Cévy (žíly) - Novinka

Cévní soustava neboli kardiovaskulární či oběhová soustava rozvádí po těle krev, kyslík a živiny, odvádí odpadní látky a řídí termoregulaci. Cévy se dělí na tepny a žíly. Nejčastější nemocí tepen je koronatění neboli ateroskleróza, kdy se v postižených cévách tvoří plak, což může vést k ischemické srdeční chorobě, cévní mozkové příhodě či ischemické chorobě dolních končetin. Mezi časté žilní onemocnění patří křečové žíly, jejichž závažnější komplikací je žilní trombóza a bércový vřed. Žilní potíže začínají nenápadně pocity těžkých nohou, nočními křečemi a bolesti nohou, otoky, změny na kůži a sem tam viditelnou žilkou na nohou. Varovným signálem narušeným zdraví cév jsou bezdůvodné modřiny, hemoroidy a špatné hojení drobných zranění. Vnější hemoroidy se objevují na povrchu konečníku a je možné je i nahmatat. Projevují se svěděním, pálením, mohou bolet, nemusí krvácet. Vnitřní hemoroidy jsou hlouběji v konečníku a nejsou viditelné. Mezi příznaky patří krev na stolici nebo toaletním papíru.

Cévní a žilní problémy 

K cévním a žilním problémům vede nezdravý životní styl, jako je nezdravá strava, nedostatek pohybu, stres, kouření. Pokud má člověk již nějaké onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, nadváha, cukrovka či dyslipidémie, riziko se zvyšuje. Roli hraje i genetika, kterou změnit nemůžeme, životní styl však ano a to je rozhodující.

Zdraví cév a žil podpoří zdravá kvalitní strava s dostatkem vlákniny, zdravé trávení a vyprazdňování, pitný režim, přirozený každodenní pohyb, cvičení pánevního dna, správné návyky na toaletě (nesedět dlouho na záchodě, netlačit a používat stoličku pod nohy) a správné živiny.

Klíčové živiny pro zdraví cév

  • Rutin je bioflavonoid, který podporuje cévní stěny a zlepšuje cirkulaci krve. Díky tomu je nápomocen při hemoroidech nebo křečových žilách.
  • Přírodní vitamin C s kofaktory podporuje správnou tvorbu kolagenu a snižuje oxidativní stres, čímž podporuje správnou funkci a pružnost cév.
  • Vitamin E s Astaxanthinem působí jako antioxidant a chrání před poškozením.
  • Aktivní koenzym Q10 je potřebný pro práci svalů a srdce, chrání nás před poškozením a jeho hladiny se v těle s věkem nebo při nezdravém životním stylu významně snižují. Je nutné jej užívat při užívání léků na cholesterol (statinů).
  • Protizánětlivé omega 3 EPA a DHA jsou potřebné pro správnou funkci kardiovaskulárního systému, nervová soustava, mozku, hormonálního systému, regeneraci a další.

Články

Čím snížit cholesterol?

Čím snížit cholesterol?

Cholesterol – pro mnoho lidí strašák. Často to vypadá, že jakmile má někdo vysoký cholesterol nebo vysoký LDL cholesterol (říká se mu také ten "zlý" cholesterol), je to hned problém. A ten problém se musí řešit léky (statiny) na cholesterol. To bohužel není pravda. Jednak vysoké hladiny cholesterolu ani vysoké hladiny LDL cholesterolu nic sami o sobě neznamenají a druhak, léky na cholesterol nejsou všespásné a mají řadu úskalí. Chceme vám ukázat, jak důležité je správně vyhodnotit hladiny cholesterolu, kdy je cholesterol skutečně problematický a kdy ani vysoké hladiny nevadí a jaké jsou možnosti, jak vysoký cholesterol řešit. A důležitá věc: cholesterol ze stravy nemá na cholesterol v těle vliv. 


Jak na špatné trávení

Jak na špatné trávení

Nekončící únava, pokles výkonnosti či jakékoliv chronické onemocnění nás denně omezuje v běžném životě. Jakou to má souvislost s trávením? Velkou. Již několikrát jsme psali, že naše zdraví začíná ve střevech a že střeva jsou náš druhý mozek. Pojďte se s námi podívat, jak se špatné trávení projevuje a jak jej můžeme podpořit.


Zácpa či průjem jako důsledek špatného trávení

Zácpa či průjem jako důsledek špatného trávení

Zácpa a průjem, témata o kterých je velmi náročné mluvit, natož je pak dennodenně řešit a nechat je komplikovat naše životy. Nejde-li o jednorázový problém, za zácpou i průjmem stojí špatné trávení, které souvisí také se střevní dysbiózou (narušené složení střevních mikroorganismů). Špatné trávení a dysbióza negativně ovlivňují naši psychickou pohodu (o tom, jak a jak moc střeva ovlivňují naši náladu jsme psali dříve). Zažívací potíže, jako průjem, zácpa či nafouklé břicho potkají občas každého z nás, ale nejedná-li se o krátkodobý výkyv, je nutné vyřešit příčiny potíží.


Návod krok za krokem, jak se o sebe starat

Návod krok za krokem, jak se o sebe starat

Máme pro vás krok za krokem podrobný návod ke zdravému životnímu stylu, pokud chcete zlepšit své zdraví, stravu, imunitu, odolnost, ale nevíte, kde začít a ve všech těch doporučení se už ztrácíte. Ať už řešíte konkrétní zdravotní potíže nebo jim právě chcete předejít. Nic není izolovaný problém, který vyřeší zázračná pilulka. Klasická medicína je úžasný nástroj na akutní stavy, problém ale vzniká u chronických nemocí, kdy léky často jen potlačují symptomy a daný problém neřeší a mají své nežádoucí účinky. Vy však máte ve svých rukou mocnou sílu si od potíží pomoct sami nebo jim jednoduše preventivně předejít. Jak?