Hormonální a menopauzální změny u žen jsou přirozenou součástí života. Není cílem s těmito změnami bojovat, ale cílem je harmonizovat tělo tak, aby změny nebyly vyčerpávající a náročnou horskou dráhou plnou dyskomfortu. V článku se dočtete, s čím hormonální rovnováha souvisí a jaké přípravky jsou vhodné pro menopauzální komfort a předcházení potíží, které se v tomto období mohou začít objevovat.

Menopauza a jak ji zvládnout

Menopauza obvykle nastává mezi 45–55. rokem života ženy. Může nastat však i dříve či později. Mezi nejčastější příznaky patří návaly horka, náladovost, ztráta menstruačního cyklu a často i problémy se spánkem. Tyto změny s sebou nesou velkou hormonální nerovnováhu a každá žena na ni reaguje jinak.

Jak dlouho může menopauza trvat?

Období menopauzy může trvat různě dlouho, každá žena to má jinak. Některé ženy si ani nevšimnou nástupu menopauzy, jiné toto období prožívají velmi intenzivně a navíc s viditelnými fyzickými změnami. Klimakterium neboli přechod je období v životě ženy, kdy postupně ustává činnost ženských pohlavních orgánů. Toto období se dělí do tří fází: premenopauza, perimenopauza a postmenopauza. Premenopauza může u některých žen nastat již kolem 40. roku. 

Menopauza a menstruace

První fáze tedy premenopauza může nastat již po 40. roku a mohou se vyskytovat poruchy menstruačního cyklu. Menstruace může být velmi nepravidelná a krvácení může být i silnější než dříve nebo naopak pouze slabé. Perimenopauza nastává kolem 50. roku a žena již pociťuje výrazné změny menstruačního cyklu, až menstruace vymizí úplně. Postmenopauza začíná rok po poslední menstruaci. Tělo se začíná přizpůsobovat nové hormonální rovnováze a potíže pomalu ustupují. Konec postmenopauzy se u žen velmi liší, protože závisí na hormonální rovnováze i na subjektivním prožívání těžkostí.

Hormonální rovnováha

Ženské zdraví do velké míry souvisí se zdravím střevního mikrobiomu a detoxikační schopností jater. To první - střevní mikrobiom - ovlivňuje nejen využitelnost živin z naší stravy, ale sám produkuje hormonální látky a rozhoduje o jejich osudu. Střevní mikrobiom hraje důležitou roli v detoxikaci hormonů, kdy může buď pomoci jejich správnému vyloučení z těla ven nebo způsobí reaktivaci hormonů, jejich opětovné vstřebání a narušení hormonální rovnováhy.

Hormonální rovnováha souvisí s detoxikací a funkcí jater www.wugi.cz

Nedostatečná detoxikace hormonů v játrech se také podílí na nerovnováze. Aby zde nedošlo k omylu - nejsem zastáncem žádných zázračných detoxikačních kúr a ano, játra jsou sice skvělý detoxikační orgán pracující 24/7. Nicméně játra k detoxikaci potřebují vhodné podmínky a těmi jsou - dostatek živin nezbytných pro detoxikační procesy a dostatek prostoru a času - tedy nesmí být přetíženy. A zde je kámen úrazu. V dnešní době, kdy jsme vystaveni toxinům ze stravy, vody a prostředí, konzumaci alkoholu, cigaretám, stresu, nedostatku živin a dalším potížím, játra nemusí mít kapacitu na dostatečně rychlé odklízení hormonů z těla ven, což vede k hormonální nerovnováze.

Řešíme-li hormonální potíže, musíme se proto podívat vždy na:

  • kvalitu stravy,
  • dostatek klíčových živin,
  • zdravý proces trávení (důležité je správné vyprazdňování, eliminovat zažívací potíže) a zdraví střevního mikrobiomu,
  • správnou detoxikaci a funkci jater
  • i ostatní faktory - redukce stresu, dostatek přirozeného pohybu a zkvalitnění spánku.

O kvalitě stravy, trávení a mikrobiomu jsem tady již psala mockrát. Produkty týkající se zdravého trávení a mikrobiomu máme v kategorii zde. Teď už se podíváme na produkty zaměřující se přímo na ženské zdraví a menopauzální komfort (najdete také v kategorii Ženské zdraví).

přípravky na menopauzu a hormonální komfort - Mycomeno www.wugi.cz

Přípravky na menopauzu a hormonální rovnováhu

  • MycoMeno je směs určená pro menopauzální komfort ženy i podporu hormonální rovnováhy u žen před menopauzou (premenstruační potíže, nepravidelná a bolestivá menstruace). Obsahuje vitální houby, jako je Reishi, byliny, jako červený jetel, anděliku, meduňku, cenné aktivní látky, jako včelí pyl a mateří kašičku, a další, které harmonizují organismus a také pomáhají posílit celkovou odolnost, imunitu, trávení a zdraví buněk. Je zapotřebí směs užívat delší dobu, aby bylinky a houby mohly začít efektivně ladit hormonální systém.
  • Vitální houby Reishi a Maitake mají širokospektrální působení, podporují hormonální rovnováhu, zdraví a funkci jater, zdraví střev a mikrobiomu (působí jako prebiotika) a regulují imunitu. Dle studií houba Maitake pozitivně působí jako prevence a pomoc při potížích s osteoporózou. Houby jsou ceněné pro své ochranné působení proti chronickým, civilizačním a metabolickým potížím, jako je cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak a zánětlivá onemocnění.
  • Hořčík, který zasahuje do více než 300 biochemických reakcí v těle, ovlivňuje imunitu, detoxikaci, zdraví buněk, energii, snižuje stres a zkvalitňuje spánek. Vlivem konvenčního zemědělství a používání chemie došlo k poklesu obsahu hořčíku v potravinách o desítky %, jeho nedostatky v populaci jsou proto velmi časté. V nabídce máme zklidňující formu hořčíku vhodnou na večer a více energizující formu vhodnou k užívání ráno ihned po probuzení. Nebo sáhnout po Magnesiu Sleep, které podporuje nejen spánek, ale i relaxaci. Lze také doplňovat pomocí koupelí v Epsomské soli, jelikož se hořčík vstřebává také skrze naši kůži.

Reishi pro hormonální rovnováhu a celkové zdraví www.wugi.cz

Podpora jater a detoxikace jako 1. pomoc k hormonální rovnováze:

Vše výše uvedené lze kombinovat a upravit dávkování dle vašeho stavu a potíží.

Jako doplněk pro podporu zdraví pokožky, její pevnost a pružnost a také jako výživa kloubů je vhodné navýšit příjem kolagenu a kyseliny hyaluronové. Kolagen ze stravy přijímáme např. z maso-kostních vývarů. Zde je kolagen s kyselinou hyaluronovou ve formě prášku a zde je kyselina hyaluronová v kapslích.

Pozitivní vliv na naše zdraví, trávení i detoxikaci, má dostatečný příjem fermentovaných probiotických potravin a nápojů, jako jsou například domácí vodní a mléčné kefíry.

Pokud potřebujete poradit, napište mi do poradny na anna@wugi.cz.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy
Zdroje: