Aditiva v doplňcích stravy vs. čisté doplňky stravy

Říká vám něco pojem oxid titaničitý? Přidává se do spousty běžně dostupných potravin, doplňků stravy i léků. Háček je v tom, že již před několika lety Evropský úřad pro bezpečnost potravin přehodnotil stanovisko k jeho užívání a nadále není považován za bezpečný. Přesto ho dnes stále v potravinách a doplňcích najdete, protože se tyto výrobky mohou doprodat. A v lécích (i těch volně prodejných) se může používat dále. A jak jsou na tom jiná aditiva? Proč preferovat čisté doplňky stravy označené Clean Label?

Jaká aditiva v doplňcích stravy jsou problém?

Běžně používaná aditiva, jako konzervanty, barviva, emulgátory a zahušťovadla, často narušují zdraví střevního mikrobiomu a zvyšují střevní propustnost. Mnoho z nich jsou považována za alergeny a jsou nevhodná pro citlivé osoby a děti (často je zde podezření na vyvolávání hyperaktivity) a mohou být i potenciální karcinogeny.

Proč se přidávají aditiva do potravin a doplňků stravy?

Aditiva se přidávají za účelem vylepšení vlastností potravin a doplňků stravy. Za prvé – skutečné potraviny není třeba vylepšovat. Za druhé – aditiva jsou často přidávána zbytečně (např. barvivo) a dochází k jejich nadužívání. 

Aditiva fungují jako:

  • emulgátory, 
  • barviva – příklady: oxid titaničitý (E171), oxid železitý (E172), tartarazin (E102), žlutě (E104, E110), azorubin (E122), kyselina karmínová (karmín, E120) a celá řada dalších,
  • konzervanty – příklady: sorban draselný (E202), benzoan sodný (E211) – oba dva používané například ve velmi propagovaném doplňku Harm0nel0 pro „podporu“ mikrobiomu, ačkoli tyto konzervanty střevní prostředí a mikrobiom mohou poškozovat, jsou to alergenní látky, nevhodné pro citlivé osoby a děti, proto tyto výrobky nedoporučuji,
  • vylepšovadla chuti – např. glutamany (E622 – E625),
  • umělá sladidla – jako aspartam (E951), acesulfam K (E950), sukralosa , sacharin (E954), sorbitol (E420),
  • zahušťovadla – např. sorbitol (E420).

Škodlivost aditiv v potravinách, lécích i doplňcích stravy

Jaké je schválené množství aditiv?

Aditiva se mohou v těle kumulovat. Schválené „bezpečné“ množství nebere v úvahu, kolik těchto látek již máte v těle. V dnešní době, kdy je zdraví našeho mikrobiomu a střev výrazně narušeno a každý z nás má různé genetické predispozice pro rozvoj onemocnění, může každá další dávka zbytečné chemie být faktorem, který spustí onemocnění.

To, že je některé „éčko“ schválené, neznamená, že není škodlivé.

Když se navíc zkoumají limity, které jsou ještě bezpečné pro tělo v dané potravině (doplňku) nebo porci, tak nikdo nezkoumá při schvalování:

  • Zda všichni tyto limity dodržují – tedy jestli nesníte víc potraviny či doplňků s takovým aditivem než doporučenou porci NEBO kolik toho sníte při kombinování různých potravin s nežádoucími aditivy!
  • Kolik jste takových potravin a doplňků už za život snědli a kolik toho máte v těle nahromaděno.
  • Jak velký negativní vliv na mikrobiom a rovnováhu ve střevním prostředí tyto aditiva mají. Nežádoucí aditiva výrazně poškozují zdraví mikrobiomu a střev, což pak souvisí s naším celkovým zdravím, odolností, imunitou, hormonálním systémem i psychikou, zdravím metabolismu apod.
  • Co to dělá v kombinaci s jinými aditivy v jídle – aneb tzv. koktejlový efekt a násobení negativního dopadu všech nežádoucích látek ve stravě.
  • Zda máte zvýšenou střevní propustnost tzv. Leaky gut syndrome nebo jste zrovna k tomu snědli emulgátory či lepek, které vám propustnost zvýšily a dostává se vám do těla mnohem více škodlivých látek.

Co je koktejlový efekt aditiv?

Koktejlový efekt aditiv v jídle je kombinace různorodých „éček“ a chemie, kterou za den zkonzumujete ve stravě, doplňcích a lécích. Věc, kterou nelze nijak kontrolovat a která nepodléhá žádnému schvalování. Nejenže se negativní účinky sčítají, ale řada studií ukazuje, že koktejlový efekt škodlivých látek se přímo násobí. 

NAPŘÍKLAD: Po snídani si dáte 2 tabolky celaskonu, protože cítíte, že na vás něco leze. Dopoledne si dopřejete balíček Skittles, po obědě si dáte laté s karamelovým sirupem a rozpékanou koblihu, na večeři si dáte mraženou pizzu a večer lupnete ibalgin, protože vás bolí opět hlava. Kolik aditiv jste přijali, za předpokladu, že snídaně i oběd byly ze skutečných potravin bez jakýchkoliv aditiv? Nevíte? Víc než dost.

Navíc, schválení nějakého aditiva neznamená, že se časem nezjistí, že bezpečné vůbec není. Kolik už bylo dříve schválených látek a kolik jich je dnes již zakázáno. Jako například oxid titaničitý.

Co je oxid titaničitý a jaké je jeho riziko?

Oxid titaničitý je bílé nerozpustné neprůhledné barvivo a používá se jako bílý pigment. Jeho dlouhodobé užívání způsobuje genotoxicitu, což je poškození DNA, které je spojeno s karcinogenezí, tedy procesem vzniku nádorů.

Kde oxid titaničitý najdete?

  • V různých cukrovinkách jako Skittles, žvýkačky, želé a další.
  • V doplňcích stravy – přípravky pro těhotné a kojící Femibion, Celaskon tobolky, B komplex Sanofi, ale i milion dalších.
  • V lécích – léky proti bolesti a horečce – Ibalgin, Panadol, probiotikum Enterol, léky na alergii – Analergin, na žaludek – Helicid, Omeprazol, hormonální antikoncepce – Minerva, vitamíny – Milgamma N a řada dalších.

A nejde pouze o E171 (Oxid titaničitý) ale o celou problematiku aditiv, jejich bezpečnost, rizika a co pro sebe můžete udělat a jak chránit své zdraví.

Toxicita vs. čistota doplňků stravy

Co jsou čisté doplňky stravy a jaké jsou jejich přínosy

Ty, které neobsahují výše zmíněná aditiva. Nejlepší možnou volbou je vybírat kvalitní doplňky stravy, u kterých nemusíte čekat, až bude zase další aditivum zakázáno. Ve WUGI se řídíme předběžnou opatrností a vybíráme jen ty nejkvalitnější doplňky stravy. Protože potraviny i doplňky je možné vyrábět i bez takových aditiv. Tyto doplňky stravy nepoškozují zdraví střevního mikrobiomu a nepřispívají ke vzniku chronických nemocí. Naopak správně nastavené doplňky stravy pomáhají zlepšit celou řadu důležitých funkcí.

  1. Kapsle nebo práškové formy obsahují pouze čisté prášky bez zbytečných plnidel. Pokud je nutné použít plnidlo, preferujeme funkční látky, které mají také pozivitní účinky na zdraví, jako je např. bio kurkuma.
  2. Tekuté produkty obsahují šetrné přírodní konzervanty nebo tinktury alkohol.

Co je Clean Label?

Jedná se o nový koncept při označování potravin a doplňků stravy, který je převzatý z angličtiny a znamená v překladu ,,čistá etiketa”. Obecně lze říct, že produkty označené jako Clean Label neobsahují:

  • aditivní látky, 
  • emulgátory,
  • barviva,
  • ztužené tuky,
  • GMO složky,
  • stimulátory chuti,
  • regulátory kyselosti (kromě citranu vápenatého),
  • umělá aromata,
  • chemické konzervační látky,
  • chemicky modifikované mouky a škroby.

Celý WUGI e-shop nabízí jen clean label produkty, nejde jen o některé vybrané produkty, jak je tomu na jiných webech. Ve WUGI neděláme kompromisy a můžete se proto na nás spolehnout při nákupu.

Proč jsou doplňky stravy drahé?

Pravidlem "čím dražší, tím lepší" se v tomto případě řídit nemůžete. Často konvenční doplňky stravy (i volně prodejné léky) při přepočítání na doporučenou denní dávku vycházejí daleko dráž než kvalitní produkty. Každý produkt má jinou gramáž a jedna tableta obsahuje různou denní dávku, je proto velmi složité se orientovat jen cenou. Doporučujeme na začátek dát si práci a spočítat si cenu na denní dávku, plus samozřejmě mrknout i na složení, viz tabulka dole.

Například: Doporučená denní dávka hořčíku pro muže je 400 mg:

Doporučená denní dávka

Obsah hořčíku

Cena za denní dávku

Využitelnost

Složení

Magnesium Performance

2 kapsle

400 mg

12 Kč

až 90% využitelnost v těle

Magnesium bysglycinát, Vitamin B6 v aktivní formě Pyridoxal-5-Fosfát.

Magne B6

6 tablet

288 mg

17,30 Kč

asi 30 - 50% využitelnost

Magnesii lactas dihydricus, pyridoxini hydrochloridum (= neaktivní vitamín B6), sacharóza, kaolin, arabská klovatina, karbomer 934, mastek, magnesium-stearát, karnaubský vosk a oxid titaničitý.

BrainMax Magnesium Sleep BrainMax Magnesium PerformanceBrainMax Magnesium Energy

Jak postupovat při nákupu doplňků stravy

  1. Čtěte důkladně složení na etiketách – za prvé, čím méně položek, tím obvykle lépe, pokud nečemu nerozumíte, zkontrolujte si, o co se jedná, někdy může být pod neznámými názvy ukryto například jen druh prospěšné bakterie – probiotika, někdy se může jednat o nebezpečnou chemii.
  2. Pokud to jde, upřednostňujte celulózové kapsle, které jsou naplněny rozemletým práškem. Narozdíl od tvrdých tablet, které musí ,,něčím” držet pohromadě.
  3. Nakupujte chytře. Upřednostňujte větší balení, kdy vychází dávka výhodněji než u menšího. Tekutý rybí olej je například na dávku o dost levnější než kapsle. Nebo pokud to jde, upřednostněte prášek oproti kapslím. Například BIO Berry mix jako zdroj vitaminu C je levnější než BIO Acerola v kapslích.
  4. Vyhledávejte kvalitní doplňky stravy a nakupujte od ověřených zdrojů, kde víte, že kontrolují čistotu složení. Investujte do kvality – zde platí, že lepší nic, než levný doplněk plný chemie!
  5. Minimalizujte obecně chemii v jídle, pití i okolí – kromě bodů výše volte BIO potraviny, používejte filtr na vodu, vybírejte netoxickou kosmetikou a drogerii. Pozor na již zmíněný koktejlový efekt.

Tyto investice mají smysl pro udržení dlouhodobého zdraví. Řešit zdraví, když už se rozvine nemoc, je mnohem náročnější (na energii, psychicky i finančně), než potíže preventovat. Hýčkejte si svůj mikrobiom a vyvarujte se věcem, jako jsou aditiva, která ho poškozují.

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

Zdroje:

1) Titanium dioxide: E171 no longer considered safe when used as a food additive

2) Food additives and microbiota

3) Food additives: Assessing the impact of exposure to permitted emulsifiers on bowel and metabolic health – introducing the FADiets study

4) Impact of Food Additives on Gut Homeostasis

5) Fér potravina – E171 – oxid titaničitý

6) Bezpečnost potravin – Clean Label