Jak vzniká vodní kefír?

Vodní kefír vzniká činností vodních kefírových kultur – tzv. fermentací. Kefírové kultury požírají cukr ve vodě a mění jej např. na bublinky (oxid uhličitý) a kyselinu octovou. Ze sladké vody se tak stává vodní kefír – fermentovaný nápoj s minimem zbytkového cukru. Je osvěžující, bohatý na přátelské bakterie (probiotika), enzymy a další zdraví prospěšné látky.

Kolik vody a cukru musím přidat k vodním kefírovým kulturám?

Při prvním použití sáčku s kefírovými kulturami použijte 1 litr vody a 3 polévkové lžíce cukru. Tímto se kefírové kultury správně „aktivují“. Při opakované přípravě za použití hotového kefíru můžete používat libovolné množství vody (do maximálně 1 litru) a odpovídající množství cukru – zachováváme poměr cukr : voda, takže např. k půl litru vody přidáváme 1 a půl polévkové lžíce.

Jaký cukr mám použít na přípravu kefíru?

Nejvhodnější je nerafinovaný třtinový, ale můžete použít i klasický bílý, hnědý nebo v malém množství také sirupy neobsahující konzervanty (datlový, javorový) – ty však doporučujeme střídat a nepoužívat samotné. Můžete použít i domácí sirupy z bylin, ovoce a cukru, které jsou bez konzervantů. Ze sirupů a sladidel, které sami o sobě mají výraznější chuť (např. javorový sirup) je i chuť kefíru výraznější a jiná, jak z bílého řepného či třtinového cukru. Pozor u kokosového cukru a panely – viz další otázka.

Pozor s kokosovým cukrem, panelou a samotným javorovým sirupem

Samotný kokosový cukr, panela ani javorový sirup kefírovým kulturám nesvědčí a po pár várkách kefír nechutná moc dobře. Doporučujeme používat klasický cukr viz výše nebo kokosový cukr přidávat k obyčejnému cukru jen v menším množství.

Můžu použít med místo cukru?

Med není moc vhodný. Působí totiž antibakteriálně a mohl by kefírové kultury oslabit. Můžeme vám poradit oddělit si část vodního kefíru do druhé sklenice a vyzkoušet přípravu s vaším medem. Druhou část kefíru připravujte dle návodu s cukrem. Tak nic nepokazíte.

Musím k přípravě vodního kefíru používat citron a sušené ovoce?

Kultury mají ovoce moc rády, pomáhá jim to vytvořit ten správný, lehce perlivý kefír. A kefír po ovoci navíc chutná skvěle. Použijte aspoň sušené či lyofilizované ovoce. Citron nápoj lehce okyseluje nápoj a pomáhá ho chránit před kontaminací jinými bakteriemi. K přípravě používejte vždy chemicky neošetřené suroviny, nesířené, případě citron oloupejte. Pokud nevíte, zda je sušené ovoce nesířené, spařte ho horkou vodou (lyofilizované nemusíte). Sušené či lyofilizované ovoce každé 2. opakování vyměňte za nové.

Jaké sušené ovoce mám použít na přípravu kefíru?

Jaké vám chutná, jen nesmí být sířené nebo chemicky ošetřené, tím by se kultury poškodily. Sušené ovoce můžete pro jistotu spařit horkou vodou. My máme nejradši lyofilizované ovoce (sušené mrazem), které si zachovává svou jedinečnou chuť, vůni i vitamíny a kefír po něm chutná jako opravdová ovocná limonáda. Z klasického ovoce používáme nesířené meruňky, rozinky nebo třeba fíky. Pozor na brusinky (příp. i jiné ovoce), které bylo ošetřeno slunečnicovým olejem a v kefíru dělají "slizký" povlak.

Můžu použít i čerstvé ovoce?

Můžete. V létě se to doslova nabízí. Ideální ale je připravovat "základní várku" kefíru ze sušeného a/nebo lyofilizovaného ovoce a čerstvé ovoce dávat do hotového kefíru, který už slouží ke konzumaci. Pokud byste připravovali kefír jen z čerstvého ovoce, mohl by časem při opakovaných přípravách pozměnit chuť, a to vám nemusí vyhovovat. 

A jak na to? Nám chutnal vodní kefír s tenkými plátky čerstvých jablek a snítkou levandule. Takový provensálský mošt. Jen nezapomeňte ovoce vždy dobře omýt nebo raději oloupat, aby případný postřik (pesticidy či jiné látky) na ovoci nepoškodily kefírové kultury. Čerstvé ovoce je vhodné v kefíru nechávat jen 24 hodin, poté odstranit (můžete sníst, ale nechutná nic moc, tak hurá s ním na kompost!). V našich kefírových receptech se můžete inspirovat na ovocné limonády – fermentády z čerstvého ovoce, mezi naše oblíbené patří meruňkovávišňová či malinová.

Můžu použít i mražené ovoce?

Ano. Platí stejná pravidla, jako u čerstvého výše.

Můžu místo citronu použít pomeranč, limetku nebo grepefruit?

Fantazii se při přípravě meze nekladou. Určitě vyzkoušejte i jiné druhy ovoce. U surovin platí pouze pravidlo – chemicky neošetřené nebo oloupané. Pokud nechcete nic pokazit, nejlepší je připravovat základní várku kefíru dle návodu a experimentovat v hotovém kefíru, který si dáte bokem.

Mohu použít pro přípravu kokosové mléko?

Ano. Ale pozor – ne všechny chuť okouzlí, kokosové mléko umí rychle přefermentovat a stane se pak velmi kyselým. Výsledkem kratší fermentace (cca 1 den) je osvěžující a jemně perlivý kokosový kefír. Při delší fermentaci vzniká kyselejší kokosový kefír, který doporučujeme použít právě pro přípravu dalších receptů, kde se jeho výrazná chuť ztratí (a probiotické účinky zůstanou), jako je třeba smoothie nebo chia puding. Pokud vás kokosový kefír neoslovuje, doporučujeme klasický vodní kefír, který chutná i malým dětem. Přečtěte si postup na přípravu kokosového kefíru.

Mohu použít pro přípravu i rostlinné mléko či jinou tekutinu?

Ano, můžete. Přefermentovat lze jakoukoliv sladkou šťávu, podmínkou je obsah cukru, kterým se vodní kefírové kultury živí. Přefermentují vám tedy např. i ovocné nebo zeleninové šťávy, džusy, kokosovou vodu, kokosové mléko nebo slazené rostlinné mléko. Kulturám ale vadí konzervanty a chemie. K fermentaci používejte vždy přírodní šťávy nebo rostlinná mléka bez aditiv. Chuť rostlinného kefíru může být ale specifická a ne všechny okouzlí. Určitě doporučujeme připravit si nejdříve klasický vodní kefír a až poté experimentovat.

Mohu si z vodních kefírových kultur připravit rostlinný jogurt?

Ne. Jogurtové a kefírové kultury jsou jiné druhy mikroorganismů fungující za jiných podmínek. Jogurtové kultury jsou termofilní mikroorganismy, to znamená, že pracují za vyšších teplot a je nutné mít doma jogurtovač či si pomoci např. troubou. Kefírové kultury naopak pracují za běžné pokojové teploty, a tak nic dalšího k přípravě kefíru nepotřebujete. Kefírové kultury na rozdíl od jogurtových obsahují také více druhů probiotických mikroorganismů – kefír je tedy probioticky bohatší a v tomto smyslu zdraví prospěšnější.

Můžu místo cukru použít stévii, erythritol, xylitol, čekankový sirup nebo jiná nízkokalorická sladidla?

Kefírové kultury neošálíte. Náhradní sladidla ani stévie neobsahují žádnou energii a kefírové kultury by vám vyhladověly. Kefírové kultury se cukrem krmí a přeměňují jej – to je podstata fermentace. Cukr v nápoji během fermentace tedy klesá, necháte-li nápoj déle fermentovat, množství cukru v nápoji je nízké. Kefír z náhradních (nekalorických či nízkokalorických) sladidel by vám nevznikl.

Mohu na přípravu použít pouze část prášku s kulturami (např. odsypat polovinu) a zbytek později?

