Při optimalizaci váhy je strava samozřejmě hlavní složkou. Doplní ji přiměřený pohyb, dostatek kvalitního spánku a správný stress management. Nejdůležitější je dlouhodobost a trvalý stav. Zhubnout můžeme nezdravě a rychle a věřte tomu - s šíleným jojo efektem a poškozením zdraví. Naopak zaměřením se na zdravé funkční tělo vede k optimalizaci váhy a udržení zdravé hmotnosti. Výsledkem totiž nemá být méně kilogramů, ale celkové tělesné i duševní zdraví.

Jak odolat chutím na sladké i slané mlsání

Abychom mohli odolat nevhodným potravinám, potřebujeme tělo dobře živit. Chybí-li nám hořčík, bílkoviny a další živiny, cítíme se unavení a tělo žádá jediné - rychlou energii. Ta se projeví typicky chutí na sladké nebo tzv. "comfort food", což je jídlo jako jsou hranolky, brambůrky, hamburgery, slané oříšky apod.

Pomůže dostatek bílkovin

Dbejte proto na to, aby avaše jídla byla vyvážená a obsahovala zejména dostatek bílkovin, které se obecně dost podceňují. Pomoci vám může přidání kolagenukvalitního proteinu do jídla. Poskládejte si živiny správně na talířVyvarujte se průmyslovým potravinám, které narušují náš mikrobiom a metabolismus a jezte opravdové potraviny, které vám dodají dostatek živin a vlákniny.

Doplňte hořčík

Doplňte hořčík, kterého jsou v populaci velké nedostatky. Je to dáno mj. sníženým obsahem hořčíku v půdě a zvýšené spotřebě v těle vlivem fyzického i psychického stresu, narušeným cirkadiánním rytmem a nedostatečným spánkem. Hořčík je nezbytný pro podporu energie, regeneraci svalů po cvičení, funkci nervové soustavy, psychickou činnost, zmírnění únavy a vyčerpání a také pro normální metabolismus v kostech a zubech a syntézu bíkovin. Pomáhá balancovat stres a u žen snižuje potíže s PMS.

S potlačením chutí na sladké a obecně velkou chutí k jídlu vám pomohou hořké byliny podporující zdravé trávení, jako jsou tyto kapky Síla bylin. Jedná se o kombinaci 8 léčivých bylin v jablečném octu, které užíváte před či po jídle.

Pomoc s hubnutím - Síla bylin - Hořké bylinné kapky, www.wugi.cz (podpora trávení, potlačení chuti na sladké)

Zlepšete spolování tuků: podpořte mitochondrie

Mitochondrie jsou malé útvary v našich buňkách, které jsou zodpovědné za výrobu energie a spalování tuků. Dlouhověká vitalita souvisí právě s jejich zdravím, správnou funkcí a dostatkem živin. Hlavními složkami pro výživu mitochondrií je zmíněný hořčík, vitamíny skupiny B, vitamin C, jód, síra, koenzym Q10 nebo ALA (kyselina alfa-lipoová). Potřebují dostatek antioxidantů, protizánětlivých omega 3 kyselin a také zmíněných bílkovin. Jezte pestrou stravu a doplňujte potřebné živiny. Běžné nedostatky v naší populaci pokrývá Multivitamin pro muže i ženy Daily F20.

Funkci mitochondrií napomáhá Berberin MicroPQQ. Přírodní berberin zlepšuje metabolismus a energii, normalizuje hladiny krevního cukru (glykémii) a cholesterolu a podporuje trávení a zdraví střev.

Berberin podporuje hubnutí, normální hladinu cukru a cholesterolu v krvi, trávení a zdraví střev. www.wugi.cz

Spalování tuků a zrychlení metabolismu pomáhají kokosové tuky, například MCT a C8 olej. Hodně mitochondrií obsahuje hnědý tělesný tuk, který je zodpovědný především za regulaci teploty. Hnědý tělesný tuk navyšujeme pomocí otužování.

Kvalitní strava je pro zdravou hmotnost nezbytná

Strava, která podporuje dlouhodobé zdraví a optimiální hmostnost, by měla být převážně (ale ne výhradně) rostlinná. Důležitá je pestrost, proto se řiďte pravidlem "jezte všechny barvy duhy" - od červené, přes zelenou až po fialovou. Nezapomínejte ani na kvalitní živočišné zdroje, kvůli dostupnosti mikroživin, které v rostlinné stravě nenajdeme (zejména vitamin B12 a vyšší využitelnost železa, zinku a dalších). Doplňujte protizánětlivé omega 3 EPA a DHA mastné kyseliny, kterých ve stravě nepřijímáme dostatek.

Omega 3 EPA a DHA jsou protizánětlivé mastné kyseliny, jež jsou nezbytné pro zdraví střevního mikrobiomu, střev, imunitu, funkce mozku a nervové soustavy, hormonální systém i zdraví mitochondrií. Jsou esenciální, což znamená, že si je naše tělo nedokáže vyrobit samo. Ve stravě se EPA a DHA nachází pouze v rybách a v našich podmínkách jich nepřijímáme dostatek. Proto je na místě zařadit kvalitní doplněk z ryb, krilový olej nebo veganský olej z řas.

protizánětlivé Omega 3 EPA a DHA, krilový olej, kvalitní a 100% čisté doplňky stravy www.wugi.cz

Pauza přes noc je důležitá

Aby metabolismus dobře fungoval a my si neukládali energii do tukových zásob, je potřeba nechat tělo od jídla přes noc odpočinout ideálně 12 i více hodin. Během této doby může v krvi klesnout krevní cukr a udržet zdravý metabolismus. Je to také prevence i terapie cukrovky nebo prediabetu.

Na pořadí záleží

Naprosto stejné jídlo může mít na náš metabolismus odlišný vliv. Jak je to možné? Záleží na pořadí, v jakém jídlo sníte. Pokud nejdříve sníte zeleninu a salát, poté bílkoviny (maso, rybu, vejce) a až nakonec přílohu (brambory, rýži, těstoviny apod.), bude to mít příznivější dopad na hladiny krevního cukru, váš metabolismus a pocit nasycení. Právě co nejvíce stabilní krevní cukr - glykémie - je klíč ke zdravému metabolismu, hubnutí nebo zamezení tloustnutí. Ke stabilnější glykémii pomáhá zmíněný Berberin, užijte 1 kapsli s jídlem 1x denně, případně lze dávka i navýšit.

Pozitivním stresem a spánkem ke štíhlosti

Aktivity, svou podstatou související s celkovou odolností, prospívají i mitochondriím. Otužování, dechová cvičení nebo přerušovaný půst mitochondrie dobíjí. Ráno po probuzení se vystavujte dennímu světlu a čerstvému vzduchu a večer naopak svou aktivitu tlumte a stejně tak zdroje okolního světla. Důležité je vyhýbat se večer modrému záření z obrazovek. Dopřejte si pořádnou regeneraci, kvalitní spánek a nastavte správně cirkadiánní (denní) rytmus.

Pohyb pro optimální váhu

Bez přiměřeného pohybu se při optimalizaci váhy neobejdeme. Je důležitý pro trvalé výsledky, motivaci a příjemné pocity obecně. Báječně funguje HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink), nezabírá příliš času a zlepšuje fyzickou kondici ve všech ohledech. Střídání typu zátěže - aerobní s anaerobní - zvyšuje podíl svalové hmoty. Díky ní tělo spaluje i v klidu více kalorií. Kombinujte třeba běh nebo intenzivní chůzi s posilováním. 

MCT a C8 olej z kokosu jsou přírodní druhy olejů, které jsou intenzivně studovány pro své účinky na tělo, zrychlení metabolismu a zlepšení mentálních funkcí. Jsou oblíbené mezi sportovci, v biohackingu, při (přerušovaných) půstech, terapeutických dietách (keto, paleo, low-carb) a patří do zdravé kuchyně.

MCT C8 olej pro podporu mitochondrií, metabolismu a hubnutí

S kilogramy navíc se často pojí zdravotní oslabení těla, jako je narušené trávení, špatné vyprazdňování, nedostatečná funkce jater, hormonální nerovnováha či střevní dysbióza. Řešte příčinu svých potíží.

S optimalizací váhy pomáhá také přípravek MycoSlim obsahující byliny a vitální houby dle tradiční čínské receptury. Podporuje zdravé trávení a funkci střev. Přispívá také ke správné funkci imunity, oběhové soustavy, kardiovaskulárního systému, normální hladině glukózy v krvi a zvyšuje celkovou odolnost (adaptogenní působení). Nečekejte žádný driák na hubnutí. Na 1. místě je vždy zdraví a optimalizace organismu.

MycoSlim pro podporu hubnutí a optimalizace váhy - www.wugi.cz

Optimalizace váhy není dieta, při níž během měsíce zhubnete 9 kilogramů. Vyhněte se nebezpečnému jo-jo efektu nebo nutričním deficitům, vnímejte potřeby svého těla. Pokud si nejste jistí, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy