Říkáte si, že stačí vypít hrnek kávy navíc a máte po únavě. Tak proč z toho děláme takovou vědu? Není to tak jednoduché a jarní únava trápí spoustu z nás. Jedná se o celkovou únavu těla, kdy je potřeba si dopřát především odpočinek, pohyb na čerstvém vzduchu a kvalitní stravu. Po jakých bylinkách a metodách můžete sáhnout, vám popíšeme v tomto článku.

5 příčin jarní únavy:

  • Během zimy tělo vyčerpá živiny a vitamin D. Proto na jaře tělo potřebuje dobít baterky minerály, vitaminy a slunečním světlem.
  • Méně slunečního svitu, krátké dny a nízké teploty tělu signalizují období útlumu více spánku a odpočinku. Moderní svět ale nerozlišuje zimu a léto, den, noc nebo pracovní dobu. Tmu šidíme umělým světlem a pracujeme bez omezení (někdy až do vyčerpání).
  • Virózy, kterých v zimě proděláme klidně i několik, tělo vyčerpají. Nemáme čas na dostatečnou rekonvalescenci, během nemoci neodpočíváme a s končící virózou nastupujeme zpátky do práce naplno.
  • Změna času ze zimního na letní se odehraje rychle jen na hodinách, nikoli v těle. Tělo se potřebuje adaptovat postupně. 
  • Citlivější jedinci pociťují také proměnlivé počasí, střídání letních teplot s mrazíky a změny tlaku.

Jak vyzrát na jarní únavu

S únavou, prosím pěkně, nebojujte. Dopřejte tělu to, co potřebuje, abyste sílu dočerpali a nejeli na jaře dál na energetický dluh. Proto vám přinášíme několik jednoduchých tipů, jak jarní únavě předcházet, případně jak s ní efektivně pracovat. Zaměřte se především na to, co vaše tělo potřebuje a co vám konkrétně pomáhá.

Léčba jarní únavy denním světlem

  • Hned ráno se vystavte dennímu světlu i když je pod mrakem. Přes okno to nestačí. Běžte hned po probuzení na chvilku ven, na balkón nebo alespoň otevřete okno a nechte sluneční paprsky nebo denní světlo svítit na obličej. To vám pomůže také čerpat čerstvý vzduch.
  • I dál během dopoledne a přes den je důležité načerpat co nejvíce denního světla. To pomůže synchronizovat vaše cirkadiánní hodiny, nastavit správné fungování těla a orgánů a dobít baterky.

Dodržujte pitný režim i pravidelný pohyb

Recept: Jablíčková probio limonáda s limetkou

Jablíčková probiotická limonáda s limetkou

  • Pohyb na čerstvém vzduchu vyvažujte dostatečnými odpočinkem. Nesnažte se jarní únavu přebít kávou a choďte včas spát. Pro kvalitní spánek je důležité i vystavování se dennímu světlu během rána a dopoledních hodin.

Vitaminy a bylinky v boji proti únavě

  • Na chybějící vitamin D nám sluníčko nestačí. Vitamin D z něj získáváme jen v období od poloviny dubna do poloviny října za předpokladu, že slunci přes polední hodiny vystavíme co největší plochu těla bez oblečení a opalovacích krémů. Ani to ale nemusí stačit. Je-li nedostatek vitaminu D větší (optimální hladiny v krvi jsou alespoň 100nmol/l), pak sluneční paprsky nestačí a je nutné sáhnout po kvalitním doplňku stravy

 Vitamin D hraje zásadní roli v imunitě, zdraví střev, kostí, svalů, ale je důležitý i pro psychickou pohodu či tlumení alergií. Nepodceňujte jeho význam a kontrolujte si jeho hladiny v krvi a doplňujte kvalitně (ideálně s vitaminem K2, protože působí v těle společně) v dostatečných dávkách. Při doplňování vitaminu D, doplňujte také přirozený vitamin  A a hořčík. Pokud potřebujete s výběrem doplňků a dávkováním poradit, napište nám do odborné poradny.

Kvalitní vitamin D3 + K2 nejen pro naši imunitu www.wugi.cz

Hořčík pro energii a tlumení jarní únavy

Benefity otužování nejen na jaro

  • Ledová sprcha vás nakopne lépe, jak další káva a pomáhá také synchronizovat váš denní rytmus (cirkadiánní hodiny), zkvalitní spánek a regeneraci. Začněte pomalu, klidně jen mytím rukou studenou vodou v umyvadle. Můžete pokračovat vlažnou vodou směrem od noh k hlavě. Postupně zvyšujte interval pod vodou a snižujte i teplotu vody. V létě je doporučeno se sprchovat 3–5 minut a naopak v zimě 1–3 minuty.

Co je přirozená jarní detoxikace?

  • Odlehčete tělu a trávení. Zaměřte se zejména na kvalitu, pestrost v rostlinných potravinách, přidejte na listové zelenině a zdrojích vitamínu C, jako jsou čerstvé bylinky, bio mladý ječmen, kopřiva, saláty, paprika, přírodní zdroje vitaminu C, jako je Acerola a další. Volte raději méně často kvalitnější bílkoviny, jako je maso a vnitřnosti od zvířat z volných chovů, nikoli šunky, salámy nebo uzeniny.
  • Zaměřte se na přirozenou podporu detoxikace. Kopřiva čistí organismus a je známou pomocnicí při senné rýmě. Mladý ječmen a naklíčená semínka jsou nabité vitaminy a antioxidanty a pomáhají tlumit projevy alergií. Vláknina v listové zelenině podporuje správnou funkci trávicího systému. Sílu zelených řas Spiruliny a Chlorelly i vitálních hub v bio kvalitě spojuje náš oblíbený MycoDetox s vitamínem C pro lepší vstřebatelnost všech účinných látek.
  • Hořké byliny na podporu trávení můžou být dalším pomocníkem, mimo jiné potlačí i přehnané chutě na jídlo a sladké. Podporují vylučování žaludečních šťáv a tím zlepšují trávení. Pozitivně ovlivňují i žlučník a játra. Další užitečnou bylinou může být ostropestřec s pampeliškou, které podporují normální trávení, funkci jater a normální činnost žaludku.

Naše tělo totiž není stroj. Detoxikační procesy máme často oslabené a chytrá podpora je na místě. Jak správně detoxikovat organismus?

Zvažte na čas vynechání kávy

  • Káva překrývá únavu a prohlubuje energetický dluh. Skvělou náhradou je Coffree - pampeliškovo-čekanková "káva", která chutná příjemně, neobsahuje kofein, podporuje trávení, detoxikaci, regulaci váhy a vyživuje střevní mikrobiom. Kořen pampelišky také podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, funkci jater a působí jako prebiotikum.

Vyčerpávat vás mohou také alergie. Mrkněte na náš článek Jak se alergií konečně zbavit

Všechny produkty zaměřené na podporu energie najdete zde.

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy