Proč pít (nejen) kávu s medicinálními houbami

Kávu (a jiné nápoje) s houbami budeme brzy potkávat běžně. Medicinální (též vitální či léčivé) houby obsahují řadu funkčních, tělu prospěšných látek, které podporují naši vitalitu, psychiku, odolnost vůči stresorům, imunitu a podílí se na harmonizaci organismu na řadě úrovní. Výhodou spojení těchto hub a kávy je nižší dráždivost kávy na trávicí trakt a dodání prospěšných vlastností hub, které fungují jako adaptogeny v dnešní náročné době. Působí jako prebotika a vyživují náš střevní mikrobiom. Některé druhy hub, jako je Hericium, podporuje funkci mozku, paměť a růst nervového růstového faktoru - důležitého pro učení. Chaga je výborná při trávicích potížích, cordyceps nás energizuje, reishi uklidňuje ducha a maitake podporuje metabolismus a látkovou výměnu. A jestli máte strach z chuti, tak tu neovlivňují. A pokud nepijete kávu, houby můžete přidat do jakéhokoli jiného nápoje, třeba šťávy, pampeliškové kávy nebo Matcha čaje.

Co jsou vitální houby zač

Říká se jim dary od Boha a působí jako elixíry života. Žádná magie to ale není. To sama příroda je obohatila o důležité látky, jako beta-glukany, aminokyseliny, triterpeny, vitamíny, minerály, enzymy a stopové prvky. Vyživují tělo a posilují ducha. Některé z nichběžně konzumujeme, další druhy známe spíše ve formě jemných prášků a extraktů.

Vitální houby a káva WUGI.cz

Vitální houby jsou součástí tradiční medicíny již tisíce let. Moderní medicína tak stará není, ale stihla toho vyzkoumat už hodně – našla látky, které v houbách najdeme, jak tyto látky působí na náš organismus a kde všude nám houby pomáhají.

Podporují (regulují) imunitní systém, harmonizují organismus, posilují jej, bojují proti vyčerpání a navracejí do rovnováhy. Účinkují jako tzv. adaptogeny, to znamená, že zvyšují odolnost vůči stresovým situacím na psychické i fyzické úrovni, ať už se jedná o stres, vyčerpání, úzkosti či  tělesné potíže a nadměrnou fyzickou námahu.

Každá houba obsahuje několik stovek biologicky aktivních látek, které mají velmi široké spektrum příznivých účinků na lidské tělo a díky tomu mají tak široké využití. Dokáží řešit spektrum zdánlivě různorodých problémů - od oslabené imunity, přes diabetes, psychické problémy, až po alergie, autoimunitní problémy a různé druhy rakoviny. Výhodou je, že houba působí jako komplex všech látek, a proto jsou vitální houby schopné imunitu nejen stimulovat, ale i tlumit, pokud je její reakce nepřiměřená. Díky tomu můžeme používat houby jak pro stimulaci oslabené imunity, tak pro regulaci potíží, jako jsou alergie a autoimunitní onemocnění.

Jakou houbu pro sebe vybrat se dočtete níže v článku.

Vylepšete si svou kávu o medicinální houby WUGI.cz

Účinky hub:

 • posilují tělo a dodávají energii
 • pomáhají detoxikaci
 • podporují obranyschopnost a regulují nepřiměřené reakce (alergie a autoimunitu)
 • harmonizují duši (úzkosti, deprese, nespavost)
 • podporují paměť a mysl (ochranný vliv na nervy)
 • udržují zdravý kardiovaskulární systém
 • chrání nás před civilizačními onemocněními, jako je metabolický syndrom (nadváha, obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak)
 • působí jako adaptogeny a chrání nás před stresem
 • mají protirakovinné účinky a podporují organismu při konvenční léčbě pomocí chemo- a radioterapie
 • působí jako antioxidanty
 • udržují zdravé sliznice a trávicí trakt
 • vyživují zdravou střevní mikrobiotu, např. Bifidobakterie

Účinné látky

Mezi nejznámější účinné látky patří betaglukany, které harmonizují náš imunitní systém a dokáží jej zaktivovat v případě nachlazení, virových infekcí a oslabení obranyschopnosti. Betaglukany jsou obsaženy v každé houbě a navíc se extrahují zvlášť do kapslí či sirupů pro jejich rychlý nástup účinku a první pomoc při začínající nemoci. Mimo to betaglukany vykazují antikancerogenní účinky (1) a podporují kardiovaskulární zdraví (regulace krevních lipidů, cholesterolu) (2). Betaglukany patří mezi fermentovatelnou vlákninu a podporují růst zdravé střevní mikrobioty (3, 4). Příznivé ovlivnění sožení našeho střevního mikrobiomu má pak dopad na imunitu, kardiovaskulární systém, trávení, regulaci energetického metabolismu a další metabolické procesy. Mikrobiom má zkrátka prsty ve všem.

