Okamžitá pomoc při zácpě

Zácpa trápí mnoho lidí a je těžké o ní mluvit natož pak ji řešit. Lidé se se zácpou potýkají i několik let, než si najdou způsob, co jim funguje a jak ji řešit dlouhodobě. Existuje okamžitá pomoc při zácpě? Ano, a nemáme na mysli projímadla. Těm doporučujeme se obloukem vyhnout, může na nich vzniknout závislost, dojít k trvalému poškození střev nebo způsobit další potíže. Sepsali jsme vám několik projímavých potravin, které vám mohou rychle pomoci, včetně receptů, jak tyto potraviny kombinovat.
Jak na zácpu
Z dlouhodobého hlediska je nutné se zaměřit na režimová opatření a změkčující potraviny, která jsme popsali v článku: Zácpa jako důsledek špatného trávení. Výborným pomocníkem může být i magnesium, které má projímavé účinky, zejména pak forma Magnesium dicitrát, který se užívá na lačný žaludek před spaním. V případě větších potíží je zde šetrný, přírodní, avšak účinný doplněk na zácpu.
Jaké jsou příznaky zácpy?
Pokud stolice probíhá pravidelně každý den, je to v pořádku. Ve výjimečných případech může být obden. Pokud ale máte příznaky tvrdší, hrudkovité stolice, bolí vás vyprazdňování nebo vás trápí hemoroidy, nejedná se o zdravou stolici a svědčí to o problémech s trávením. Proč je důležité mít pravidelnou stolici a jak by v ideálním případě měla vypadat?
Jaká jsou rizika projímadel a některých čajů na zácpu
Některé přírodní i syntetické látky mohou sice efektivně a rychle ulevit od zácpy, ale rovněž způsobit vznik závislosti a poškození střeva, které nemusí být vratné. Potíž je v tom, že například takové čaje často nenesou žádné upozornění, že by se měly užívat jen po velmi omezenou dobu pár dní, max. 1 týden. Jedná se o různé čaje na detoxikaci, hubnutí nebo podporu střev - s projímavým účinkem. Vlivem těchto látek dochází k:
- tzv. Syndromu líného střeva a po jejich vysazení nastává těžká zácpa,
- poškození nervových zakončení ve střevě (neuropatie střevní stěny), což snižuje přirozenou peristaltiku (často nevratné),
- zánětlivým změnám nebo strukturálnímu poškození střev (např. stenózy, divertikly) – často nevratné. V extrémních případech může dojít k chronickým zánětům, změnám struktury střeva nebo i riziku perforace, což vyžaduje operaci,
- elektrolytové nerovnováze a dehydrataci (prohlubující potíže se zácpou).
Do jaké míry je poškození vratné závisí na délce a intenzitě užívání. Jde o látky, jako je Senna, Krušinová kůra či dráždívá projímadla z lékárny (Guttalax, Regulax, Fenolax, Dulcolax a další. Buďte proto velmi opatrní a pojďte se raději podívat, jak si pomoci jídlem a režimovými opatřeními.
Jaké jsou projímavé potraviny?
Mezi projímavé potraviny můžeme zařadit švestky, višně, třešně, řepu, kefír a jiné fermenty, chia a lněná semínka. Pokud lněná a chia semínka ještě nafermentuje přes noc v kefíru, vznikne vám změkčující gel, který má na zácpu pozitivní vliv. Nabízíme vám několik tipů na recepty a vy si můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. Můžete ingredience různě obměňovat a vytvářet nekonečné kombinace.
Kefírové smoothie se švestkami, třešněmi nebo višněmi
Použijte vodní nebo mléčný kefír, ve kterém můžete nafermentovat chia nebo lněná semínka přes noc, ale i klidně jakékoliv vločky. Ráno přidejte švestky, třešně nebo višně, vše spolu rozmixujete a můžete vypít. Ideální je mít smoothie v pokojové teplotě. Můžete se také inspirovat naší smoothie bowl s třešněmi.
Fermentovaná limonáda s vodním kefírem na zácpu
- Osvědčená kombinace na zácpu jsou máta a švestka ve vodním kefíru.
- Vyzkoušet můžete také nakrájet čtvrtinu čerstvé červené řepy, přidat k ní šťávu z jednoho pomeranče a poloviny citronu a nechat ve vodním kefíru několik hodin odležet a poté vypít.
- Pomůže také vodní kefír s třešněmi podle našeho receptu.
- Výborně chutná i pomůže višňová fermentáda.
- A v létě je úžásná fermentovaná meruňková limonáda z čerstvých meruněk.
Bojujte se zácpou kefírovou kaší nebo chia pudinkem
Do mléčného kefíru namočte přes noc vločky, zmíněná chia nebo lněná semínka a ráno přidejte čerstvé či lyofilizované švestky, višně nebo třešně. Dochuťte dalším ovocem nebo kořením. Úžasně na zácpu fungují vařené neslazené sušené švestky nebo sáhněte po odvařené švestce. Vyzkoušejte:
- mléčnou fermentovanou kaši s povidly,
- medovou superkaši s višněmi,
- nebo chia pudink s meruňkovým pyré.
Želatinové bonbony na změkčení stolice
Želatinové bonbony jsou vhodné díky tomu, že kromě ovoce působícího pozitivně na zácpu obsahují navíc želatinu, která stolici přirozeně změkčuje. Ovoce jako švestky, třešně a višně můžete libovolně namíchat nebo sáhněte klidně i po řepě, kterou můžete okořenit a máte zajímavý doplněk jídla. Případně řepu smíchejte s ovocem a medem – tato kombinace je božská. Postupujte podle tohoto univerzálního receptu na želé a použijte libovolné ovoce.
Proč jíst fermentovanou přesnídávku?
Pokud švestky nafermentujete, bude to mít ještě větší efekt na vaši peristaltiku. Vypeckované čerstvé švestky (nebo neslazené kompotované) můžete povařit s lžičkou ghí a rozmixovat, dejte do skleničky a jakmile pyré vychladne, tak přidejte lžičku vodního kefíru a nechte stát pár hodin v teple. Poté můžete jíst. Rychlejší varianta je použít zhruba 2 lžíce odvařené švestky se lžičkou vodního kefíru a nechat pár hodin fermentovat. Pokud máte přebytek, uchovejte maximálně do druhého dne v lednici.
Jak řešit zácpu u dětí?
U dětí dbejte na zvýšený příjem vlákniny i pitného režimu – především vody. Recepty popsány výše můžete také vyzkoušet a kefír jednoduše zamaskujete do želatinových bonbonů. Dětem můžete k záchodu pořídit vyšší stupínek, aby měli podložené nohy a lépe se jim vyprazdňovalo. Z dlouhodobého hlediska neopomíjejte pohyb a volte případně vhodné cvičení na podporu peristaltiky. V případě dlouhotrvající zácpy vyhledejte lékaře.
U zácpy dbejte na prevenci
Doufáme, že vám naše recepty pomohou řešit zácpu, nemusíte vyzkoušet všechny, ale najděte si takový, který vám bude chutnat a bude jednoduchý na přípravu. Nespoléhejte se na akutní pomoc při zácpě, ale snažte se jí předcházet. K tomu vám pomůže pravidelný denní pohyb, dostatečný pitný režim (včetně sklenice vody ráno na lačný žaludek) i pravidelné zařazení domácího kefíru do stravy v jakékoliv podobě.
Při zácpě a průjmu může být oslabené trávení, proto mohou pomoci trávicí enzymy nebo bylinná tinktura či bylinky v kapslích.
Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy