Jak vybrat kvalitní doplněk stravy

Přinášíme vám návod, abyste se neztratili v doplňcích stravy, co si musíte hlídat a jaké doplňky rozhodně nekupovat. Proč je důležité se zaměřit na cenu za denní dávku a nepodlehnout marketingu. Kde najít informace, které se na obale nedočtete, ale jsou při výběru důležité. Objevte, zda potřebujeme doplňky stravy, a který je ten nejdůležitější ,,doplněk” ze všech.
Jaký je rozdíl mezi aktivní a neaktivní formou vitamínů?
Mnoho doplňků obsahuje látky, které jsou sice „na papíře“, ale tělo je neumí efektivně využít. Například:
- U vitaminu B12 je velký rozdíl mezi formou cyanokobalamin a methylkobalamin či adenosylkobalamin – methyl a adenosyl jsou pro tělo přirozenější a využitelnější.
- U kyseliny listové (vitaminu B9) je rozdíl mezi kyselinou listovou – folátem a aktivní formou methylfolátem. Syntetickou kyselinu listovou má zhruba každá 2. evropská žena problém využít kvůli mutaci v genu MTHFR. Ať už víte nebo nevíte, zda mutaci máte, je lepší sáhnout po aktivní formě.
- U vitaminu B6 je neaktivní pyridoxin a naopak aktivní forma je pyridoxin 5 fosfát – najdete do v doplňku Magnesium bisglycinát nebo Magnesium malát či jako součást Tekutého B komplexu.
Hlídejte si vstřebatelnost a účinnost doplňků stravy
Jsou velké rozdíly v tom, jakou má daný doplněk vstřebatelnost a účinnost. Ukažme si to na příkladech minerálů:
- Oxid hořečnatý má minimální vstřebatelnost oproti jiným formám hořčíku – bisglycinát, malát, treonát apod. Hořčíku může být v daném produktu klidně 100 % doporučené denní dávky, ale nemusí se vám z toho do těla dostat téměř nic, což znamená, že máte pouze drahou stolici.
- Zinek oxid nebude mít takovou vstřebatelnost jako chelátové formy např. zinek bisglycinát. Navíc je ideální pro osoby se specifickými zdravotními problémy.
- Anorganická forma selenu například seleničitan sodný nemá takovou vstřebatelnost jako organické formy např. selenomethionin, které jsou šetrnější k žaludku, efektivnější a pro tělo přirozenější.
- Stejně tak železo najdeme v doplňcích anorganické nebo organické. Organická forma železo bisglycinát má vyšší vstřebatelnost a lepší snášenlivost v organismu než železo anorganické jako například síran železnatý, který navíc způsobuje i zažívací potíže.
Je lepší extrakt nebo mletá celá surovina?
Extrakty mají vyšší koncentraci účinných látek. Rozemletá celá rostlina či houba může znít sice přirozeně, ale účinek bývá slabší. To je velký rozdíl zejména u houbových přípravků od MycoMedica, kdy při potížích a jako účinnou prevenci jsou vhodnější vysoce kvalitní extrakty, zatímco pro běžné užívání a velmi jemnou regulaci organismu můžete použít prášky z celých hub.
Společnost MycoMedica deklaruje podrobné testování všech svých produktů, používá skutečně jen tu část houby, která má nejvyšší možné zdravotní benefity a nesnaží se uměle zvýšit poměr hub uměle pomocí substrátu na kterém houba roste. Což může zvýšit na papíře obsah např. betaglukanů (takže to vypadá ještě lépe a "účinněji"), jenže nejsou betaglukany jako betaglukany a tyto látky mají rozdílné účinky. Nakupujte proto u ověřených výrobců a značek, které o tom transparentně mluví a sdílení potřebné certifikáty. Avšak pozor, neznamená to automaticky, že takový výrobce má skvělé všechny doplňky z jeho nabídky.
Pozor na aditiva a plnidla v doplňcích stravy
Některé kapsle jsou plné pojiv, barviv a látek, které nejen, že nepotřebujete, ale mohou vám a mikrobiomu také ubližovat. Například dříve intenzivně používaný oxid titaničitý byl označen jako karcinogen a naštěstí v doplňcích stravy a potravinách zakázán. V lécích bohužel může zůstat. :( Platí to však i o řadě jiných "zatím bezpečných" aditivech. Vybírejte doplňky, které jsou 100 % čisté.
Článek: Aditiva v doplňcích stravy vs. čisté doplňky stravy
Zdroje surovin u suplementů i potravin
Odkud suroviny pocházejí? Jsou přírodní nebo syntetické? Jsou testované na těžké kovy, pesticidy, mikrobiologii? Kvalitní výrobce tohle uvádí transparentně. Obvykle se ale tyto informace na obale nedočtete. Například Multivitamin Trime (F20) obsahuje celistvé potraviny poskytující vitamíny a minerály. MycoMedica testuje své přípravky na stovky kontaminantů, které by ani nemuseli (legislativa to nevyžaduje). Je možné koupit čisté proteiny bez zbytečných aditiv a sladidel? Ano, stejně tak jako nabízíme pouze kolageny a želatinu z volně se pasoucích zvířat.
I u potravin je spousta ALE, které se na obale nedočtete. Například Lyopotraviny nabízí české ovoce od českých pěstitelů, ne překup z Číny. Všechny naše čokolády a kakaa se vyrábí v Česku a neobsahují alkalizované (chemicky upravované) kakao.
Je důležité dodržovat dávkování a jsou doplňky stravy drahé?
Nestačí, že doplněk něco obsahuje. Množství účinné látky musí odpovídat doporučené nebo terapeutické dávce – jinak efekt nečekejte. To, že je některý doplněk levnější, neznamená výhru. Možná kvůli tomu musíte spolykat mnohonásobně více kapslí, abyste dosáhli stejného efektu jako s "dražším" doplňkem. Typicky je to u kolagenu – v kapslích je minimální nedostatečná dávka. Ve výsledku vychází daleko levněji kolagen v prášku, kde místo desítek kapslí denně si dáte jednu odměrku, abyste dosáhli potřebné denní dávky. Což vyjde samozřejmě i mnohem levněji.
Také běžná denní dávka nemusí znamenat dostatečnou dávku pro vás. Např. u vitaminu D se řiďte vašimi hladinami vitaminu D v krvi a při potížích je potřeba dávky upravovat, aby bylo možné dosáhnout efektivního účinku.
Jsou doplňky pro děti skutečně bezpečné?
Spousta doplňků pro děti obsahuje barviva – třeba taková přispívající k alergiím, hyperaktivitě či astma, průmyslově vyrobená sladidla nebo málo účinných látek. Neřiďte se označením pro děti ani barevnými obaly, ale volte doplňky 100 % čisté a účinné. Na většině doplňků musí být uvedeno nevhodné pro děti, jelikož si výrobce nezaplatil drahý proces schvalování, který by umožnil daný přípravek označit k používání i u dětí. To ale neznamená, že všechny přípravky jsou vhodné pro děti. Paradoxně ty, které mají nejbarevnější obaly a největší nápisy ,,vhodné pro děti” jsou často nejméně vhodné. Vždy se poraďte. U nás se v kategorii pro děti nespálíte, dávkování a výběr konzultujte dle věku a potíží dítěte v poradně.
Interakce suplementů s léky
Doplňky stravy mohou ovlivnit účinnost léků. U některých je vhodný delší odstup od léků u jiných nejsou s danými léky doporučeny vůbec. Pokud nějaké léky berete, poraďte se.
Potřebujeme skutečně doplňky stravy k životu?
Ne každý potřebuje nutně všechny doplňky stravy. Záleží na vašem jídelníčku, životním stylu a potížích a ideálně si pravidelně ověřujte stav některých nutrientů z krve. Pravda je však taková, že ani pestrý jídelníček nemusí pokrýt vše potřebné, což je dáno vlivem konvenčního zemědělství, kdy potraviny obsahují méně mikroživin (například hořčík), v mase chybí např. vitamin K2 a podobně. Také náš životní styl je méně přirozený a tělo je vystaveno různým stresorům (chemikálie, světelný smog, elektrosmog, psychický stres, nedostatek pohybu, čerstvého vzduchu, přirozené čerstvé lokální stravy...). Doplňky proto mohou pomoci v moderní době zvýšit naši odolnost.
Shrnutí jak vybrat kvalitní doplněk stravy:
- Zaměřte se na aktivní formy vitamínů.
- Hlídejte si vstřebatelnost dané formy.
- Kupujte doplňky stravy bez zbytečných aditiv.
- Sledujte zdroje odkud suroviny pochází, najděte si důvěryhodné výrobce. Avšak pozor, neznamená to automaticky, že takový výrobce má skvělé všechny doplňky z jeho nabídky.
- Dodržujte doporučené dávkování odborníkem.
- Není důležitá cena za balení ani denní dávku, ale cena za účinnou dávku. Je nutné si ji přepočítat.
- Buďte na pozoru u doplňků vhodných pro děti.
- Pozor na interakce s léky.
- Počet doplňků stravy volte chytře na základě vašeho aktuálního zdravotního stavu.
Doplňky stravy mohou být skvělým pomocníkem – pokud víte, co děláte. Sledujte výše zmíněné souvislosti a nezapomeňte: největší doplněk je stále kvalitní strava, spánek a životní styl.
Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy