Zdraví kůže zlepšíte posílením střevního mikrobiomu
Nesete si z lékárny další mast a doufáte, že je to ta pravá. A po čase mazání zjistíte, že váš problém se nelepší a ani nemizí. Ptáte se proč? Projevy na kůži se nedají posuzovat izolovaně. Neoptimální zdraví vašeho vnitřního prostředí se projevuje na vaší kůži. Proto je potřeba všechny kožní nedostatky posuzovat komplexně, i když promazávání suché a ekzematické pokožky je také velmi důležité. Určitě vás nepřekvapí, že vybrat vhodný kosmetický přípravek bude taky menší oříšek.
Co je to kožní mikrobiom
Kůže dospělého člověka má asi 25 m² a je silně kolonizována mikroorganismy. Kůže je prvotní a největší bariéra těla při styku s vnějším prostředím. Vliv na kůži má strava, pití, to co dýcháte, čím se mažete nebo i to, co omylem spolknete. Kožní mikrobiom v posledních letech získává významnou pozornost zejména v dermatologii, při řešení kožních poruch a při propojení jeho významu s imunitním systémem. Mnoho kožních onemocnění je již spojeno s nerovnováhou ve střevech, některé kožní poruchy jsou zřejmé a jiné velmi překvapující.
Zdravá kůže znamená zdravá střeva
Střevní mikrobiom, vaše střevní bakterie, neustále komunikují s kůží přes tzv. osu střevo-kůže. Tato dráha funguje oboustranně. Střevo tvoří obrovskou plochu, která je v neustálém kontaktu s vnějším okolím. Bakterie ve střevech produkují celou škálu látek, které mohou působit ve váš prospěch nebo vám život pěkně ztížit. Nezdravá mikrobiota (dysbióza ve střevě) přispívá k přecitlivělosti, zánětu, zvýšené střevní propustnosti (leaky gut) a podněcuje vyrážky, akné nebo zhoršuje atopický ekzém. Dysbióza je také přítomna u rosacey či psoriázy.
Zdravá mikrobiota naopak udržuje takové „zlé“ baterie na uzdě a tvoří látky protizánětlivého charakteru. Tvoří i takové látky, které udržují střevní sliznici jakožto „bariéru“ správně funkční, tak, aby se do těla nedostávaly látky, které tam nemají co dělat. Do krve mohou pronikat i samotné bakterie, které se mohou začít akumulovat v kůži a poškozovat její zdraví. Správně fungující mikrobiom a střevní sliznice tomu brání.
Stres jako další viník při kožních potížích
I stres ovlivňuje stav naší kůže, takže práce se stresem je součástí léčby kožních potíží. Jako to platí u všeho – kůže není žádný izolovaný orgán a odráží vše, co se děje ve vašem fyzickém i psychickém těle. Stres současně negativně ovlivňuje střevní prostředí, proto při kožních potížích pojďte k jádru problému a zaměřte se na svůj životní styl, zdraví střev a mikrobiom.
Jak rychle se vaše pokožka zahojí?
Jak rychle se budou vaše rány či spáleniny hojit, také rozhodují střevní bakterie. Hodné střevní bakterie produkují látky, které zahlásí imunitnímu systému, aby ránu urychleně zacelil, zklidnil popálená místa a pomáhal kůži toxické látky přicházející zvnějšku odfiltrovávat. Střevní dysbióza naopak kožní imunitu potlačuje a nás více „obnažuje“ světu. Nedávný výzkum naznačuje, že podávání probiotik pomáhá léčit nehojící se rány. Kefírové extrakty zlepšily tvorbu kolagenu při popáleninách u potkanů. Podávání probiotik myším zlepšily poranění UV zářením a suplementace bakterií mléčného kvašení stimulovala u myší proces hojení.
Konkrétní kožní projevy a jak je léčit
Faktory životního stylu jako je strava a hygiena mají významný dopad na imunitní systém. Hypotéza o hygienických podmínkách naznačuje, že snížený výskyt mikrobů díky moderním zdravotním postupům může také vést k nárůstu zánětlivých onemocnění. Lidé žijící v neurbanizovaném prostředí obvykle netrpí na zánětlivá onemocnění.
Západní strava je spojována s rozvojem zánětlivých onemocnění jako je revmatoidní artritida, psoriáza a atopická dermatitida. Nutriční složky, které jsou obsaženy v zelenině z čeledi lilkovité jsou spojovány se zvýšenou střevní propustností. Podobný dopad může mít konzumace lepku. Celiakie a citlivost na lepek je také již spojována s několika kožními onemocněními.
