Zase další mikrobiom? Už jsme napsali články na téma kožní mikrobiom, ústní mikrobiom a neustále vás informujeme o důležitosti střevního mikrobiomu. Jak s tím vším souvisí ještě vaginální mikrobiom? Velmi, jde s nimi ruku v ruce. Všechno souvisí se vším a musíte své zdraví posílit na všech úrovních. Především střevní dysbióza velmi ovlivňuje naše poševní zdraví. Jak zlepšit zdraví a posílit i vaginální mikrobiom?

Vaginální mikrobiom: důležitá ochrana před infekcemi

Vaginální mikrobiom je složitý systém kvasinek, bakterií a dalších mikroorganismů, které najdeme ve vaginálním prostředí žen. Vaginální mikroflóra neboli mikrobiom má významnou roli v udržení rovnováhy a zdraví vaginy, ale i celkového ženského zdraví. Stabilitu vaginálního mikrobiomu mohou ovlivnit vnitřní vlivy, jako menstruace, hladina pohlavních hormonů, střevní mikrobiom, stres i vnější vlivy jako intimní hygiena nebo pohlavní styk. Nerovnováha vaginálního mikrobiomu může způsobit různé gynekologické problémy a způsobovat opakované vaginální infekce.

Vaginální mikrobiom, kvasinkové infekce a intimní hygiena - článek www.wugi.cz

Role laktobacilů v udržování kyselého prostředí ve vagíně

Vaginální mikrobiom tvoří z velké části bakterie rodu Lactobacillus, které tvoří ochrannou vrstvu proti vaginálním infekcím, jako bakteriální vaginóza, infekce močových cest a vaginální plísně. Laktobacily v pochvě přeměňují glykogen na kyselinu mléčnou, tím udržují kyselé pH a brání množení patogenních organismů.

Střevní mikrobiom určuje zdraví vaginálního mikrobiomu

Anální a vaginální oblast jsou spojeny sliznicí, a proto se mikroorganismy přenáší z konečníku dopředu do pochvy. Toto velmi úzké spojení vysvětluje, proč tak často dochází k narušení přirozené rovnováhy. Spouštěčem častých infekcí v této oblasti jsou nejen špatná strava, ale také stres, hektický způsob života, podávání antibiotik a jiných léků. Vše, co naruší střevní mikrobiom, se často projeví i na zdraví pohlavních cest. 

Vztah mikrobiomu, kvasinkových infekcí a bakteriální vaginózy

U kvasinkové infekce dochází k přemnožení kvasinky candida, která se v těle v určitém množství nachází, ale při jejím přemnožení ve vagině dochází ke svědění, bolestem, začervenání, výtoku nebo zápachu. Nadmíra candidy může přetrvávat i ve střevním mikrobiomu, proto musíte řešit své zdraví komplexně. U kvasinkové infekce tak hraje důležitou roli také kvalita stravy, kdy při nadmíře jednoduchých sacharidů a ultra zpracovaných potravin dochází k přemnožení kvasinek. Vaše pH mohl narušit například i partner, syntetické kosmetické přípravky nebo nevhodné spodní prádlo. 

Naopak u bakteriální vaginózy dochází k nerovnováze v důsledku přemnožení méně prospěšných bakterií oproti těm více prospěšným. Dochází poté k výtoku, svědění, nepříjemnému zápachu nebo bolesti. K bakteriální vaginóze může docházet při hormonálních změnách, při užívání hormonální antikoncepce nebo při menopauze.

Bakteriální infekce jsou často léčeny právě antibiotiky, které ničí nejen ty špatné mikroorganismy, ale i ty dobré a poškozují tím již zmíněný ochranný štít. A ženy se s potížemi v intimních partiích potýkají opakovaně.

Vaginální mikrobiom, kvasinkové infekce - článek www.wugi.cz

Faktory ovlivňující vaginální mikrobiom

K získání vaginálního i střevního mikrobiomu dochází již při porodu dítěte. Bylo dokázáno, že děti, které se rodí vaginální cestou jsou vystaveny různorodému spektru mikrobů a jejich mikrobiom je tedy bohatší než u dětí narozených císařským řezem. Již bylo zmíněno, že střevní mikrobiom ovlivňuje stav vašeho vaginálního mikrobiomu. Je proto velmi důležité dbát na kvalitní pestrou stravu, dostatečně a kvalitně spát, respektovat váš cirkadiánní rytmus, mít dostatek živin a snažit se o netoxickou domácnost a redukci stresu. Pokud vás zajímá více, přečtěte si článek: Krok za krokem, jak se o sebe správně starat. Při jakýchkoliv hormonálních potíží je na místě se podívat také na dobré trávení, zdraví střev a správnou funkci jater jako detoxikačního orgánu.

Vaginální mikrobiom v těhotenství

Jsou-li děti rozeny přirozenou cestou, zdraví vaginálního mikrobiomu jim pomáhá osídlit se těmi správnými bakteriemi pro jejich vývoj. I v případě, že by byly narozeny císařským řezem, správná péče o střevní a vaginální mikrobiom podporuje vaše zdraví v těhotnetsví i zdravý vývoj miminka. Pečujte tedy o sebe v těhotenství správnou stravou i kvalitními doplňky.

Vaginální mikrobiom v těhotenství pro zdraví miminka článek www.wugi.cz

Vliv antibiotik, hormonální antikoncepce a dalších léků na mikrobiom

Užívání orální hormonální antikoncepce, nadužívání antibiotik nebo užívání jiných léků jsou vnější faktory, které ovlivňují složení vaginálního mikrobiomu. Což poté může vést k dysbióze neboli mikrobiální nerovnováze. Může to následně ovlivňovat zmíněné pH vagíny a vést k přemnožení patogenních mikroorganismů a přispět k rozvoji bakteriální vaginózy i kvasinkových infekcí. Jsme zastánci nehormonální antikoncepce, protože ta hormonální má zkrátka negativní dopad na tělo. Pokud není možné se těmto lékům vyhnout, dbejte na kvalitní pestrou stravu s dostatkem živin, jezte fermentované přirozeně probiotické produkty a dbejte o celkový zdravý životní styl. V případě antibiotik přidejte kvalitní doplňky níže. 

Doplňky stravy po vysazení hormonální antikoncepce

Dle studií užívání hormonální antikoncepce může způsobit nedostatek řady vitamínů a minerálů, jako je hořčík, vitaminy skupiny B, selen, zinek, vitamin C a vitamin E. Ještě při užívání hormonální antikoncepce je vhodné zaměřit se jak na vyváženou stravu, tak zvážit užívání vhodných doplňků. Po vysazení antikoncepce je pak vhodné živiny doplňovat jak stravou, tak doplňky, ideálně na základě krevních testů, kde zjistíte přesně vaše nedostatky a míru. Základní živiny, které jsou v naší republice obecně deficitní, pokrývá denní multivitamin Daily F20 a hořčík. Po vysazení je vhodné také podpořit funkci jater a hormonálního systému pomocí ostropestřce s Reishi a pampeliškou, omega 3 EPA a DHA a dalších doplňků dle vašeho stavu. Pokud plánujete miminko, vysaďte hormonální antikoncepci ideálně nejméně půl roku až rok dopředu.

Antikoncepce - vliv na zdraví www.wugi.cz článek

Přínos probiotik a prebiotik pro udržení zdravého mikrobiomu

Probiotika jsou živé organismy, které jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Pozitivně ovlivňují náš střevní mikrobiom, který ovlivňuje náš imunitní systém, pomáhá trávení, brání rozmnožování nežádoucích bakterií a ovlivňuje naše další mikrobiomy jako vaginální, střevní nebo ústní. Probiotika najdeme jako součást přirozených potravin nebo je můžeme doplňovat v podobě kapslí, například při vážnějších potížích nebo jako součást antibiotické léčby. Potravou pro naše střevní bakterie jsou zase prebiotika, která jsou typem rozpustné vlákniny. Naše tělo ji neumí strávit, ale naše střevní bakterie je milují. Prebiotika najdeme v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách, luštěninách, semínkách a ořeších. V současnosti je více než kdy dříve potřeba myslet na dostatečný příjem probiotických i prebiotických potravin.

Jaký je rozdíl mezi probiotiky v kapslích a přirozeně se vyskytujícími probiotiky?

Přirozená probiotika jsou zdraví prospěšné organismy a najdeme je ve fermentovaných (živých) potravinách. To jsou takové, které nebyly ošetřeny teplem (pasterovány) nebo do nich nebyly přidány siřičitany. Mezi jejich výhody patří:

  • pozitivně ovlivňují mikrobiom –> což vede ke zlepšení imunity i trávení,
  • mohou pomoci při prevenci nebo terapii alergií či autoimunitních onemocnění,
  • podporují psychické funkce, kvalitu spánku a náladu.

Přirozeně probiotické potraviny a nápoje jsou nejen zdrojem probiotik, ale také mnoha dalších prospěšných látek, které probiotika do potraviny vytvořily, jako jsou postbiotika, prebiotika, vitamíny a minerály. Jsou proto unikátním přirozeným balíčkem, který pro naše tělo dobře funguje. Jako každodenní zdroj probiotik vám tedy postačí dostatečný příjem probiotických potravin jako domácí kefíry, kysané zelí, kombucha, řepný kvas nebo třeba ovesná kaše fermentovaná přes noc.

Medová superkaše jako zdroj probiotik a prebiotik www.wugi.cz

Po jakých probiotikách v kapslích sáhnout?

Probiotika v kapslích mají zase své místo v případech, kdy potřebujete střevní mikrobiom podpořit více například při antibiotické léčbě nebo jako prevenci či léčbu průjmu, jak cestovatelského, tak při nemoci. V těchto situacích volte probiotika Saccharomyces boulardii. Přesně toto, ne jiné. Při antibiotické léčbě nebo průjmu užívejte 1 kapsli 30 minut před jídlem nebo na začátku jídla 1 až 3x denně v odstupu min. 3. hodin od antibiotik. Po dobrání antibiotik pokračujte ještě alespoň týden 1 kapsli 1x denně. Při cestování užívejte 1 kapsli denně alespoň týden před cestou a pokračujte v průběhu cesty. Saccharomyces boulardii mohou i malá miminka, dávka se upravuje dle věku a potíží. Kapsle Ecce Vita Probiomix zase kombinují probiotika i prebiotika dohromady. Jsou vhodné po antibiotické léčbě i jako podpora střevního mikrobiomu. Užívejte 1 kapsli ráno na lačný žaludek asi 30 minut před jídlem.

Jak na domácí poševní probiotika

Většina běžně dostupných vaginálních kapslí a gelů obsahuje celou řadu látek, které vašemu tělu rozhodně neprospějí. Pokud máte narušené vaginální zdraví a trpíte častěji na infekce, pak příjem probiotik v podobě popíjení mléčného a vodního kefíru a pojídání kysané zeleniny nestačí. Máme pro vás velmi levný trik. Je to domácí mléčný kefír.  Ten totiž obsahuje prospěšné laktobacily a kyselinu mléčnou, které pomáhají posílit zdravé vaginální prostředí. Mléčný kefír si zavedete do pochvy plastovou injekční stříkačkou nebo si můžete vyrobit domácí kapsle. Mléčný kefír totiž obsahuje prospěšné laktobacily a kyselinu mléčnou, které pomáhají posílit zdravé vaginální prostředí. K výrobě kapslí vám stačí pouze mléčný kefír a panenský kokosový olej. Tuto kombinaci můžete i v těhotenství. Smícháte, necháte chvilku ztuhnout v tvořítku na led v mrazáku a poté můžete zavádět. Kokosového oleje musí být víc než kefíru, aby to dobře ztuhlo.

Pokud byste již cítili nějaký dyskomfort (svědění, pálení) a nejste těhotná, pak přidejte ke kosovému oleji a kefíru do každého tvořítka na led také 1–⁠⁠⁠3 kapky čajovníkového oleje (tea tree). Promíchejte. Poté můžete dát do mrazáku, kde vám vydrží i nějaký týden. Před zavedením vytáhněte ven, vyklepněte jeden kus a rozkrojte na několik menších kousků, aby se vám to snadno zavedlo. V ruce se vám začnou hned rozpouštět, zaveďte rychle. V lednici vydrží pouze pár dní, takže tam je neskladujte dlouho.

Domácí mléčný kefír plný laktobacilů a dalších probiotik www.wugi.cz

Doplňky stravy pro podporu vaginálního mikrobiomu

Světe (ne)div se. Co podpoří zdraví střevního mikrobiomu podpoří také zdraví vaginalního mikrobiomu. Doplňujte vitamíny a minerály dle vašeho stavu a potřeby, základní potřebu pokrývá Multivitamin Daily, hořčík, omega 3 EPA a DHA. Jezte přirozená probiotika ve formě domácích kefírů a kvašené zeleniny, případně přidejte kvalitní probiotika v kapslích. Při akutních potížích je vhodné přidat vitální houbu Coriolus, která působí proti kvasinkám a patogenům. Máte-li trávicí potíže a narušené zdraví střevního mikrobiomu, řešte příčiny.

Jak se preventivně o vaginální mikrobiom starat?

Zajímejte se především o signály vašeho těla. Neignorujte potřeby jako odpočívat, být sama, v klidu se najíst, pustit si hudbu, otevřít oblíbenou knížku nebo si dopřát vanu, masáž či cokoliv jiného. Nalaďte se na svůj cyklus a dovolte si být cyklické. V každé fázi vašeho cyklu má vaše tělo jiné požadavky. Dopřejte si kvalitní domácí stravu a vyhněte se redukčním dietám. Pobývejte pravidelně na čerstvém vzduchu, sportujte, mějte pravidelný denní režim ve stravě, ale i ve spánku. Zaměřte se postupně na netoxickou kosmetiku i čistící prostředky a budujte opravdové kvalitní vztahy.

Tipy pro udržení rovnováhy vaginálního mikrobiomu:

  1. Především si dejte pozor na nejrůznější kosmetické přípravky, které obsahují nevhodné látky a parfémy. Úplně bohatě vám na intimní hygienu stačí čistá voda. Lze se omýt také panenským kokosovým olejem nebo C8 kokosovým olejem, který má antibakteriální a protikvasinkové účinky.
  2. Noste volné bavlněné prádlo, které je vám příjemné. V případě infekcí je vhodné prádlo vyprat na vyšší teplotu a přežehlit. Nezůstávejte v mokrých plavkách.
  3. Hygienické pomůcky volte netoxické z BIO bavlny, které neobsahují žádná bělidla ani jiné chemické látky. Můžete používat také menstruační kalhotky, látkové vložky nebo kalíšky.
  4. Na záchodě se utírejte šetrně zepředu dozadu.
  5. V případě infekcí nezapomínejte obměňovat pravidelně žiletku na holení intimních partií.
  6. Jezte kvalitní stravu, kterou připravíte doma z opravdových surovin. Bohatou na kvalitní tuky, bílkoviny, komplexní sacharidy a vlákninu. Vyhněte se jednoduchému cukru, sladkostem, cukrovinkám, sladkému pití, sušenkám, buchtám, většímu množství jednoduchých sacharidů typu pečivo, knedle, těstoviny, bílá rýže, většímu množství sladšího ovoce (jablko, bobuloviny, méně zralý banán jsou v pohodě), alkoholu.
  7. Mějte dostatek odpočinku i pohybu. Dbejte na pravidelný pohyb zařazený během celého dne. Lekce jógy, procházky, kolo, skupinové lekce nebo večerní domácí cvičení. Cokoliv, co vás baví a je to pro vás dlouhodobě udržitelné.
  8. Pomozte si kvalitními doplňky stravy. Kromě přirozených zdrojů probiotik z kefíru a kvašené zeleniny přidejte dle potřeby probiotika, doplňujte omega 3 a vitamíny a minerály dle vaší potřeby. Posilněte se při akutních potížích infekcí houbou Coriolus, betaglukanem, vitaminem C a vhodnými bylinkami, ve formě čajů i doplňků, jako oregano, tymián, šalvěj.
  9. Přidejte lokální přípravky s laktobacily a kyselinou mléčnou. Při potížích i jako prevence při opakovaných potížích zavádějte mléčný kefír do pochvy nebo si vyrobte domácí antimykotické globule s kefírem, kokosovým olejem a Tea tree.

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do odborné poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23852908/

https://bagniari.com/hormonalni-nerovnovaha/

https://bagniari.com/vaginalni-zdravi/

https://www.omni-biotic.com/cs-cz/blog/vaginalni-mikrobiom/

https://bagniari.com/kvasinky-v-intimnich-partiich/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0923250817300839?via%3Dihub

https://www.labmed.theclinics.com/article/S0272-2712(14)00081-X/abstract