Kromě betaglukanů obsahují houby specifické organické kyseliny typické pro daný druh houby, triterpeny, nenasycené mastné kyseliny, minerály, vitamíny a stopové prvky.

Spojení kávy a vitálních hub - WUGI.cz

Spojení kávy a vitálních hub

1. Podpora vitality a odolnosti

Vitální houby jako adaptogeny zvyšují vaši odolnost vůči stresu. Pravidelným užíváním hub podporujete si zvyšujete odolnost na negativní vlivy z okolí, podpoříte funkci imunity a psychickou odolnost.

2.  Podpora trávení

Vitální houby působí jako prebiotika, podporují trávení, zdravou střevní mikrobiotu a střevní prostředí. 

3. Méně dráždivý účinek kávy

Vitální houby podporují zdraví sliznic trávicího traktu a snižují potenciální negativní dopad kávy na stěnu traktu. 

4. Psychický výkon

Houby, zejm. pak Hericium, podporují kognitivní funkce, paměť a učení. V kombinaci s kávou tvoří skvělou dvojku pro výkon.

Spojení káva a vitálních hub pro zdraví - WUGI.cz

K vitálním houbám ještě MCT nebo C8 olej

Kromě vitálních hub kombinujeme kávu s MCT nebo C8 olejem z kokosu, které se používají pro podporu energie, navýšení pocitu sytosti, zlepšení metabolismu a také pro své účinky na potlačení negativní mikrobioty (vhodné při přemnožených kvasinách, SIBO apod. dysbióze). Zde jsou informace:

 • MCT a C8 olej z kokosu je přirozeně se vyskytující tuk se středně dlouhým řetězcem (C8 = kyselina kaprylová a C10 = kyselina kaprinová). Tyto tuky jsou pouze těžce esterifikovány zpět do tuků, tzn. že neslouží k utváření tukových zásob a naopak slouží jako okamžitý zdroj energie.
 • MCT olej podporuje redukci váhy přes zrychlení našeho metabolismu, zvýšení termogeneze a navýšení pocitu sytosti.
 • MCT olej může pomoci snižovat inzulínovou rezistenci a zlepšovat lipidový profil v krvi.
 • MCT - kyselina kaprylová (C8) je známá pro modulaci střevní mikrobioty - potlačuje kvasinky a negativně působící bakterie, je vhodná při dysbióze, zvýšené střevní propustnosti a opakovaných infekcích ženských pohlavních cest.
 • Další studie zkoumají vliv na zvýšení sportovního výkonu a kognitivních funkcí, kdy bylo zjištěno zlepšení mozkové činnosti, paměti a výkonnosti. Zjistilo se, že u pacientů s Alzheimerovou demencí došlo díky MCT ke zlepšení kognice, protože jejich mozek využíval ketolátky jako zdroj energie.
 • Můžete používat při vaření, do receptů i smoothie. MCT oleje jsou vhodné při přerušovaném půstu, kdy bez narušení průběhu dodáte tělu pocit sytosti a důležitý zdroj energie pro mozek. Stačí přidat 1- 2 lžičky do ranní kávy.

Jakou vitální houbu vybrat?

Všechny houby jsou skvělé a regulují imunitu, každá je však něčím unikátním. Zvolte podle účínků, houby můžete i kombinovat. Stačí vám pak 1 hávová lžička houbového prášku (cca 2 g).

Reishi

Reishi je nazývána také jako houba nesmrtelnosti, harmonizuje psychiku (je vhodná u psychického vyčerpání, nespavosti a neklidu), podporuje hormonální systém a je velmi vhodná (nejen) pro ženy při hormonální nerovnováze (potíže s menstruací a v klimakteriu). Reguluje imunitní systém (vhodná při alergiích a autoimunitních poruchách - autoimunitní zánět štítné žlázy), podporuje zdraví kardiovaskulární systém a funkci cév, regulaci hladin krevního cukru a tuků (cholesterolu). V kombinaci s Maitake je vhodná pro podporu metabolismu a látkové výměny (např. při metabolickém syndromu).

Ve formě BIO prášku je vhodná do kávy, pro vyšší účinek zvolte extrakt, kdy se z houby získává maximum účinných látek.

Káva a reishi WUGI.cz

Hericium

Král podpory psychických funkcí, paměti, myšlení a učení se. Podporuje tvorbu nervového růstového faktoru, z tohoto důvodu se zkoumá jeho vliv na roztroušenou sklérózu, poruchy paměti a demenci. Hericium pomáhá chránit sliznice trávicího traktu, je vhodný při refluxu, vředové chorobě a zánětech žaludku a střev.

Ve formě BIO prášku je vhodná do kávy, pro vyšší účinek zvolte extrakt, kdy se z houby získává maximum účinných látek.

Káva a hericium a maitake

Chaga

Chaga se využívá pro zlepšení zažívání, podpory a pročištění střev, hojení žaludeční sliznice a podpory jater (hepatoprotektivní účinky). Podobně jako Hericium je vhodná při gastritidách a vředech. Vykazuje antibakteriální a antivirové účinky a podporuje zdravou střevní mikrobiotu.

Ve formě BIO prášku je vhodná do kávy, pro vyšší účinek zvolte extrakt, kdy se z houby získává maximum účinných látek.

Káva cordyceps, chaga a C8 olej - WUGI.cz

Cordyceps

Cordyceps je dobíječ energie. Je vhodný při vyčerpání, zimomřivosti a ztrátě libida, pro urychlení regenerace a rekonvalescence. Zvyšuje odolnost vůči stresu a používá se pro podporu organismu při syndromu vyhoření.

Ve formě BIO prášku je vhodná do kávy, pro vyšší účinek zvolte extrakt, kdy se z houby získává maximum účinných látek.

Káva a cordyceps WUGI.cz

Maitake

Maitake je výborná houba při metabolickém syndromu - potíže s váhou (nadváha, obezita), cukrovka 2. typu, inzulínová rezistence, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol (resp. nervovnováha krevních lipidů). Pomáhá chránit slinivku a je vhodná pro ženy pro podporu mineralizace kostní tkáně (prevence osteoporózy). 

Ve formě BIO prášku je vhodná do kávy, pro vyšší účinek zvolte extrakt, kdy se z houby získává maximum účinných látek.

Káva a maitake WUGI.cz

Podle potřeby houby kombinujte. Např.:

 • Reishi + Hericium: pro harmonizaci a podporu činnosti mozku (+ psychické výkyvy, hormonální a trávicí potíže, reflux, záněty)
 • Reishi + Maitake: pro podporu metabolismu a ženského hormonální systému (+ harmonizace psychiky, při únavě)
 • Hericium + Maitake: zažívací potíže jako reflux, gastritida, problém s regulací váhy, zpomalený metabolismus (+ potíže s pamětí, nervové vyčerpání)
 • Cordyceps + Chaga: při vyčerpání, nadměrné únavě, zimomřivosti a střevních potížích (+ podpora jater, trávicí potíže, střevní záněty)
 • Hericium + Cordyceps: rekonvalescence po vyčerpání organismu (syndrom vyhoření, potíže s pamětí, extrémní únava, ztráta libida)

Pokud byste s výběrem hub potřebovali poradit, napište mi do poradny anna@wugi.cz.

Káva s vitálními houbami - cordyceps a hericum + MCT olej - WUGI.cz

  Jak poznat kvalitní houbový extrakt

  Pro jemnější působení se používají kvalitní BIO prášky z mladých plodnic (vhodné právě do kávy), v klinické praxi se pak používají extrakty medicinálních hub, kde ideální podíl polysacharidů je kolem 30 % (příp. 40 %), jelikož polysacharidy (beta-glukany) jsou sice hlavní účinné látky, ale ne jediné. Kdyby byl podíl polysacharidů v extraktu nižší (pod 30 %), účinek by byl slabý, a kdyby jich bylo více (nad 40 %), byli byste ochuzeni o ostatní účinné látky. Tyto požadavky splňují houby od Mycomedicy, se kterými mám skvělou zkušenost.

  Houbová surovina má být z mladých plodnic, protože ty mají nejvyšší obsah účinných látek. 

  Na co si dát pozor?

  Houba do sebe může natáhnout různé látky z okolí, jako jsou těžké kovy, pesticidy a další, které jsou pro nás nebezpečné. Proto je nutné hlídat kvalitu pěstování a poté houby testovat, zda opravdu nic neobsahují.

  Vitální houby MycoMedica jsou testovány v nezávislé certifikované laboratoři Agrolab v Německu, aby byl obsah nežádoucích látek vyloučen. Kvalitní houbová surovina musí být nejen účinná, ale především vždy bezpečná.

  Pro silnější účinek doporučuji houbové extrakty

  Vitální houby - elixíry života - stručný průvodce zdarma na www.wugi.cz

  Zdroje k účinkům hub:

  Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide

  Medicinal mushroom: boon for therapeutic applications: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6056353/

  Medicinal mushrooms as an attractive new source of natural compounds for future cancer therapy: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6044372/

  Immune Modulation From Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/

  https://www.mycomedica.cz/

  https://www.cinskyherbar.cz/

  https://www.christopherhobbs.com/library/featured-articles/mushroom-articles/  Doporučené produkty10