Je nutné podporovat detoxikaci?

Slovo detox je dnes tak nadužívané, až vznikly dva extrémy. Prvním je tvrzení, že k detoxikaci potřebujeme zázračné produkty, bez kterých detoxikace snad neprobíhá, a druhým extrémem je popření významu podpory detoxikace a tvrzení, že na detox nám stačí fakt, že máme játra.

Kde je pravda?

Játra a ostatní detoxikační orgány (ledviny, plíce, střeva, kůži) sice máme, ale detoxikace neprobíhá u všech lidí stejně za dostatečné rychlosti a vždy bez problémů. Detoxikace v játrech je více krokový proces a játra pro eliminaci toxických látek potřebují dostatek energie a živin (vitamíny, minerály a další látky). Pokud jich nepřijímáme dostatek, detoxikace může být výrazně zpomalena. Jsou-li játra přetížena čištěním těla od alkoholu, léků, hormonů, přemíry fruktózy, kofeinu, aditiv z potravin a dalších látek nebo se v nich rozvíjí inzulínová rezistence, nebudou stíhat „čistit“ tělo od všeho v ten samý čas. Také pokud máte určité genetické mutace, můžete mít detoxikační procesy zpomaleny vrozeně a je tedy potřeba detoxikaci podporovat.

Ani samotná játra (i v případě, že nám makají na jedničku) nám k očistě nestačí. Odpadní produkty z jater musí z těla odejít střevy. Pokud máme zácpu, odpadní produkty se ve střevech zdržují déle, než by při normálním vyprazdňování měly, a jsme tak toxinům nadále vystavováni. Nevyloučené odpadní látky negativně působí na střevní sliznici, mikrobiom a hrozí opětovné vstřebání toxinů do těla. Dostatečná funkce ledvin je v detoxikačním procesu také naprosto nepostradatelná.

Nepotřebujeme zázračné detoxikační kúry. Naopak. Naše tělo v dnešní moderní (do velké míry toxické) době velmi ocení chytrou podporu přirozené detoxikace pomocí kvalitní stravy a vhodných kvalitních doplňků.