Padání vlasů: Co způsobuje tento problém a jak mu předcházet
Padání vlasů – problém, který trápí mnoho žen, a to nejen po porodu. Vlasy mají pro člověka jak ochrannou funkci, tak hrají i důležitou psychosociální roli. Proto nadměrné vypadávání vlasů může vést k negativnímu ovlivnění psychického zdraví. Fyziologická ztráta vlasů je každý den mezi 50–100 vlasy. Ztráta nad 100 vlasů denně je považována za nadměrné vypadávání vlasů. Tento článek se zaměřuje na důvody, proč k němu může docházet a jaké zdravotní problémy mohou být na vině. Pojďte s námi zjistit, jak padání vlasů předcházet a na jaké doplňky stravy se zaměřit.
Jaké jsou důvody padání vlasů po porodu?
Jednak může jít o obrovské hormonální změny v důsledku těhotenství a porodu, což může mít za následek mimojiné i padání vlasů. Vlasy totiž během těhotenství vlivem hormonů tolik nepadají, ale naopak po porodu začnou padat a v porovnání s těhotenství to vypadá jako velká změna. Dalším viníkem může být také nedostatek živin v období těhotenství a při kojení nebo zvýšený stres s ohledem na porod a nové povinnosti s malým dítětem. To vše může ovlivňovat kvalitu vlasů.
Padání vlasů z jiných důvodů
Nejčastěji se padání vlasů zmiňuje v souvislosti s porodem, ale jsou i jiné důvody, proč k tomu dochází. Může se jednat o padání vlasů způsobené genetickými faktory. Roli mohou mít i nejrůznější zdravotní problémy jako lupénka nebo onemocnění štítné žlázy. Samozřejmě i dlouhodobý chronický stres ovlivňuje mimojiné i kvalitu vlasů.
Jak zabránit padání vlasů po porodu
Nejdůležitější je si přiznat, že je to normální. Hlavní je zachovat klid. Důležitý je dostatečný energetický příjem, kvalitní živiny, dostatek odpočinku, jak jen je to možné a nechat působit čas. Vlasy potřebují chvíli na regeneraci a každé tělo se s velkou náloží vypořádá po svém. Pro klid duše je vhodná kontrola zdravotního stavu, kterou popisujeme níže.
Jak bojovat s padáním vlasů při jiných problémech
Pokud nejde o padání vlasů po porodu nebo si chcete být jistá, že za zvýšeným padáním po porodu nestojí něco víc, doporučujeme zkontrolovat štítnou žlázu. Snížená funkce štítné žlázy je v naší populaci poměrně častá a v důsledku toho dochází ke zvýšenému padání vlasů. Při snížené funkci štítné žlázy je potřeba zaměřit se na příčinu snížené funkce, tedy zda jde o primární hypofunkci nebo autoimunitní onemocnění tzv. Hashimoto a dle toho sníženou funkci řešit. Samotné léky na štítnou žlázu neřeší příčiny snížené funkce! Základní doporučení, jak bojovat s padáním vlasů jsou kvalitní strava, dostatek klíčových živin a odpočinek.
Stravou proti padání vlasů
Správná výživa je alfou a omegou jakéhokoliv problému, jinak tomu není ani u padání vlasů. Zaměřte se na kvalitní celistvé potraviny, vyhněte se průmyslově zpracovaným polotovarům a omezte jednoduchý cukr. Můžete se řídit heslem “Jíst podle duhy”, což znamená, že se budete snažit dostat na talíř potraviny oranžové, zelené, modro-zelené, červené a žluté. Zásadní pro růst a kvalitu vlasů je i dostatek bílkovin, které v našem jídelníčku poměrně chybí. Důležité jsou vitamíny skupiny B, zejména tedy vitamin B7 – biotin (vnitřnosti, kvasnice, žloutky, mléčné výrobky, ořechy), zinek (červené maso, obiloviny, semínka, luštěniny) a selen (maso, ryby, houby, vejce, košťálová zelenina).
Doplňky stravy na podporu růstu vlasů
Mezi doplňky podporující růst a kvalitu vlasů patří Zinc complex od BrainMax, obsahující nejúčinnější formu zinku a selenu s velmi dobrou vstřebatelností. Nebo také produkt OysterZinc, což je čistý prášek z ústřic bohatý na zinek, selen, jód, měď a vitamin B12. Kvalitní bílkoviny můžete doplnit ve formě proteinu nebo kolagenu podporující také zdraví pokožky. Ideální kolagen při vypadávání vlasů je kolagen obohacený o vitamin B7 – biotin a kyselinu hyaluronovou v práškové formě. Pokud raději preferujete kapsle, můžete sáhnout po doplňku Hyaluron, který spojuje kyselinu hyaluronovou, zinek, kolagen a biotin. Zvažte také doplnění B komplexu, kde jsou vitamíny v aktivní podobě (pozor na neaktivní syntetické produkty, kterých je na trhu většina).
Cílenou směsí na podporu kvality a růstu vlasů je doplněk MycoHair kombinující byliny a vitální houby, který dle čínské medicíny vyživuje ledviny a játra, a tím ovlivňuje kvalitu a výživu vlasů. Pro zdraví nás i vlasů jsou esenciální také omega 3 mastné kyseliny především EPA a DHA. Kvalitním zdrojem právě zmíněných EPA a DHA jsou oleje od Rosita, Antarctica krilový olej, rybí olej od Trime nebo rostlinný zdroj omega 3 od Trime Algae.
Kolagen, omega 3 i zinek se selenem nejen pomohou vyživit vaše vlasy od kořínků, ale vyživí také vaši kůži a nehty.
Redukce stresu může omezit vypadávání vlasů
Nestresovat se. Oblíbené téma všech odborníků a často doporučená rada na celou řadu problémů. Ano, je to cesta, ale nelehká a dlouhá. Není možné si ze dne na den říct: Od zítra se nestresuju. Je to dlouhý proces, který vyžaduje spoustu odříkání a sebezapření, ale výsledek stojí za to. Každý si pod odpočinkem představí něco jiného, někdo půjde na zahradu, někdo na procházku a někdo si chce lehnout. Zkuste nehodnotit a nesrovnávat se s nikým (ať už s okolím nebo lidmi ze sociálních sítí), ale spíše se zaměřte na to, v čem je vám dobře. Za tím si stojte a komunikujte svůj postoj s vašimi blízkými. Přečtěte si tipy, jak bojovat s chronickým stresem a po jakých doplňcích stravy sáhnout.
Vhodná vlasová kosmetika
Kůže není nepropustná bariéra, ale všechny látky se přes ni vstřebávají do těla. Pokud používáte konvenční kosmetiku, tak se přes vaši pokožku vstřebávají i nežádoucí chemické látky a ty se během chvilky dostanou do celého oběhu vašeho těla. Proto je na místě neřešit jen stravu a doplňky stravy, které konzumujete, ale i to, čím vlasy umýváte. Nepodlehněte reklamám kosmetických firem o vhodnosti šamponů proti vypadávání vlasů, ale snažte se problém řešit komplexně. Pokud je to jen trochu možné vyvarujte se chemickému barvení vlasů. V současné době je na trhu celá řada kvalitní netoxické kosmetiky bez konzervantů a chemie, která vaši péči o pokožku a vlasy může vhodně doplnit. Zaměřte se na šetrné metody sušení a úpravy vlasů (fénování a žehlení na nižší teploty) a nevystavujte vlasy zbytečně velkým teplotám. Například v sauně používejte saunovací čepici nebo klobouk. A tip na závěr pro kvalitu vlasů je používat hedvábné povlečení na polštář, po kterém budou vlasy lépe klouzat a nebude tak narušována jejich struktura.
Závěrem o padání vlasů
Zásadní je vždy pátrat po příčinách zdravotních potíží a začít je řešit včas. A pokud nějaké doplňky stravy nebo režimová opatření zavedete, tak buďte trpěliví. Vlasy potřebují také kvalitní kosmetiku ve formě netoxických šamponů, masek a kondicionérů. Pokud máte vážné obavy ohledně padání vlasů, neváhejte se obrátit na odborníka.
Pokud potřebujete s něčím poradit, napište do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy
ZDROJE:
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2015/06/10.pdf
FINSTERLOVÁ, M. Péče o pleť a vlasy. Praha: Grada, 2006, 182 s., ISBN 80-247-1340-3
JORDÁN, V. – HEMZALOVÁ, M. Antioxidanty zázračné zbraně. Brno: Jota, 2001, 160 s., ISBN 80-7217-156-9
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2009/01/09.pdf