Je levnější domácí kefír nebo ten z obchodu? My to víme!

Receptů a nápadů je tady spousta (a stejně nikdy dost), teď však trochu čísel – je lepší si kefír připravovat doma nebo kupovat?

Vodní kefír

Vodní kefír je chutná zdravá limonádajak vzniká vodní kefír a co nám přináší, jsme již psali. Na kolik nás taková limonáda vyjde?

Vodní kefírové smoothie WUGI

Za balení WUGI vodních kefírových kultur zaplatíte 509,- Kč. Toto balení obsahuje 3 sáčky po 5 g kefírových kultur. Z jednoho sáčku jsme schopni vytvořit až 10 dávek kefíru – 10x po 1 litru. Balení tak máme až na 30 dávek – tj. téměř 2 měsíce nepřetržité přípravy (mezi přípravou z jednotlivých sáčků si však můžeme udělat pauzy).

Budeme precizní – opakovaná příprava spočívá v tom, že z 1 litru vzniklého kefíru si vždy necháme 200 ml pro přípravu další várky, poslední (tj. 10.) várku už pijete celou – vypijete tedy 8,2 litru kefíru. (Trochu kefíru můžeme při přelévaní rozlít) a pro snazší počty tuto výrobu zaokrouhlíme dolů na 8 litrů na 5 g sáček.

Z jednoho balení (se 3 sáčky) tak vypijeme celkem (3 x 8 l) 24 litrů vodního kefíru.

(Ano, na balení uvádíme až na 30 litrů vodního kefíru – máme ozkoušeno, že jste s jedním balením schopni vyrobit i více, než 30 litrů. Zde budeme počítat pouze s 24 litry z 1 balení, abychom si ukázali cenu vodního kefíru při výrobě „v menším“.)

Cena 24 litrů vody z vodovodu je zanedbatelná – počítejme 1,- Kč a její převaření stejně tak – dejme tomu 1,- Kč.

Na každou dávku kefíru dáváme 3 lžíce cukru, což je asi 3 x 12g, celkem 36g. Na celé balení (se 3 sáčky) tudíž spotřebujeme přibližně 1 kg cukru. Budeme-li střídat BIO třtinový (cca 90,- Kč/kg) a normální bílý cukr (cca 20,- Kč/kg), dostaneme se u cukru na cenu 55,- Kč na celé balení WUGI vodních kefírových kultur.

Za ovoce ze zahrádky nedáme nic. Když budeme chtít hodně nakupovat, utratíme za ovoce dejme tomu 100,- Kč. Pochutnají si na něm kefírové kultury a kefír nám hezky dochutí. Skvělé jsou sušené nesířené meruňky nebo lyofilizované ovoce

Celkově za balení a všechny potřebné ingredience zaplatíme 664,- Kč a jednoduše si vytvoříme limonádu, která nám na zdraví neubere, naopak přidá. 1 litr takové limonády pak vychází na 28,- Kč.

Cena coca-coly je podobná, obsah domácího vodního kefíru se však s umělou colou vůbec srovnat nedá. Pokud si vezmeme na porovnání příbuznou kombuchu, v obchodě se cena za variantu v plastové láhvi pohybuje kolem 45,- Kč/litr, za variantu ve sklencích byste zaplatili dokonce 320,-Kč/litr. Colu nepijeme, kombuchu si domů v plastu nenosíme. Máme jasno. Cena 28,- Kč za domácí vodní kefír je v tomhle případě zanedbatelná. U nás doma máme jasno, jaké pití bude na stole.

Domácí vodní kefír WUGI


Shrnutí: Porovnání ceny fermentovaných nápojů - cena za 1 litr

Domácí WUGI vodní kefír Kombucha v plastu Kombucha ve skle
28,- Kč 45,- Kč 320,- Kč
 

Mléčný kefír

Mléčný kefír je tradiční potravina považovaná za zdroj pevného zdraví a dlouhověkosti. O jeho skvělých účincích se dočtete více zde, teď už jdeme počítat.

Mléčné kefírové smoothie WUGI

Za balení WUGI mléčných kefírových kultur zaplatíte také 509,- Kč. A i toto balení obsahuje 3 sáčky po 5 g kefírových kultur. Z jednoho sáčku jsme však schopni vytvořit až 30 dávek mléčného kefíru – minimálně tedy 30x po 1 litru. Balení je tedy až na 90 dávek a vydrží nám minimálně čtvrt roku nepřetržité přípravy (mezi přípravou z jednotlivých sáčků si však můžeme udělat pauzy).

Pro přesnost – opakovaná příprava spočívá v tom, že z 1 litru vzniklého kefíru si vždy necháme 100 ml pro přípravu další várky, poslední (tj. 30.) várku už pijete celou – vypijete tedy 27,1 litru mléčného kefíru. Pro zjednodušení zaokrouhlujeme dolů – na 27 litrů na 5 g sáček.

Z jednoho balení (se 3 sáčky) tak vypijeme celkem (3 x 27 l) 81 litrů mléčného kefíru.

(Na balení uvádíme až na 100 litrů mléčného kefíru – i zde máme ozkoušeno, že jsme s jedním balením schopni vyrobit i více než 100 litrů (s jedním sáčkem i 35 litrů). Zde budeme počítat pouze s 81 litry z 1 balení, abychom si ukázali cenu mléčného kefíru při výrobě „v menším“. Navíc jednoduchým trikem vyrobíte z 1 sáčku dvojnásob... trojnásob... viz TIP) 

TIP: Když si kefír při opakované přípravě rozdělíte do více sklenic, můžete s jedním balením kefíru vytvořit ne 100 litrů, ale třeba 200 litrů. Klidně se podělte se sousedy :)

Cena mléka se pohybuje v širokém rozmezí, skvělé na domácí přípravě kefíru je to, že si sami pohlídáme kvalitu mléka jako vstupní suroviny. (Jestli máte nedaleko poctivého farmáře, je to ideální volba. Na kvalitě mléka určitě šetřit nechceme.) Čerstvé plnotučné mléko zakoupíme za zhruba 25,- Kč/litr a čerstvé mléko v BIO kvalitě za 38,- Kč/litr.

Počítáme s výrobou 81 litrů kefíru z jednoho balení – cena za obyčejné mléko za čtvrt roku nepřetržité přípravy tak bude 2025,- Kč a za BIO mléko 3078,- Kč. Celkově za balení WUGI mléčných kultur a plnotučné mléko zaplatíme 2534,- Kč a v případě BIO kvality 3587,- Kč. Doma si potom bez námahy připravíme lahodný kefír a za 1 litr zaplatíme 31,- Kč, v případě BIO kvality 44,- Kč.

Po prozkoumání nabídky jsme nejlevnější (avšak nízkotučné) kefírové mléko v obchodě našli za 30,- Kč/litr. Naštěstí se ukazuje, že nízkotučné výrobky jsou omylem minulých let – odebráním tuku jsme ubrali na chuti i našemu zdraví. Kefírové mléko z plnotučného mléka najdeme v obchodě od 50,- Kč/litr a kefír v BIO kvalitě od 65,- Kč/litr. Cena vašeho domácího kefíru z WUGI kultur je nižší.

Domácí mléčný kefír WUGI

 

A na závěr…. příprava kefíru z kozího a ovčího mléka

Kozí mléko v BIO kvalitě zakoupíme za 130,- Kč/litr. Při přípravě 81 litrů kozího kefíru z jednoho balení bude cena mléka 10530,- Kč. Celkově za balení WUGI mléčných kultur a BIO kozí mléko zaplatíme 11039,- Kč. 1 litr kozího kefíru v BIO kvalitě nás stojí 136,- Kč. V obchodě se BIO kozí kefír pohybuje okolo 120,- Kč/litr, cena domácího je vyšší než u kupovaného.

Nemáme-li domácí, za ovčí BIO mléko si bohužel připlatíme – seženeme je za zhruba 120,- Kč/litr. Při přípravě 81 litrů ovčího kefíru zaplatíme za mléko 9720,- Kč. Za balení WUGI mléčných kultur a BIO ovčí mléko celkem zaplatíme 10229,- Kč. 1 litr ovčího kefíru v BIO kvalitě vyjde na 126,- Kč. V obchodě koupíme BIO ovčí kefír za 145,- Kč/litr, cena je podobná.

Výhodou WUGI mléčných kefírových kultur je fakt, že jako jediné kefírové kultury na trhu neobsahují sušené kravské mléko. Při přípravě z jiného druhu živočišného mléka se tam tedy kravské mléko vůbec nenachází.

Shrnutí: Porovnání ceny mléčných kefírů - cena za 1 litr
Kravské mléko
Domácí mléčný kefír z plnotučného mléka Plnotučné kefírové mléko z obchodu
31,- Kč 50,- Kč
Domácí mléčný kefír z BIO mléka BIO kefír z obchodu
44,- Kč 65,- Kč
Kozí mléko
Domácí mléčný BIO kozí kefír BIO kozí kefír z obchodu
136,- Kč 120,- Kč
Ovčí mléko
Domácí mléčný BIO ovčí kefír BIO ovčí kefír z obchodu
126,- Kč 145,- Kč

Pokud potřebujete s kefírováním, výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy