Oslavte s námi nadcházející Světový den mikrobiomu. Ke každé objednávce nad 700,- dostanete dárek vodní nebo mléčné kefírové kultury na zkoušku dle vlastního výběru (zvolíte v košíku). Platí do 26.6.

Rybí tuk pro děti: lepší paměť i soustředění

Chcete, aby vaše děti měly lepší paměť? V nedávné studii se ukázalo, že děti, jejichž matky užívaly omega 3 mastné kyseliny během těhotenství se v deseti letech lépe soustředí a rychleji řeší problémy. Pojďte se s námi podívat jaké další benefity může mít suplementace rybího tuku (omega 3 EPA a DHA) u vašich dětí.

Experiment s omega 3 u dětí

Jedná se o první studii, v níž byly zkoumány dlouhodobé vlivy na děti užívající rybí tuk. Profesor Koletzko, jeden z autorů studie, potvrzuje důležitost rybího oleje bohatého na DHA. Uvádí, že děti matek, které suplementují omega 3 mastné kyseliny již během těhotenství, vykazují lepší výsledky u testů pozornosti a rychleji zpracovávají informace při řešení složitých problémů. Důležitost rybího oleje, podle Koletzka, je především v začátcích těhotenství při vývoji mozku. Což má vliv na funkci mozku ve školním věku. Koordinátorka studie uvádí další závěr. Děti matek, které suplementovaly rybí olej v druhé polovině gravidity, měly lepší paměť.

Pozitivní vliv na duševní zdraví

V poslední době je velmi důležité dbát na duševní pohodu. Obzvláště u dětí, které jsou vystavené velkému tlaku okolí. Lidé různých věkových skupin ve světě trpí špatnou náladou a mají deprese. Nerovnováha ve střevním mikrobiomu může mít negativní dopad na hladinu metabolitů, které ovlivňují depresivní chování. Dostatečný příjem omega 3 EPA a DHA (tedy rybí tuk / krilový olej / olej z řas) pozivitní vliv na duševní zdraví.

Rybí tuk pro děti - lepší paměť i soustředění - Omega 3 EPA a DHA www.wugi.cz

Ryby jako potrava pro mozek

 • Snížení hyperaktivity,
 • zlepšení slovní zásoby,
 • lepší pozornost, čtení a psaní.

Ano, tohle všechno jsou výhody dostatečného užívání omega 3 EPA a DHA u dětí. 

Rybí olej je účinná prevence v organismu při zánětech a při celé řadě chronických nemocí.

Pomáhá například při:

 • diabetu,
 • revmatoidní artritidě,
 • obezitě,
 • či při selhávání srdce.

Studie potvrdily, že velké množstvé dětí nemá dostatek omega 3 mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Proto je nezbytné je přijímat v dostatečném množství ze stravy. Omega 3 EPA a DHA se vůbec nenachází v rostlinné stravě. V ořeších, semínkách či listové zelenině se nachází pouze omega 3 ALA, která na zlepšení paměti a funkcí mozku nestačí. Nejlepším zdrojem omega 3 EPA a DHA jsou ryby nebo doplňky stravy z tresčích jater, krilu či mořských řas

V české populaci je velmi těžké zajistit dostatečný přísun kvalitních tučných ryb, proto je na místě tento deficit doplňovat vhodným suplementem. Rybí oleje jsou pro děti ochuceny, aby byla maskována nepříjemná rybí pachuť. Starší děti mohou užívat krilový nebo rybí olej v kapslích. Velmi důležitá je kvalita produktu.

Astma a rybí olej?

Další výzkum naznačuje, že zvýšené užívání omega 3 mastných kyselin u dětí může snížit vznik astmatu. Astma je častá chronická nemoc u děti a vědci zatím neví, jak mu zabránit. Nelze s jistotou říci, jaké dané množství ryb ve stravě zabrání vzniku astmatu, avšak na základě zjištění bylo doporučeno, aby děti s astmatem navýšily příjem omega 3 EPA a DHA, které mají protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na snížení závažnosti nemoci. 

Nejlepší rybí oleje pro děti

U doplňků stravy z ryb je důležité dbát na kvalitu a na možné znečištění těžkými kovy a dalšími látkami, které by rybí tuk mohl obsahovat. Jedním z nejkvalitnějších doplňků omega-3 na trhu je olej z tresčích jater Rosita, který je přírozeným zdrojem omega-3, vitaminu D a A. Každá šarže je testována na znečišťující látky. Je ve formě oleje, a je proto snadno dávkovatelný pro děti. Jinými vhodnými oleji jsou rybí oleje z drobných ryb jako sardinky či ančovičky. Velmi kvalitní je i tento krilový olej, jelikož se vyrábí z korýše krunýřovky, která není kontaminovaná těžkými kovy. Rostlinná verze omega 3 DHA z mikrořas také není zatížena těžkými kovy a je velmi dobře dávkovatelná pro malé děti díky pumpičce.

Rosita - olej z tresčích jater - vhodný od zavádění příkrmů

Rosita - olej z tresčích jater - zdroj omega 3 a vitamínůTrime Kids rostlinné omega 3 - vhodný bez problémů od zavedení příkrmů

Výhody doplňku Trime Kids omega 3 - podporuje paměť, učení, soustředění, mozkové funkce, nervový systém, zrak a zdravý vývoj dítěte www.wugi.cz

V jaké formě a kolik by měli děti suplementovat

 1. Nejlepší formou pro děti jsou tekuté rybí oleje nebo oleje z řas. Byť jde olej Rosita velmi cítit po rybě, malé děti s tím nemívají problém a chutná jim. Trime Kids rostlinné omega 3 nejsou chuťově výrazné a můžete je zamaskovat i do sladkého jídla.
 2. Je velmi důležité omega 3 užívat během jídla nebo po jídle, které obsahuje nějaký tuk. Tím je zajišteno optimální vstřebávání rybího oleje.
 3. Děti, které nemají problém s polknutím kapslí, mohou užívat i rybí či krilový olej v kapslích. Kapsle s omega 3 nelze půlit ani vysypat, je ale možné je propíchnout a obsah vymáčknout do jídla nebo na lžičku.

Rybí tuk pro děti do 1 roku

U kojenců doporučujeme tekuté oleje, které se dávají od zavedení příkrmů. Z naší nabídky je to olej z tresčích jater Rosita v dávce až půl čajové lžičky nebo tento rostlinný olej v dávce 2 stlačení pumpičky. Olej můžeme podávat buď na lžičce samostatně nebo zamaskovat do jídla. Doporučujeme užívat vždy během jídla nebo po jídle obsahující tuk.

Rybí tuk pro děti od 1 roku

U starších dětí jednoho roku můžeme pokračovat stejně jako u menších dětí v Rositě nebo v oleji z mikrořas. Pokud by vadila chuť ryby, tak starší děti, které už spolknou kapsli, mohou užívat doplňky v kapslích, jako je tento krilový olej v dávce 2 kapsle denně nebo olej z tresčích jater Rosita v kapslích v dávce 3 kapsle denně.

Krilový olej v kapslích - zdroj Omega 3 EPA a DHA a důležitých látek astaxanthin a cholin 

Krilový olej v kapslích Omega 3 EPA a DHA - děti s lepší pamětí i soustředěním - www.wugi.cz

Srovnání oleje z tresčích jater Rosita, oleje z mikrořas a krilového oleje v kapslích u dětí

Olej z tresčích jater Rosita

 1. Vhodný pro děti od zavedení příkrmů, dávka je dle potřeby pár kapek až 1/2 lžičky.
 2. Chutná jako čerstvá ryba. Starší děti mohou užívat i Rositu v kapslích, kde chut ryby neucítí.
 3. Po otevření se musí uchovávat v lednici.
 4. Kromě omega 3 EPA a DHA je zdrojem důležitých vitamínů A a D.

Trime Kids olej z mikrořas

 1. Minimální chuť oproti Rositě. Řadě dětí chuť nevadí nebo ji lze zamaskovat narozdíl od Rosity i do sladkého jídla.
 2. Snadné dávkování díky pumpičce, dávka jsou 2 stlačení.
 3. Po otevření se musí uchovávat v lednici.
 4. Obsahuje jen omega 3 druh DHA (neobsahuje EPA).

Trime Kids olej z mikrořas obohacený o vitamin D3 a K2

 1. Má stejné vlastnosti jako olej výše, navíc však obsahuje vitamin D3 a K2. V denní dávce je 400 IU vitaminu D.

Krilový olej

 1. Kapsle jsou vhodné až pro starší děti, které ji dokáží spolknout - to je jediná limitace, jinak jej mohou užívat i malé děti. V případě potřeby je možné kapsli propíchnout a obsah kapsle vymáčknout.
 2. Kapsle nemají rybí pachuť.
 3. Kapsle nemusí být v lednici.
 4. Kromě omega 3 EPA a DHA je zdrojem důležitých látek astaxanthin a cholin.

Pokud byste potřebovali s výběrem nebo dávkováním poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

zdroje:

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/chcete-deti-s-lepsim-myslenim-experiment-s-omega-3-mel?fbclid=IwAR1AUiOdpwnzb-_3_dydA6Vcyr0FSM69vfeqjsFnvrmrsjj8RgtfZryDP8U

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/strevni-mikroorganizmy-ovlivnuji-naladu-pomoci-latek?fbclid=IwAR1XDj4dBmlRTA-3k1K2JCimHXRqutQvrKrnYM_xpOBzopUJdx3gELKBoaU

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/skola-za-dvermi-chcete-zlepsit-koncentraci-vasich-deti-1

https://www.equazen.com/health-insights/learning-behaviour/improving-childrens-concentration-brain-health/

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/konzumace-omega-3-mastnych-kyselin-z-ryb-by-mohla-branit