Kurkumin - pomocník při zánětu číslo 1

Zánět je strašák. Je příčinou číslo jedna u chronických a civilizačních onemocnění, včetně řady autoimunitních onemocnění. Hraje klíčovou roli u Alzheimerovy choroby, kardiovaskulárních onemocněních, metabolického syndromu, artritidy, diabetu, obezity, deprese i únavy. Čím závažnější a déle trvající zánět ve vašem těle je, tím se u vás zvyšuje pravděpodobnost rozvoje některého z autoimunitních onemocnění. Strašit vás ale nechceme, protože mít zánět není žádná konečná diagnóza. Platí na něj 2 věci - zdravý životní styl a vhodní pomocníci z přírody.

Zánět není jen zlý, ale...

Pokud váš imunitní systém pracuje správně, akutní zánět je kritickou zbraní, která vás chrání před nebezpečnými momentálními stresovými faktory – tím může být například bakteriální infekce nebo léčba rány. Tento typ zánětu – akutní – je lokalizovaný v místě – např. zarudnutí v krku nebo začervenání místa v oklí rány a zánět ustává, jakmile je nebezpečí zažehnáno (rána zahojena, bakteriální infekce přemožena).

Avšak chronický zánět v těle je obrovský problém. Chronický zánět je systémový (po celém těle) a trvající a způsobuje, že se vaše tělo nachází ve stavu neustálé pohotovosti. Tento typ zánětu – chronický – tělo posunuje na stezku k chronickým onemocněním a/nebo autoimunitním onemocněním. Abyste tělo navrátili zpět k optimálnímu zdraví, musí být chronický zánět vyřešen.

Kurkumin (curcumin) - bojovník proti zánětu číslo 1

Kde se chronický zánět ve vašem těle bere?

5 hlavních příčin je:

 • nezdravé jídlo (průmyslově zpracované a rafinované potraviny, cukr a průmyslové oleje, fast food, ale i nevhodná úprava a skladování - žluklé tuky, kvasnicové - ne kváskové pečivo, nenamáčení (pseudo)obilovin)
 • syndrom zvýšené střevní propustnosti (který se může objevit i u zdravě stravujících se lidí)
 • toxiny (z prostředí, stravy, kosmetických i čistících prostředků)
 • infekce (střevní dysbióza, paraziti, skryté infekce)
 • stres

Abychom chronický zánět přemohli, je nutné změnit stravování a životní styl. Patří sem strava bohatá na protizánětlivé potraviny, léčba střevní sliznice a podpora zdravé střevní mikroflóry, snížení toxické zátěže, vyléčení infekcí (včetně skrytých) a redukce stresu.

Další zbraní proti zánětu - přírodním pomocníkem - je kurkumin, látka nacházející se v kurkumě. Kurkumin je vysoce účinný antioxidant, tzn., že bojuje s volnými radikály poškozující tělo. Prozkoumejme kurkumin.

Co je kurkumin

Kurkumin je jedna z tří hlavních účinných látek kurkuminoidů, které dodávají kurkumě její zářivou žlutou barvu

Kurkumin nezískal svou popularitu nadarmo. Má silné protizánětlivé účinky a jeho působení využívala Ajurvédská medicína od dávných dob. Kurkuma se užívala lokálně na kůži k léčbě ran i akné i při parazitárních infekcích. Požívali jej pro léčbu nachlazení a onemocnění močových cest a dokonce jej inhalovali za účelem léčby chronické a senné rýmy.3 Kurkuma je součástí kari koření, přidává se do nápojů a používá se k barvení sýrů nebo např. hořčice. 

Ačkoli je kurkumin hlavní a nejvíce zastoupenou látkou z kurkuminoidů (90 %), kurkuma obsahuje pouze 5 % kurkuminoidů. To znamená, že pokud byste chtěli dosáhnout výrazných pozitivních účinku kurkuminu, museli byste jíst několik lžic kurkumy denně

Kurkumu rádi používáme v našich kefírových receptech a určitě ji doporučujeme zařadit do vaření. Pro zvýšení protizánětlivého účinku je vhodné úživat extrakt z kurkumykurkumin, který je ve snadno dostupné formě pro tělo. 

Kurkumin - dobře vstřebatelná forma pro tělo (s piperinem a quercetinem) MycoMedica

Protizánětlivé výhody kurkuminu

Kurkumin snižuje chronický zánět a oxidační stres v těle několika různými způsoby:

 • zvyšuje aktivitu antioxidantů v našem těle, jako je superoxid dismutáza (SOD), glutathion peroxidáza (GSH) a lipidová peroxidáza 

 • vychytává volné radikály, jako jsou reaktivní formy kyslíku (ROS) a reaktivní formy dusíku (NOS)

 • inhibuje určité enzymy, které podněcují zánět, jako je lipooxygenáza, cyklooxigenáza, xantin hydrogenáza/oxidáza 

 • chová se jako podoběn jako antioxidant vitamín E a dokáže nebezpečné látky z těla eliminovat

Hlavní důvod, proč je kurkumin považován za hlavní zbraň proti zánětu, je jeho schopnost v těle vyhledat nebezpečné molekuly a inhibovat jejich negativní účinek.

Jednou z takových molekul je nukleární faktor (NF)-kB, který je aktivován znečištěním z prostředí, cigaretovým kouřem, určitými druhy bakterií a viry, nepřiměřenou fyzickou námahou, psychickým stresem a chemickými látkami a dalšími faktory, které přispívají k onemocnění. Kurkumin blokuje aktivci (NF)-kB.

Krukumin dokáže blokovat nebo inhibovat účinek látek, které jsou aktivovány při zánětu, jako je faktor aktivující destičky, prostaglandin E2 a další.

Kurkumin a chronická onemocnění

Výzkumů na účinky kurkuminy je již hodně. Kurkumin podporuje zdravou funkci imunitního systému, zlepšuje kognitivní funkce, podporuje zdraví srdce a cév a zlepšuje zdravotní stav při chronických a autoimunitních onemocnění,

Autoimunitní onecmonění

Kurkumin podporuje správnou funkci imunity při roztroušené skléróze, zánětlivém onemocnění střev i řadě jiných autoimunitních onemocnění.

Artritida

Běžně užívané léky u atritidy – nesteroidní protizánětlivé léčiva poškozují játra, sliznici trávicího traktu a střevní mikrobiom. Kurkumin je naproti těmto léčivům běžpečnou látkou, kterou lze užívat i delší dobu (při vážných zdravotních obtížích je vhodné dělat během roku několiak měsíční kůry s pár týdenními pauzami).

Zdraví mozku

Zánět a oxidační stres hrají hlavní roli v úbytku kognitivních funkcí a rozvoji demence, včetně Alzheimerovi choroby. Kurkumin podporuje zdraví mozkové tkáně vychytáváním negativně působících radikálů. Podporuje tak zdravé myšlení a dobrou paměť.

Zdraví srdce a cév

Hlavní příčinou cévních onemocnění není cholesterol a faktory, které cévy poškozují. Kurkumin pomáhá udržet zdravé srdce i cévy a chrání před aterosklerózou.

Problémy metabolismu a metabolický syndrom 

Problémy související s metabolickým syndromem (cukrovka, inzulínová rezistence, vysoký krevní tlak, nadváha a obezita, vysoký cholesterol či trigleceridy, resp. dyslipidémie) jsou hlavními onemocněními dnešní doby. Výzkumy ukazují, že kurkumin dokáže stabilizovat hladiny cukru a inzulínu a normalizovat hladiny tuků v krvi (cholesterolu, trigliceridů).

Nejlepší způsob, jak zařadit kurkumin do stravy

Kurkuma je skvělé koření, dá se používat samotné a je součástí kari směsi. Hodí se do polévek, pomazánek, rizot i sladkých smoothie. Kurkuma bohužel obsahuje pouze 5 % kurkuminoidů = látek, mezi které patří popsaný kurkumin. Proto pro lepší a vyšší protizánětlivý účinek je vhodné užívat kurkumin ve formě dobře vstřebatelného extraktu - jako je Curcumin od Mycomedicy.

Vstřebatelnost a účinek kurkuminu podporují přírodní látky piperin a quercetin. Vyhněte se přídavným látkám v různých přípravcích a užívejte pouze čisté extrakty bez pomocných plnících látek.

Kurkumin užívejte po jídle, ve kterém byl tuk – ideálně tedy po obědě nebo po věčeři), zlepšíte tím jeho vstřebatelnost.

Dle závažnosti zdrvaotního stavu je možné kurkumin užívat v dávce 1 – 2 kapsle denně po jídle. Vhodná je během roku několika měsíční kůra s několika týdenními přestávkami.

Recept: Pomerančovo kurkumové smoothie z kokosového kefíru

Pomerančovo kurkumové smoothie z kokosového kefíru

Vědecké studie:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/

 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223

 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12676044

 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92752/

 5. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464615000092?via%3Dihub

 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24573394

 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207

 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17545551

 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12676044

 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12927597

Doporučené produkty1