Limonáda ala plevel
Nachystejte si
- 800 ml vodního kefíru
- 1,15 l uzavíratelná sklenice
- pár plátků čerstvého zázvoru
- 3 plátky citrónu
- malá hrst pampeliškových listů
- květy sedmikrásky
- kopřiva (čerstvá či sušená)
Postup přípravy
- Připravte si vodní kefír pomocí WUGI vodních kefírových kultur dle návodu.
- Do uzaviratelné sklenice nalijte vodní kefír, přídejte pampeliškové listy, květy sedmikrásky, plátky zázvoru a citrónu (nebo citrónovou štávu). Sklenice by měla být naplněna max. 2 - 3 cm pod okraj, díky tomu začne kefír hezky perlit.
- Sklenici uzavřete a nechte pár hodin až 1 den fermentovat př pokojové teplotě. (Při delší fermentaci bude nápoj méně nápoj, protože kefírové kultury stihnout rozložit více cukru na zdravé organické kyseliny a další látky.)
- Poté limonádu sceďte amůžete popíjet. Uchovávejte v lednici a vypijte během pár dní. Dobrou jarní chuť! :)
Kefírové limonády k oslavám zdraví
Vodní kefír s "plevelem" = fermentovaný bezlaktózový nápoj vznikající činností kefírových kultur. Lehce nasládlý, příjemně kyselkavý, perlivý a obohacený o jarní "plevel", který je nositelem blahodárných účinků na naše zdraví. Pampeliškové listy se často používají do jarních salátů, polévek i k přípravě čaje. Jsou zdrojem vitamínu C i skupiny B, betakarotenu, řady minerálů (draslík, křemík, vápník, železo), tříslovin, silic a mnoho dalšího. Tradičně se používají př detoxikaci, k posílení činnosti jater, ledvin a jako pomoc při kloubních a kožních potížích. Podobně květy sedmikrásky pomáhají pročistit organismus, obsahují spoustu vitamínu C a užívají se při kašli a nachlazení. Kopřiva je zdrojem chlorofylu, minerálních látek (hlavně hořčíku), karotenoidů, organických kyselin, vitamínů a spousty dalších aktivních fytolátek. Kopřiva je močopudná, protizánětlivá, antirevmatická, protprůjmová a povzbuzuje metabolismus. Limonádu skvěle doplňuje kombinace pikantního zázvoru s citronem. Dokonalá souhra ingrediencí pro naši imunitu! Živé kefírové kultury (přátelské mikroorganismy pro naše střevo), jejich enzymy, zdraví prospěšné organické kyseliny vznikající fermentací - to vše patří k pomocníkům našeho trávení.