Preventivní krevní testy z pohledu funkční medicíny

Preventivní krevní testy z pohledu funkční medicíny se velmi liší od krevních testů odebraných při preventivních prohlídkách. A to jak v počtu parametrů, kdy funkční medicína sleduje širší spektrum hodnot, tak také při vyhodnocování výsledků, kdy ačkoli jsou dané parametry z pohledu klasické medicíny ,,v normě”, pro tělo to nemusí být vůbec optimální a funkční medicína tak dříve zachycuje vznikající problémy. Pojďte s námi zjistit, proč jsou krevní testy z pohledu funkční medicíny klíčem k dlouhodobému zdraví a jak mohou odhalit nejrůznější zdravotní problémy.
Preventivní prohlídka a krevní testy
Při preventivní prohlídce se odebírá naprosté minimum základních parametrů, které vám toho moc neprozradí. Nebo se krevní testy často provádějí až ve chvíli, kdy se objeví zdravotní problém. Což není ideální a neukazuje vývoj jednotlivých hodnot v čase. Některé hodnoty mohou být navíc během stresového období či nemoci zvýšené, ale běžně jsou zcela v pořádku. Například i cholesterol se vám při nemoci může krátkodobě zvýšit.
Proč chodit pravidelně na krevní testy jako samoplátce?
Funkční medicína klade důraz na prevenci, včasné odhalení nerovnováh a optimalizaci zdraví. Proto doporučujeme podstupovat podrobné preventivní krevní testy minimálně 1–2x ročně, i když se cítíte zdraví. Je totiž snažší drobnou nerovnováhu či nedostatek vyřešit stravou, úpravou životního stylu nebo krátkodobě doplňkem, než potom muset hasit požár léky.
Co umožňují pravidelné krevní testy sledovat?
- Odhalit skryté problémy ještě před vznikem onemocnění.
- Sledovat vývoj hodnot v čase – zda váš životní styl a strava je vyhovující.
- Identifikovat nutriční nedostatky, záněty, nerovnováhy hormonů a metabolické změny.
- Personalizovat životní styl, stravu a suplementaci podle skutečných potřeb vašeho těla.
Co vše z krevních testů zkoumat?
Funkční medicína se nesoustředí jen na základní screening, ale doporučuje širší spektrum vyšetření. Kromě krevních testů existují i vyšetření z kapky krve, to může být pravidelné sledování glukózy díky glukometru, na trhu se dají také koupit testy na Omega-3 index (mastné kyseliny) a pomocí speciálního testu se dá vyšetřit i vitamin D z kapky krve.
- Základní krevní obraz a biochemie
- Hemoglobin, hematokrit, červené a bílé krvinky, destičky.
- Glukóza (popř. inzulin, HOMA-IR (inzulinová rezistence)).
- Jaterní enzymy (ALT, AST, GGT).
- Kreatinin, močovina, kyselina močová.
- Minerály: sodík, draslík, hořčík, vápník.
- Zánětlivé markery
- CRP (C-reaktivní protein) – nízkostupňové záněty.
- Homocystein – riziko kardiovaskulárních a neurologických onemocnění.
- Ferritin – je stav železa, ale i ukazatel chronického zánětu.
- Fibrinogen – zdraví cév a srážlivost krve.
- Komplexní lipidový profil
- Celkový cholesterol, HDL, LDL.
- Triglyceridy.
- ApoB (lepší ukazatel rizika kardiovaskulárních onemocnění než samotný LDL).
- Lipoprotein (a) – geneticky daný rizikový faktor.
- Hormony a metabolismus
- Hormony štítné žlázy včetně protilátek: TSH, fT4, fT3, anti-TPO, anti-Tg.
- Pohlavní hormony dle typu potíží, ale obvykle se dělá podrobnější screening zejména u žen dle cyklu apod.
- Kortizol – stresová reakce – zde je však potřeba podrobnější vyšetření.
- Vitamíny a stopové prvky
- Vitamin D (25-OH).
- Vitamin B12, folát.
- Zinek, měď, selen.
