Hormonální a menopauzální změny u žen jsou přirozenou součástí života. Není cílem s těmito změnami bojovat, ale cílem je harmonizovat tělo tak, aby změny nebyly vyčerpávající a náročnou horskou dráhou plnou dyskomfortu. V článku se dočtete, s čím hormonální rovnováha souvisí a jaké přípravky jsou vhodné pro menopauzální komfort a předcházení potíží, které se v tomto období mohou začít objevovat.

Hormonální rovnováha

Ženské zdraví do velké míry souvisí se zdravím střevního mikrobiomu a detoxikační schopností jater. To první - střevní mikrobiom - ovlivňuje nejen využitelnost živin z naší stravy, ale sám produkuje hormonální látky a rozhoduje o jejich osudu. Střevní mikrobiom hraje důležitou roli v detoxikaci hormonů, kdy může buď pomoci jejich správnému vyloučení z těla ven nebo způsobí reaktivaci hormonů, jejich opětovné vstřebání a narušení hormonální rovnováhy. 

Nedostatečná detoxikace hormonů v játrech se také podílí na nerovnováze. Aby zde nedošlo k omylu - nejsem zastáncem žádných zázračných detoxikačních kúr a ano, játra jsou sice skvělý detoxikační orgán pracující 24/7. Nicméně játra k detoxikaci potřebují vhodné podmínky a těmi jsou - dostatek živin nezbytných pro detoxikační procesy a dostatek prostoru a času - tedy nesmí být přetíženy. A zde je kámen úrazu. V dnešní době, kdy jsme vystaveni toxinům ze stravy, vody a prostředí, konzumaci alkoholu, cigaretám, stresu, nedostatku živin a dalším potížím, játra nemusí mít kapacitu na dostatečně rychlé odklízení hormonů z těla ven, což vede k hormonální nerovnováze.

Řešíme-li hormonální potíže, musíme se proto podívat vždy na:

 • kvalitu stravy,
 • dostatek klíčových živin,
 • zdravý proces trávení (důležité je správné vyprazdňování, eliminovat zažívací potíže) a zdraví střevního mikrobiomu,
 • správnou detoxikaci a funkci jater
 • i ostatní faktory - redukce stresu, dostatek přirozeného pohybu a zkvalitnění spánku.

O kvalitě stravy, trávení a mikrobiomu jsem tady již psala mockrát. Produkty týkající se zdravého trávení a mikrobiomu máme v kategorii zde. Teď už se podíváme na produkty zaměřující se přímo na ženské zdraví a menopauzální komfort (najdete také v kategorii Ženské zdraví):

 • MycoMeno je směs určená pro menopauzální komfort ženy i podporu hormonální rovnováhy u žen před menopauzou (premenstruační potíže, nepravidelná a bolestivá menstruace). Obsahuje vitální houby, jako je Reishi, byliny, jako červený jetel, anděliku, meduňku, cenné aktivní látky, jako včelí pyl a mateří kašičku, a další, které harmonizují organismus a také pomáhají posílit celkovou odolnost, imunitu, trávení a zdraví buněk. Je zapotřebí směs užívat delší dobu, aby bylinky a houby mohly začít efektivně ladit hormonální systém.
 • Vitální houby Reishi a Maitake mají širokospektrální působení, podporují hormonální rovnováhu, zdraví a funkci jater, zdraví střev a mikrobiomu (působí jako prebiotika) a regulují imunitu. Dle studií houba Maitake pozitivně působí jako prevence a pomoc při potížích s osteoporózou. Houby jsou ceněnné pro své ochranné působení proti chronickým, civilizačním a metabolickým potížím, jako je cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak a zánětlivá onemocnění.
 • Hořčík, který zasahuje do více než 300 biochemických reakcí v těle, ovlivňuje imunitu, detoxikaci, zdraví buněk, energii, snižuje stres a zkvalitňuje spánek. Vlivem konvenčního zemědělství a používání chemie došlo k poklesu obsahu hořčíku v potravinách o desítky %, jeho nedostatky v populaci jsou proto velmi časté. V nabídce máme zklidňující formu hořčíku vhodnou na večer a více energizující formu vhodnou k užívání ráno ihned po probuzení. Lze také doplňovat pomocí koupelí v Epsomské soli, jelikož se hořčík vstřebává také skrze naši kůži.

Pro podporu jater a detoxikace je důležité:

 • omezit příjem toxinů (zaměřit se na BIO stravu, minimalizovat alkohol a chemii ve svém okolí v kosmetice a jiných prostředcích)
 • přijímat dostatek klíčových živin, jako jsou vitamíny skupiny B, omega 3 EPA a DHA a antioxidanty, jako je glutathion
 • zařadit potraviny a látky podporující detoxikaci, skvělé jsou zmíněné vitální houby výše, kořen pampelišky, ostropestřec - např. zde je směs ostropestřce, pampelišky a Reishi

Vše výše uvedené lze kombinovat a upravit dávkování dle vašeho stavu a potíží. 

Jako doplněk pro podporu zdraví pokožky, její pevnost a pružnost a také jako výživa kloubů je vhodné navýšit příjem kolagenu a kyseliny hyaluronové. Kolagen ze stravy přijímáme např. z maso-kostních vývarů. Zde je kolagen s kyselinou hyaluronovou ve formě prášku a zde je kyselina hyaluronová v kapslích.

Pozitivní vliv na naše zdraví, trávení i detoxikaci, má dostatečný příjem fermentovaných probiotických potravin a nápojů, jako jsou například domácí vodní a mléčné kefíry.

Pokud potřebujete poradit, napište mi do poradny na anna@wugi.cz.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy