Přibližně 20 % lidstva trápí nějaká forma alergie či intolerance - sezónní pylové, potravinové nebo celoroční na zvířecí srst, hmyzí bodnutí, léky, prach. Jako každé chronické a imunitní onemocnění jsou vysilující a pro tělo zatěžující. 

Protože větší část naší imunity (a dobré nálady) vzniká právě ve střevech, proto péče o mikrobiom pomáhá zvládat i alergie. Zdravý mikrobiom udržuje uvnitř zažívacího traktu rovnováhu a pomáhá imunitnímu systému fungovat správně

Projevy alergií

První příznaky alergie bychom neměli přehlížet a věnovat jim pozornost. Tělo nám dává najevo, že něco není v pořádku, je dobré naslouchat jeho signálům a potíže řešit, než přerostou v závažné problémy.

  1. Rýma je nejznámějším příznakem a bývá prvním upozorněním na možnou alergii. Způsobují ji pyly, roztoči, zvířecí srst, prach, ale i potravinové alergeny.
  2. Na rozvoj astmatu mají s velkou pravědpodobností vliv nejen přímé alergeny, ale také znečištěné životní prostředí nebo nezdravý životní styl. Projevuje se dušností, ztíženým dýcháním nebo chronickým kašlem.
  3. Vyrážka, otoky, zánětlivá ložiska, kopřivka nebo jiné kožní problémy bývají úporné a pokud se neřeší, mohou přejít do chronického stavu.
  4. Zažívací potíže nejčastěji poukazují na potravinové alergie. O nich podrobně píšu v tomto článku.

zelene smoothieJak potěšit mikrobiom lahodným zeleným smoothie nebo jinými lahůdkami najdete v v receptech.

Jak podpořit imunitní systém při alergiích?

Při výskytu alergie je třeba vzít v úvahu celkový stav těla, potíže neposuzovat odděleně a jednotlivě, ale řešit vše komplexně a individuálně. Podpořit přirozenou detoxikaci, dodat tělu potřebné vitamíny a minerály (často to bývá vitamín D), protizánětlivé látky. Vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám a využít sílu přirozené stravy, dostatečného pitného režimu a zdravějšího životního stylu. Pro prvotní orientaci může posloužit zelená barva, která signalizuje zdraví a sílu. Zelené potraviny - listová zelenina, mladý ječmen, bylinky, microgreens - jsou pro tělo prospěšné všestranně, nejen při alergiích nebo nemocech. Kopřiva čistí organismus a je známou pomocnicí při senné rýmě. Mladý ječmen a naklíčená semínka jsou nabité vitamíny a antioxidanty, vláknina v listové zelenině podporuje správnou funkci travicího systému.   

zelene potraviny

Důležitými pomocníky jsou také vitální houby, které fungují jako prebiotika pro náš střevní mikrobiom, podporují činnost jater, regulují hladiny cukrů a tuků v krvi, zlepšují vitalitu organismu ve všech ohledech. O houbách a jejich příznivých účincích jsme připravili přehledný e-book, který si najdete zde. Sílu zelených řas Spiruliny a Chlorelly i vitálních hub v bio kvalitě spojuje náš oblíbený Mycodetox s vitamínem C pro lepší vstřebatelnost všech účinných látek.

Všem doplňkům stravy a podpůrným látkám v nich je třeba dát čas a užívat je dlouhodobě. Správná strava jejich účinky násobí. Další doporučení pro boj s alergiemi najdete ve starším článku.

Potřebujete konzultovat individuální otázky? Napište mi do naší poradny.

Vaše Anna z WUGI