- Glykovaný hemoglobin (HbA1c)
- Dlouhodobý obraz hladiny cukru v krvi.
Jak výsledky krevních testů hodnotit?
Funkční medicína se na hodnoty dívá jinak než konvenční přístup. V klasické medicíně je velké rozmezí, kdy je dle nich daný parametr "v normě". To, že je v normě však neznamená, že je to pro tělo optimální a již to nejsou známky, že se děje něco špatně. Mezi jednotlivými hodnotami jsou navíc souvislosti a funkční medicína nehodnotí výsledky izolovaně. Sleduje se i vývoj hodnot v čase a zohledňuje se individualita daného člověka.
Optimalizace vs. patologické limity v krevních testech
Klasická medicína řeší až patologické odchylky. V klasické medicíně je velké rozmezí, kdy je dle nich daný parametr "v normě". Norma však není ono optimum. Například máte vitaminy u dolní hranice, což pro tělo už je nedostačující, ale běžný lékař to vyhodnotí, jako v pořádku. Nebo hormony štítné žlázy nejsou optimální, což klasická medicína prozatím neřeší a jakmile se hodnoty dostanou mimo normu, nasazují se hned léky. Přitom drobnější výchylka by šla ještě podchytit životním stylem a doplňky stravy a nemuselo by k dalšímu zhoršení a nutnosti nasazení léků vůbec dojít.
Funkční medicína tedy hledá optimální rozmezí. Např. vitamin D není „dostatečný“ na 50 nmol/l, jak některé laboratoře uvádí, ale optimální hladiny vitaminu D se pohybují mezi 100–150 nmol/l.
Článek: Vitamin D a K2 pro správnou funkci imunity
Souvislosti mezi parametry dle funkční medicíny
Funkční medicína nehodnotí parametry izolovaně. Například nízké železo může souviset s nízkou funkcí štítné žlázy, zánětem ve střevě, oslabeným žaludkem (sníženou žaludeční kyselostí a refluxem) či narušeným trávením. Ne vždy je na místě jen přidat železo v léku či doplňku, který může tělo ještě více zatížit a nebude podchycena příčina potíží. Lehce vyšší jaterní enzymy mohou značit nedostatky živin. Nebo vysoký homocystein může být signál špatného metabolismu B12, folátu a B6.
Jaká je dynamika krevních hodnot a trend?
Sledují se změny hodnot v čase, ne pouze jednorázový výsledek. Například postupný nárůst glykémie na lačno nebo glykovaného hemoglobinu může ukazovat na prediabetes, i když jsou hodnoty stále „v normě“.
Individuální přístup k danému jedinci
Stejná hodnota může mít různý význam u různých lidí. V těhotenství, při kojení nebo u větších sportovců se mohou výsledky lišit a být v pořádku.
Co dělat s výsledky krevních testů?
Můžeme si zde nastínit pár hodnot a souvislostí, vždy je ale potřeba se podívat na vás a krevní testy individuálně. Proto neexistuje jednotný návod či tabulka, podle které byste si testy vyhodnotili sami.
Např. vysoký cholesterol sám o sobě nic neříká. Ani vysoký cholesterol a vysoký LDL. Je potřeba podívat se na daleko více parametrů a vyhodnocovat je společně. Cholesterol může být zvýšený během těhotenství a kojení.
Glykovaný hemoglobin laboratoř uvádí normu do 40 mmol/mol. V případě, že je však hodnota vyšší, jak 32, značí to již větší výkyvy v krevním cukru, který může vést k prediabetu až cukrovce. Proč je důležité mít stabilní glykemie nejen u diabetiků?
Normální hladiny homocysteinu jsou laboratoří stanoveny až do 15 mikromol/l. Při hladině vyšší jak 10 je však už potřeba podívat se na stav těla, že se začíná něco dít. Pomáhá práce na snížení zánětu a užívání vitaminu B6, B9 a B12 (vždy v aktivní podobě!).