A v neposlední řadě je potřeba také zmínit cirkadiánní rytmus daného jedince. Jelikož i mikrobiota vykazuje své vnitřní hodiny. Předpokládá se, že určité složky potravy jsou lépe metabolizovány v určitých časech během dne. A zatímco vysoký kalorický příjem ve večerních hodinách vede k nárůstu hmotnosti, stejný kalorický příjem v dopoledních hodinách vede k udržení hmotnosti.
Základní pomoc pro podporu zdraví kůže při jakýchkoli potíží
- Buďte ve styku s přírodou, používejte netoxické kosmetické a úklidové prostředky.
- Zaměřte se na kvalitní protizánětlivou stravu s dostatkem vitaminů a minerálů. Vyřaďte potraviny, na které reagujete a zvyšují vám střevní propustnost.
- Nastavte si pravidelný denní režim. Vstávejte a choďte spát v podobou denní dobu. Vystavujte se co nejvíce dennímu světlu a večer světlo tlumte. Nejezte pozdě večer a dbejte na kvalitní spánek.
Jak zmírnit akné
Akné je multifaktoriální onemocnění, jehož hlavní faktory jsou složení kožního mikrobiomu, hormonální a imunologický stav jedince, tvorba mazu a strava. Zvýšená tvorba akné souvisí často s větším příjmem cukrů, nekvalitních či nevhodných mléčných výrobků, prozánětlivých potravin (jako průmyslově zpracované rostlinné oleje), s oslabenou detoxikací a narušeným hormonálním systémem. Zaměřte se proto na správný proces trávení, pestrou protizánětlivou stravu s dostatkem zeleniny, kvalitních živočišných produktů a probiotických potravin, jako kvašená zelenina a (vodní) kefíry. Kůži ošetřujte Dermo sprejem Quinton. Vhodná kosmetika je na místě, ale samotná neřeší příčiny nadměrné tvorby akné. Řešte příčiny potíží u vás.
Co pomáhá na akné:
- zejména zinek,
- příjem omega 3 mastných kyselin a vitaminu A, tuto kombinaci nabízí vysoce kvalitní olej Rosita,
- Maca červená zejména na hormonální akné, podporuje hormonální rovnováhu,
- dostatek vitaminu B (kvalitní doplňky, vnitřnosti, luštěniny, drůbež, mléčné výrobky, ořechy), vitamin C (strava a doplňky v přirozené formě) a vitamin E (kvalitní plnospektrální doplněk, rostlinné oleje, pšeničné klíčky, ořechy, vejce),
- kolagen
- a podpora detoxikace pomocí ostropestřce a dalších.
Jak vyzrát na ekzémy
Jedná se o chronický zánět kůže a může být alergického nebo nealergického původu. V akutní fází je svědivý a má červená ložiska, která mohou přecházet až v mokvající pupínky. Jedná se o neinfekční onemocnění postihující stále více lidí. Často se začíná projevovat v raném dětství. Zásadní je zde vyvážená strava s dostatkem protizánětlivých potravin a látek, jako jsou omega 3. U alergických potíží pomáhají omega 3, zelené potraviny a vitální houba Reishi. Na potírání ekzémů včetně atopického doporučujeme tělové mléko Eco by Sonya.
Co pomáhá na ekzémy:
- zejména příjem protizánětlivých omega 3 mastných kyselin,
- vitamin A (játra, olej Rosita a další živočišné produkty, prekurzory vitaminu A v zelenině, jako mrkev, špenát, mango, meruňky),
- vitaminy B (vnitřnosti, luštěniny, celozrnné obilniny, drůbež, mléčné výrobky, listová zelenina),
- vitamin E (kvalitní plnospektrální doplněk, kvalitní rostlinné oleje, pšeničné klíčky a ořechy),
- vitamin C,
- zinek
- a kolagen.
Tipy na podporu suché kůže
Velmi důležitá je hydratace, která souvisí jak s příjmem tekutin, tak dostatkem minerálů, zejm. hořčík, draslík, sodík. Zaměřte se na konzumaci zdravých tuků, jako kvalitní olivový olej, ghí, sádlo nebo kokosový tuk. Tuky náchylné na poškození teplem nepoužívejte při vysokých teplotách. Jezte výživné potraviny, jako jsou masokostní vývary, játra, maso, vejce a ryby.
Co pomáhá na suchou pokožku:
- dostatek minerálů, vhodné je doplňovat hořčík, zaměřit se na dostatek draslíku (brambory, meruňky, banány) a soli,
- suplementace omega 3 mastných kyselin
- kolagen s kyselinou hyaluronovou.
- Kůži ošetřujte Dermo sprejem Quinton.
Alergická vyrážka a její řešení
Citlivosti kůže bývá vyšší při potravinových alergiích nebo senzitivitách. Tyto reakce se často projevují při zvýšené střevní propustnosti. Prozánětlivý stav těla naznačuje nedostatek antioxidantů, nedostatek omega 3 mastných kyselin a nadbytek omega 6. Proto je na místě omezit příjem omega 6 mastných kyselin ve formě rostlinných olejů, jako je řepkový, slunečnicový a výrobků z nich. Také si hlídejte množství semínek o ořechů, které mají nadbytek omega 6. Pozor na alkohol, který alergické projevy i střevní propustnost zhoršuje. Podpořte zdraví střev a zdravou funkci střevní sliznice příjmem vývarů, želatiny a kolagenu a probiotických potravin a nápojů. Ekzémy můžete ošetřit Dermo sprejem Quinton.
Co pomáhá na alergické vyrážky:
- vitální houba Reishi,
- zelené potraviny,
- dostatek antioxidantů, vč. vitaminu E s astaxanthinem,
- zinek,
- kozí kolostrum (snižuje zvýšenou střevní propupstnost),
- kolagen s kyselinou hyaluronovou
- dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin.
Přirozená ochrana kůže před sluncem
Přinášíme vám ve zkratce 5 tipů, které o zdravém opalování možná nevíte. Kůži začněte zvykat na sluníčko velmi postupně od začátku jara. I v létě na přímém slunci, zkuste chvíli vydržet bez namazání, aby pokožka vstřebala vitamin D. Po chvíli na sluníčku se namažte kvalitním opalovacím krémem s minerálním filtrem. Doplňte zdroj omega 3 mastných kyselin, ideálně s přírodním antioxidantem astaxanthinem. Spáleniny nebo sluneční ekzém ošetřete Dermo sprejem Quinton.
Co ochrání kůži před sluncem:
- dostatek omega 3 s astaxanthinem,
- Astaxanthinem s plnosprektrálním vitaminem E,
- navýšit antioxidanty ze stravy i doplňků (betakaroten také, ale jen ze stravy, ne doplňky a nikdy ne doplňky (ten ne, pokud kouříte!),
- přírodní vitamin C
- a protizánětlivá strava.
Protizánětlivá strava
Jedná se o stravu, která je prevencí i terapií při chronickém zánětu v těle. Jedná se o maximální omezení polotovarů, vysoce průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou oleje řepkový, slunečnicový či sójový, sušenky, dezerty, dresingy, masné výrobky a mnoho dalšího. Vadí také nadmíra jednoduchých cukrů. Základem je strava bohatá na čerstvé kvalitní potraviny, dostatečné množství zeleniny, ovoce, kvalitní živočišné produkty, ořechy a semena, luštěniny a fermentované potraviny. U ořechů a semínek pozor na jejich čerstvost a skladování, mohou rychle žluknout a stát se nezdravými. Nedoporučujeme konzumovat jejich velké množství, protože byste si tím zvyšovali příjem prozánětlivých omega 6. Omezte nebo se zcela vyhněte alkoholu.
Na ekzematickou pokožku mažte kvalitní kosmetiku
Neexistuje univerzální krém, který bude vyhovovat všem. My preferujeme netoxickou kosmetiku, jedná se zejména o přírodní produkty vysoké kvality bez parabenů, nanočástic nebo jiných toxických složek. Na ošetřování místa ekzému a jako podpora regenerace doporučujeme Dermo sprejem Quinton, koloidní stříbro 20–25 ppm a tělové mléko Eco by Sonya. Zklidňující BIO květinové vody levandule nebo růže.
POZOR také na koupání v chlorované vodě, u ekzematiků může být velmi problematické. Do sprchy si můžete pořídit také filtrační sprchovou hlavici s výměnnými filtry. Naopak vhodné pro zdraví kůže je koupání v Epsomské soli bohaté na hořčík.
V kategorii Pleť, kůže a sliznice jsou vhodné produkty pro podporu zdraví kůže.
Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním produktů poradit, napište mi do poradny.
Mgr. Anna Fabiánová
Farmaceutka a terapeutka funkční výživy
Zdroje:
Gut–Skin Axis: Current Knowledge of the Interrelationship between Microbial Dysbiosis and Skin Conditions: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7916842/