Ne, po otevření sáčku s kulturami jej použijte vždy celý do 1 litru oslazené vody. Poté si můžete množství regulovat tak, jak stíháte pít, např. tak. že další várky připravujete jen z menšího množství vody a cukru nebo dáte kefír na 2–3 dny do lednice, kde se fermentace zpomalí a další várku připravujete až poté. Rozdělaný sáček s kulturami by se mohl znehodnotit.

Hotový kefír chutnal nahořkle, je to v pořádku?

Stává se, že citrónová kůra způsobuje nahořklou chuť kefíru. Citrón můžete vynechat. Naopak přidejte lyofilizované ovoce, se kterým kefír chutná skvěle.

Kefír má slizkou / viskózní konzistenci, plavou v něm kousky. Co se stalo?

V kefíru se během fermentace objevují různé kousky, které tam vznikají činností kultur a také rozkladem použitého ovoce. Je to normální a můžete jej konzumovat. Pozor při přípravě na ovoce – nejčastěji brusinky, které bývají ošetřeny slunečnicovým olejem a v kefíru dělají "slizký" povlak. 

Jakou sklenici (nádobu) mohu na přípravu kefíru použít?

Doporučujeme originální WUGI sklenici z pevného skla s patentním uzávěrem o objemu 1,15 l. Dobře těsní, má ideální objem a rysky 100 a 200 ml, abyste při opakované přípravě nemuseli kefír odměřovat. Pro přípravu není vhodný plast ani kovová nádoba. Pozor na sklenice z tenkého skla! Při přípravě kefíru vzniká v nádobě tlak a může vám prasknout! Láhev je třeba každý den 1–2x otevřít a vznikající vzduch upustit.

Musím sklenici úplně uzavřít? Jak moc můžu naplnit sklenici při přípravě kefíru?

Sklenici ideálně pevně uzavřete, ale pro správnou přípravu v ní musí zůstat trochu vzduchu. Plňte ji maximálně 3–4 cm pod okraj. Když necháte ve sklenici více vzduchu a přidáte o trošku více ovoce, kefír většinou začne perlit. Kdyby náhodou ne, kultury asi zrovna neměly dost síly, kefír ale mohou naperlit příští dávku.

Jak dlouho zabere příprava vodního kefíru?

Vám zabere příprava asi půl minuty, zbytek práce je na kefírových kulturách. Sáček s vodními kefírovými kulturami pouze vysypete do vody s cukrem (či sladké šťávy) a směs nechte stát cca 48 hodin. Po cca 48 hodinách je kefír hotový. Čím déle kefír necháte stát (třeba i 3 dny), tím bude méně sladký, kefírové kultury totiž stihnout sežrat více cukru. Kolik času jim dáte je na vás.

Při jaké teplotě by měl být kefír připravován?

Chce to pokojovou teplotu (22–25°C).

Doma mám tepleji / chladněji. Jak teplota ovlivní přípravu kefíru?

teplejším prostředí probíhá fermentace rychleji než v chladnějším, v létě vám tedy může vzniknout kefír za 2 dny, pokud máte doma naopak chládek, kefír je vhodnější zabalit do teplého ručníku, aby se příprava povedla, přihoďte sušené ovoce navíc a dejte kulturám o den více na jejich práci.

Jak poznám, že je vodní kefír hotový?

Kefír je hotový za cca 48 hodin, je lehce sladký a kyselkavý. Může (ale nemusí) perlit. Čím déle kefír necháte stát, tím bude méně sladký. Pokud máte doma chládek a nápoj zůstává sladký, přihoďte hrst sušeného ovoce, zabalte láhev kefíru do teplého ručníku a dejte kulturám o den více na jejich práci.

Jak vodní kefír chutná?

Skvěle! Je sladce-kyselý, lehce perlivý, podobá se limonádě. Čím déle jej necháte fermentovat, tím méně bude sladký, ale může v něm stoupat obsah alkoholu. Jak vodní kefír ochutit se dozvíte také v našich receptech.

Už 3. dávka kefíru je slabá. Kefír neperlí a zůstává sladký. Co s tím?

Obvykle okolo 3.–4. opakování se činnost kultur zpomaluje a kefír zůstává sladší a neperlí. Podpořte jejich činnost přidáním hrsti lyofilizovaného ovoce a dejte jim čas na práci navíc. Ujistěte se, že je kefír v dostatečném teple, sklenice je pevně uzavřena a je naplněna max. 3–4 cm pod okraj. Také pozor, abyste nepoužívali sířené ovoce, nepřipravovali kefír v příliš teplé vodě, a aby před přípravou ve sklenici nezůstávaly zbytky saponátu po umytí. To by kultury poškodilo.

Kolik kefíru mohu denně vypít?

Jak je libo. Obsahuje však zbytkový cukr a může při delší fermentaci obsahovat také malé množství alkoholu. Základem pitného režimu je vždy  čistá voda. Pokud jste dřív podobné nápoje (kefíry, kombuchu, či jiné fermentády) nepili, začněte s menším množstvím, aby si vaše tělo postupně zvyklo na přísun hodných bakterií z nápoje, a postupně navyšujte. Doporučujeme pít cca 500 ml vodního kefíru denně. Zbytkový cukr, který kefír obsahuje, se odvíjí od podmínek a délky fermentace – chcete-li v nápoji cukru méně, nechte ho déle fermentovat.

Jaká je výživová hodnota vodního kefíru? Kolik vodní kefír obsahuje cukru?

Na obale kefírových kultur sice máme uvedenou "výživovou hodnotu" pro prášek s kefírovými kulturami – nejedná se o výživovou hodnotu nápoje, ale sáčku s kulturami! Sáček obsahuje cukr, který slouží jako nosič bakterií, bez něj by to nešlo. Při přípravě kefíru kefírové kultury cukr požírají a ve výsledném nápoji ho proto zbývá jen minimum. Výživová hodnota hotového vodního kefíru se liší, záleží totiž hned na několika věcech – a to na množství cukru, které bylo pro přípravu použito, délky fermentace a rychlosti, s jakou kefírové kultury pracují. Čím déle fermentaci necháte probíhat, tím méně v něm bude cukru. Když jsme v laboratoři nechali změřit množství zbytkového cukru u několika vzorků hotového vodního kefíru, vycházely hodnoty okolo 10–20 g/l (= směs jednoduchých cukrů glukóza a fruktóza, které vznikly z cukru sacharózy). Pro srovnání má litr coca coly 106 g cukru, ochucená minerálka nebo nealkoholické pivo okolo 42 g/l. Vypijete-li denně 0,5 l vodního kefíru, odpovídalo by to cukrem asi 100 ml coca coly, avšak vliv přírodního fermentovaného nápoje vs. chemické sodovky na zdraví se moc srovnávat nedá.

Kdy je nejlepší vodní kefír pít?

Nejlepší je, když na něj máte chuť. Kefír si můžete dát jen tak nebo při jídle. My ho máme nejraději s obědem a večeří. Přátelské probiotické bakterie v kefíru, jejich enzymy a lehká kyselost nápoje totiž napomáhají trávení.

Jakou vodu mám použít na přípravu vodního kefíru?

Klidně z kohoutkové vody. Nejlepší je vodu ale nejdříve převařit a nechat vychladnout, popř. ji nechte několik hodin odstát, aby vyprchal chlor. Můžete použít i balenou minerální vodu.

Jakou teplotu by měla mít voda pro přípravu kefíru?

Voda pro přípravu by měla být pokojové teploty – maximálně 29°C. Voda o teplotě 30°C a více by mohla kefírové kultury poškodit a kefír by nemusel vůbec vzniknout.

Co když trpím laktózovou intoleranci?

Vodní kefír ani vodní kefírové kultury neobsahují žádnou laktózu, můžete si ho bez problémů dopřát.

Nemohu žádné mléčné výrobky (mám alergii na mléko / jsem vegan). Mohu vodní kefír?

Vodní kefír ani vodní kefírové kultury neobsahují žádné mléko, kultury se však vyrábí v místě, kde se pracuje také s mléčnými výrobky. Z tohoto důvodu musíme na obalu uvádět upozornění na možnou stopovou kontaminaci mlékem.

Kolik připravím kefíru s 1 sáčkem kefírových kultur? Kdy bych měl/a začít používat nový sáček?

S jedním sáčkem vodních kefírových kultur můžete připravit až 10 litrů vodního kefíru (někdy se zadaří i více). Každé cca 2 dny vám totiž vznikne litr kefíru. Pomocí hotového kefíru provádíte opakovanou přípravu, tu můžete provést asi 10x, takže zhruba po 20 dnech je vhodné rozdělat nový sáček s vodními kulturami. Počet opakování závisí na hygienických podmínkách, podmínkách přípravy a kvalitě surovin, které používáte pro přípravu. Po několika opakováních ztrácí kefírové kultury na síle, kefír vám proto vzniká pomalu a nápoj zůstává spíše sladký. Někdy potřebují kultury jen nakopnout k činnosti: je jim zima -> zabalte láhev do teplého ručníku, nebo baží po sušeném ovoci -> přihoďte hrst ovoce, a potřebují více času – dejte jim den, dva navíc. Jinak začněte přípravu s novým sáčkem kefírových kultur.

Odjíždím pryč, ale přípravu jsem stihl/a zopakovat jen párkrát. Mohu hotový kefír odložit (zpomalit přípravu)?

Pokud odjíždíte na pár dní pryč, doplňte ke 200 ml hotového kefíru vodu a cukr dle návodu a kefír vložte do lednice, kde se fermentace prakticky zastaví. Po návratu (doporučujeme max. 3–4 dny) vytáhněte kefír z lednice a nechte jej fermentovat při pokojové teplotě. Kefírové kultury možná budou potřebovat více času, aby se vzpamatovaly z lednice a začaly pořádně pracovat. Podpořte je ideálně hrstí lyofilizovaného ovoce a dejte jim nějaký ten den na práci navíc. Někdy první várka po vytažení z lednice není "nic moc" a rozjedou se až s várkou druhou, dejte jim šanci.

Jak dlouho mohu hotový kefír skladovat než se zkazí?

Hotový kefír skladujte v lednici a vypijte ideálně během pár dnů. V lednici vydrží týden i déle, fermentace je totiž konzervační proces a pokud se vám do kefíru něco nedostalo, prakticky se nekazí. Pamatujte, že i v lednici, kde se fermentace značně zpomalí, stále probíhá a hotový kefír pak bude kyselejší a může v něm vznikat i malé množství alkoholu. To však neznamená nic jiného, než že kefírové kultury pokračují v pojídání cukru.

Obsahuje vodní kefír alkohol?

Malé množství alkoholu se během fermentace tvoří. V čerstvě připraveném kefíru je jeho obsah nejnižší (mělo by odpovídat nealku okolo 0,5 %, max. do 1 %), ale při delší fermentaci a vlivem skladování může alkohol narůst k 1–1,5 %

Mohou vodní kefír děti, těhotné a kojící?

Záleží na podmínkách fermentace, zda se alkohol stihnul vytvořit.  V čerstvě připraveném kefíru je jeho obsah nejnižší (mělo by odpovídat nealku okolo 0,5 %, max do 1 %). Při delší době fermentace a dlouhém skladování může ale alkohol vzrůst k 1–1,5 %, pak by sklenice (200 ml) vodního kefíru odpovídala asi 50 ml piva. Pro srovnání s kombuchou – kombucha také obsahuje okolo 1–2 % alkoholu a vodní kefír na rozdíl od ní neobsahuje kofein. 

Mohu vodní kefír, když mám cukrovku? / Mohou kefír diabetici?

Ano, ale pamatujte, že kefír obsahuje zbytkové množství cukru, jehož množství se odvíjí od podmínek fermentace (teplota, doba). Kolik budete moct kefíru vypít závisí na vašem zdravotním stavu a jídelníčku. Pro představu – když jsme nechávali množství cukru v kefíru změřit (po přípravě dle návodu) obsahoval 0,5 l vodního kefíru stejně cukru asi jako 100 ml coca coly.

Jakou lžící mohu vodní kefír míchat? Použil/a jsem kovovou lžíci – nezabil/a jsem kefírové kultury?

Kefírové kultury a kov nejsou kamarádi, ale nelekejte se. Pouhé pár sekundové zamíchání kefíru kovovou lžící kultury nezabije. Kovovou lžíci však v nápoji nenechávejte. Kdo chce být pintlich, použije lžíci dřevěnou nebo plastovou.