Samotný ranní kortizol v normě také nic nevypovídá o tom, jak se vylučuje během dne a zda jej nemáte snížený či zvýšený. Pokud je vyšetření s ohledem na vaše potíže na místě, odebírá se ze slin více vzorků přes den, aby bylo možné vyhodnotit tzv. kortizolovou křivku.
Zvýšená kyselina močová v krvi neznamená jen onemocnění DNA a nadbytečný příjem masa ve stravě. Běžně doporučované diety při vysoké kyselině močové nemusí být optimální pro tělo, protože pak mohou bílkoviny a nemusí být zacílená příčina, proč se kyselina močová zvyšuje. Její vyšší hladiny souvisí také se zvýšenou střevní propustností, nízkými hladinami draslíku a hořčíku, zvýšeným oxidačním stresem a inzulínovou rezistencí.
Zvýšené hladiny železa mohou být i při virové infekci nebo při poruše jater, je potřeba překontrolovat s odstupem, ne vždy to znamená, že musíte ihned železo ze stravy vyřadit.
Pokud trpíte anémií, lékař se obvykle dívá jen na krevní obraz a neřeší hladiny zásobního železa feritinu a další ukazatele. Krevní obraz se mění jako poslední při nedostatku železa, proto je potřeba kontrolovat vždy i ferritin, transferin, saturaci, vitamíny sk. B a řešit při větších nebo dlouhodobějších potížích, v čem je příčina. Ta může být například ve špatné vstřebatelnosti. Samotné předepisování syntetického železa může být na škodu. Léky i běžně dostupné doplňky stravy se železem z lékárny jsou plné škodlivých aditiv.
Hladiny vitaminu B12 zase udržujte ve vyšších hodnotách normy, ta se uvádí obvykle v pořádku již od 150 - 200 pmol/l, vhodnější je ale mít hladiny alespoň nad 500.
Ani optimální hladiny v krvi nemusí znamenat optimum v těle. Příkladem může být hořčík, což je minerál, který se primárně nachází uvnitř buněk. Hladiny v krvi tedy může být v pořádku, ale zásoby v buňkách vyčerpané. Přesnější stanovení dostatku hořčíku se dělá vyšetřením z erytrocytů. Hořčík patří k nejvíce deficitním minerálům v populaci.
Konzultujte výsledky se specialistou na funkční medicínu
Je třeba posuzovat individualitu jedince s ohledem na naměřené hodnoty.
Zaměřte se na celkový životní styl
Snažte se pravidelně a kvalitně jíst, dostatečně se hýbejte, řešte spánek a pracujte na stresovém managementu.
Článek: Jak se zbavit chronického stresu
Zvažte cílenou suplementaci dle nedostatků
Na webu máme několik kategorií, které vám pomohou se orientovat v doplňcích stravy při daném problému.
Nastavte si plán pravidelných kontrol
Jak již bylo řečeno, vývoj v čase je dobré sledovat a jednotlivé hodnoty porovnávat.
Kde si krevní testy udělat jako samoplátce?
Lékař udělají základní vyšetření podle toho, jakou máte diagnózu nebo potíže. Což často nestačí, ale některé parametry popsány výše to může pokrýt. Jako samoplátce můžete jít do jakékoliv místní laboratoře jako SYNLAB, AeskuLab, Euc laboratoř, Vaše laboratoře, SPADIA a nechat si podrobné krevní testy popsány výše udělat. Můžete se podívat na ceníky jednotlivých laboratoří, které mají speciální akce například na vitamin D nebo výhodné balíčky.
Krevní testy z pohledu funkční medicíny jsou klíč k celkovému zdraví
Preventivní krevní testy podle principů funkční medicíny nejsou jen „formalitou“, ale účinným nástrojem pro udržení vitality, předcházení nemocem a pochopení signálů vlastního těla. Je to investice, která se vyplatí, protože při včasném rozklíčování nerovnováh ušetříte za léčbu, léky nebo drahé doplňky stravy, protože postačí např. jen úpravy ve stravě. Navíc zastávám názor, že být zdravý a vitální vs. nemocný, se na hodnotu peněz vůbec nedá převést.
Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy