžete pokračovat také s kombinovaným přípravkem Trime Omega 3+D3/K2.

Vitaminy pro děti bez chemie

Na našem eshopu se zaměřujeme na produkty, které jsou 100% čisté. Nenajdete proto zde žádné dětské sirupy vylepšené o nejrůznější emulgátory, cukry nebo umělá sladidla. Za všemi produkty si stojíme a nebojíme se jakýkoliv produkt vyřadit z prodeje, pokud se u něj změní složení a již nesplňuje naše přísná kritéria zdravotní nezávadnosti. Umělá sladidla a konzervanty jsou bohužel často i součástí doplňků stravy pro děti, proto namísto hotových sirupů pro děti plných sladidel a aditiv doporučujeme koupit raději kvalitní kapsle, které mají čisté složení a menším dětem je můžete jednoduše vysypat do jídla, případně zamaskovat například v medu, sladkém pyré nebo domácím sirupu bez aditiv.

Imunitu posílí i aktivní B komplex, který je v kapičkách a snadno upravíte dávkování i malým dětem. Jsou-li děti hodně hodně vybíravé v jídle a je potřeba dodat vitamíny a minerální látky, můžete sáhnout po kvalitním Komplexním multivitaminu pro děti v prášku (lze od 6 měsíců).

Recept: Domácí želatinové bonbony s vitaminy a probiotiky

Domácí želatinové bonbony s vitaminy recept www.wugi.cz

Probiotika pro děti a na co jsou dobrá

Nejlepší probiotika získají děti z fermentovaných potravin, které obsahují velké množství přirozených probiotik. Kysané zelí, mléčné kefíry, probiotické limonády, kimchi či tempeh. Dovedeme si představit, že 1000 dětí = 1000 chutí. Kefír chutná i nejmenším dětem a my jej zaváděli s příkrmy zhruba od 8 měsíců. Pokud ale potřebujete fermentované potraviny někam zamaskovat, zkuste osvědčené dobroty. Nejoblíbenější jsou domácí nanuky z kefíru, probiotické bonbony nebo domácí pribináček. Probiotika ovlivňují pozitivně naši mikrobiotu, pomáhají zlepšit trávení, podporují imunitní systém, brání rozmnožování nežádoucích bakterií a mnoho dalšího. Zdravá střeva podporují i psychickou pohodu a učení.

Probiotika pro děti po antibiotikách

Jsou případy, kdy probiotika ze stravy jednoduše nestačí. Kolotoč nemocí, antibiotik a nejrůznějších léků je toho příkladem. Proto je vhodné sáhnout po probiotiku Saccharomyces boulardii ve formě kapslí, které se menším dětem dají snadno vysypat do jídla a účinek probiotik se nijak nesníží. Vhodné při již zmíněné antibiotické léčbě, děti od 3. let užívají 1 kapsli 1-3x denně v odstupu 3. hodin od antibiotik. U malých miminek stačí odebrat část kapsle. Batolatům odebíráme 1/4 - 1/2 kapsle jednou nebo víckrát za den. Probiotikum Saccharomyces boulardii je také účinnou první pomocí při průjmu a prevencí cestovatelských průjmů.

Probiotikum Saccharomyces boulardii pro děti i dospělé -  při antibioticích, průjmech a cestování. www.wugi.cz

Akutní stavy i prevence dětských nemocí

Prevence je pro nás velmi důležitá. Pamatujete si, co potřebovala Zubejda k vyléčení ze svých chmurů v pohádce Lotrando a Zubejda? Slunce, vzduch a samozřejmě Lotrandovu lásku. A v neposlední řadě i chleba s pěkně uleželým tvarohem. Ne, nezlehčujeme tohle téma, děti opravdu potřebují pohyb na čerstvém vzduchu, přijímat vitamin D3 ze sluníčka, dostatek spánku, bezpodmínečnou lásku a opravdové jídlo s dostatkem živin. Dětské křupky a pufované potraviny, sladkosti, přeslazené limonády ani fast food kritérium opravdového jídla nesplňují. Pro prevenci sáhněte po již zmíněných doplňcích jako omega 3 mastné kyseliny, B komplex, vitamin D3+K2 a zařaďte více probiotických potravin. Preventivně je možné užívat betaglukan a Coriolus, případně jiné vitální houby, jako Reishi, Hlíva nebo Dračí sirup pro děti a dle potřeby vitamin C. Při akutních stavech podávejte betaglukan s Coriolem a vitamin C.

Kozí kolostrum pro děti

Obsahuje kozí mlezivo, které vylučují samice těsně po porodu mláďat. Je bohaté na biologicky aktivní látky jako imunoglobuliny, cytokiny, laktoferiny, vitaminy, růstové faktory, biominerály, speciální antibakteriální a antivirové látky a další. Kozí kolostrum od značky Betula se získává eticky od koz z malých farem, které žijí přirozeně a živí se pastvou, okusují i nejrůznější dřeviny a asi šest desítek bylin a rostlin, proto je jejich mlezivo jedním z nejunikátnějších na světě. Sběr kolostra probíhá tak, že se nejprve napije mládě a poté se sbírá přebytečné kolostrum. Kolostrum od Betuly se sbírá do maximálně 24 h od porodu, jedině tak obsahuje nejvíce prospěšných látek. Kůzlata mají dál přístup k mateřskému mléku a o žádné živiny nepřichází. Základní dávkování kozího kolostra pro děti je 1 kapsle denně, při akutních potížích zvyšte dávku až na 3 kapsle 3x denně. Ideálně podávejte dětem minimálně 30 minut před jídlem. V případě potřeby je možné kapsli vysypat a rozmíchat ve vodě, mateřském mléce nebo trošce jídla. S kolostrem máme skvělé osobní zkušenosti i recenze, doporučujeme ale dělat v užívání častěji pauzy.

Kozí kolostrum pro podporu imunity dětí www.wugi.cz

Čistý betaglukan v kombinaci s vitálními houbami 

Betaglukan prokazatelně podporuje imunitu, rychle po užití startuje imunitu a je obohacen o přírodní vitamin C. S betaglukanem je vhodné kombinovat vitální houbu Coriolus, která také podporuje imunitu, posiluje vitalitu a regeneraci a působí proti nežádoucím patogenům. Jako prevenci dáváme nižší dávku 1x denně dle věku dítěte, při akutních stavech dávku navyšujeme a podáváme vícekrát za den. Můžete také sáhnout po vitální houbě Reishi, která je jednou z nejcennějších hub v tradiční čínské medicíně. Dle stavu dítěte opět dáváme nižší čí vyšší dávku. Nebo kombinaci vitálních hub Cordyceps, Reishi, Agaricus, Shiitake obohacenou o acerolu v doplňku MycoComlex, který podporuje přirozenou obranyschopnost a reguluje imunitní systém. Kapsle můžete dětem vysypat. Blíže se k dávkování dozvíte níže.

Přírodní vitamin C pro děti

V lékárnách se nejčastěji setkáte se syntetickou formu vitaminu C, což je kyselina askorbová, která má ovšem velmi malou vstřebatelnost – okolo 10 %. Můžete koupit také liposomální kyselinu askorbovou, která má již vyšší účinnost, ale taky i cenu. Nejlepší možnou cestu, jak získat přírodní vitamin C je z ovoce. Kromě kyseliny obsahuje ovoce i další zdraví prospěšné látky, takže nepřijímáte pouze kyselinu samotnou jako při užívání syntetické tabletky (vylepšené o leštidla, barviva a kdo ví co všechno). My doporučujeme vitamin C pro děti buď jako čistý prášek z aceroly, acerolu v kapslích nebo prášek Berry power supermix, který obsahuje šípek, camu camu, acerolu a aronii. Dávkování je podle věku nebo potíží, pokud potřebujete poradi, napište do poradny.

Přírodní vitamin C z ovoce - nejlepší zdroj vitaminu C pro děti - Berry mix www.wugi.cz

Kdy začít s doplňky stravy u školkových a školních dětí?

Preventivní dávky betaglukanu, Coriolu nebo vitaminu C začněte dávat dětem s předstihem před nástupem do školky nebo školy. Ideálně během léta nasaďte menší dávky, například po jedné kapsli denně a na začátku září případně navyšte. Betaglukan i Coriolus je vhodný i dlouhodobě. Kapsle lze pohodlně vysypat do jídla a máte jistotu, že obsahují pouze čistý prášek, žádná plnidla ani vylepšovače chuti.

Jak rychle podpořit imunitu a jak dávkovat přípravky malým dětem

Jak dávkovat přípravky miminkům, malým a starším dětem máme popsáno v E-booku ZDARMA: Doplňky, které vás i vaše děti rychle zbaví nachlazení a akutních příznaků onemocnění. Dozvíte se v něm, jak rychle a efektivně posílit imunitu vás i dětí a vyhnout se zbytečným lékům či komplikacím, jak doplňky dávkovat různým věkovým kategoriím a jak chránit zdraví před negativním dopadem antibiotik, pokud se vám už nevyhnuly.

Doplňky, které vás i vaše děti rychle zbaví nachlazení a akutních příznaků onemocnění. E-book zdarma www.wugi.cz

Závěrem: čemu se vyhnout

Dejte pozor na doplňky stravy obsahující nejrůznější aditiva. Umělá sladidla a konzervanty, které se vyskytují ve sladkostech, můžete najít i v doplňcích stravy určených pro děti či některých lécích. Naštěstí i v lékárnách se dají najít vhodné sirupy a tinktury pro děti – například Erdoherbal nebo Hedelix na kašel, STkill (dříve Streptokill) na bolest v krku pro starší děti či také kapky Sinupret. Preferujte ověřené e-shopy, kde je kvalita na prvním místě.

Pokud potřebujete s něčím poradit, napište do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

Zdroje:

https://www.pediatricka-ordinace.cz/o-detskych-nemocech/casto-nemocne-dite

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/239

https://www.equazen.com/health-insights/learning-behaviour/improving-childrens-concentration-brain-health/

https://www.cinskyherbar.cz/