Články o mikrobiomu, zdravém stravování, životním stylu a odolnosti

Na co je dobrá vláknina a můžete ji nahradit doplňkem stravy?

Na co je dobrá vláknina a můžete ji nahradit doplňkem stravy?

Často nám lidi píšou, že nezvládají jíst doporučené množství vlákniny a jaký doplněk to vyřeší. Ono to nebude tak jednoduché. Nemůžu vám doporučit psyllium a myslet si, že tím vyřešíte nedostatek vlákniny ve stravě. Ano, máme i doplňky stravy, kterými si můžete pomoci, ale ono jeden druh vlákniny nebude mít nikdy takový prospěšný efekt na střevo a mikrobiom, jako je PESTRÁ strava. Pojďte se na toto téma podívat s námi, zjistíte co je vláknina, kde ji hledat a jaké je doporučené množství vlákniny denně.


Co je kefír a jak často ho pít?

Co je kefír a jak často ho pít?

Vodní a mléčný kefír – přirozená probiotika, která jsou silnější než jogurt a pro mnoho lidí chutnější než kvašená zelenina. Jsou také vhodné pro děti od zavádění příkrmů. Kefír si jednoduše vyrobíte doma pomocí kefírových kultur. Při použití mléčných kefírových kultur vám vznikne mléčný kefír, poctivý nápoj plný prospěšných látek, ne řídké odtučněné kefírové mléko z obchodu. A při použití vodních kefírových kultur zase osvěžující probiotická limonáda bez dochucovadel. Tím, že kefíry vyrábíte i skladujete ve skle, se vyhnete plastovým nádobám, které mohou být spojeny s určitými riziky uvolňování nevhodných látek do potravin.


Jak ošetřit štípnutí hmyzem a kousnutí klíštětem

Jak ošetřit štípnutí hmyzem a kousnutí klíštětem

Komáři, klíšťata a hmyz jsou součástí přírody a nevyhneme se jim. Avšak vytahovat klíště dítěti z očního víčka nebo se třást strachy, co vás zase štípne na zahradě a zda kotník oteče do obřích rozměrů, není nic příjemného. Nabízíme proto tipy na přírodní repelenty, jak správně ošetřit postižená místa a po jakých doplňcích případně sáhnout pro pomoc s prevencí boreliózy nebo při jejím propuknutí.


Zdravé svačiny pro děti do školky, školy i na výlety

Zdravé svačiny pro děti do školky, školy i na výlety

Dělání svačin – pro někoho zábava a experimentování, pro jiného otravná nutnost. Pojďte to s námi zkusit zjednodušit, naučit se, co zdravá svačina není a naopak co zdravá svačina musí obsahovat. Máme pro vás 5 námětů na svačiny, které můžete libovolně obměňovat a točit každý týden, aniž by vašim dětem přišlo, že jí pořád to samé dokola. Všechny svačiny jsou vydatné, dají se doplnit libovolným množstvím bílkovin a mohou být proto inspirací i na svačiny pro dospěláky.


Čím snížit cholesterol?

Čím snížit cholesterol?

Cholesterol – pro mnoho lidí strašák. Často to vypadá, že jakmile má někdo vysoký cholesterol nebo vysoký LDL cholesterol (říká se mu také ten "zlý" cholesterol), je to hned problém. A ten problém se musí řešit léky (statiny) na cholesterol. To bohužel není pravda. Jednak vysoké hladiny cholesterolu ani vysoké hladiny LDL cholesterolu nic sami o sobě neznamenají a druhak, léky na cholesterol nejsou všespásné a mají řadu úskalí. Chceme vám ukázat, jak důležité je správně vyhodnotit hladiny cholesterolu, kdy je cholesterol skutečně problematický a kdy ani vysoké hladiny nevadí a jaké jsou možnosti, jak vysoký cholesterol řešit. A důležitá věc: cholesterol ze stravy nemá na cholesterol v těle vliv. 


Cestovní lékárnička: Co vzít sebou na dovolenou?

Cestovní lékárnička: Co vzít sebou na dovolenou?

Lékárnička se nám v průběhu let velmi obměňuje. Dříve jsme měli u sebe sotva náplasti na bolavé paty a něco na teplotu, dnes už u sebe základní věci nosíme téměř nepřetržitě. Už několikrát mě zachránila dezinfekce, náplasti nebo Tea Tree na štípance. Ano, většinou jezdíme do destinací, kde lékárny jsou, ale kvalita výběru se velmi různí, a tak se všichni cítí klidně, když máme ověřenou lékárničku s sebou.


Proč preferovat přirozená probiotika oproti kapslím?

Proč preferovat přirozená probiotika oproti kapslím?

Je těžké se vyznat v nabídce fermentovaných potravin. Které potraviny jsou opravdu probiotické a které se tak pouze tváří díky (ne)vhodně zvoleným obalům výrobců? Nenechte se napálit hezkou reklamou a udělejte si v tom jednou provždy jasno. V tomto článku se podíváme na výhody přirozených probiotik, rozdíl mezi probiotickými potravinami a fermentovanými výrobky a kdy je vhodné sáhnout po probiotikách v kapslích.


Nejlepší probiotika a doplňky k antibiotikům

Nejlepší probiotika a doplňky k antibiotikům

Vyhýbáme se antibiotikům, jako čert kříži. Ale víme, že jsou situace, kdy jsou nezbytná. Při vyzvedávání antibiotik vám v lékárně doporučí užívat probiotika. Existují různá, ale ne všechna jsou vhodná při antibiotické léčbě. Pojďte se s námi podívat, která naopak vhodná jsou. Včetně dávkování probiotik u dětí i dospělých. Máme pro vás i tipy na další doplňky stravy, které vám při antibiotické léčbě mohou pomoci se zotavit.


Stabilní cukr v krvi aneb glykemie bez výkyvů

Stabilní cukr v krvi aneb glykemie bez výkyvů

Co je prevence řady onemocnění, podporuje zdravý metabolismus, dobrou náladu a přispívá k dobré energii? Stabilní hladina cukru v krvi neboli stabilní glykemie. Nemluvíme pouze o onemocnění jako diabetes 1. nebo 2. typu, ale stabilní glykemie ovlivňuje celou řadu nejrůznějších onemocnění. Poradíme vám, jakým potravinám se raději vyhnout a jaká režimová opatření můžete zavést pro stabilnější krevní cukr. Ať už řešíte diabetes, prediabetes, těhotenskou cukrovku nebo jiné potíže související s kolísáním cukru v krvi a také v případě, že se zajímáte o prevenci a zdravou dlouhověkost.


Neřešte histaminovou intoleranci eliminací potravin

Neřešte histaminovou intoleranci eliminací potravin

Proč dochází k histaminové intoleranci (HIT) aneb proč vaše tělo nestíhá odbourávat histamin? Internet je plný nejrůznějších doporučení a je nám jasné, že po přečtení pár doporučených seznamů potravin při HIT vám jde hlava kolem. Z nejpřísnějších seznamů lze pochopit jediné – přejít na výživu z prány. Pojďte se s námi podívat, proč eliminace potravin nejen, že nestačí, ale může být cestou do pekel a na co dalšího je potřeba se podívat.

Další