Kde bereme energii a co ji bere nám?

Možná vás v souvislosti s energií napadne káva, energetické nápoje a jiné “nakopávače”. Pravdou je, že tyto pomůcky působí pouze dočasně a pokud dlouhodobě jedete na plný plyn nebo své hranice překračujete, kofeinem pouze maskujete signály vašeho těla, které vám říkají o odpočinek. Energii nám bere špatné trávení, nedostatečná regenerace a krátký nebo nekvalitní spánek i stres. 

Buněčné továrny na dobíjení energie zvané mitochondrie

Mitochondrie (buněčné organely) jsou takové malé útvary v našich buňkách, které jsou zodpovědné za výrobu energie. Dlouhověká vitalita souvisí právě s jejich zdravím a správnou funkcí. Čím mitochondrie podpoříme? Potřebují dostatek živin, antioxidantů, protizánětlivých kyselin omega 3 EPA a DHA a bílkovin. Zásadní je příjem klíčových mikroživin - vitamíny skupiny B, vitamin C, hořčík, jód, síra, koenzym Q10, ALA (kyselina alfa-lipoová), tak dostatek kvalitního spánku, dobrou regeneraci a podporu cirkadiánních rytmů. Pomáhá nám zde skvěle MCT a C8 olej a vitální houba Cordyceps

Mitochondrie “dobíjíme” metodami, jako je otužování, dechová cvičení, přerušovaný půst a trénink, jako je například HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink). Ráno po probuzení se vystavujte dennímu světlu a čerstvému vzduchu a večer naopak svou aktivitu tlumte a stejně tak zdroje okolního světla. Důležité je vyhýbat se večer modrému záření z obrazovek.

Z hlediska tradiční medicíny souvisí životní energie s energií ledvin a jejich stav souvisí se zdravím a délkou života. Z novodobého pohledu se můžeme dívat na ledviny jako důležitý detoxikační orgán zodpovědný za eliminaci mnoha nebezpečných látek. Dlouhodobé zatěžování těla a neefektivní detoxikace vede k chronickému oslabení, úbytku energie a různým zdravotním potížím. Přirozenou detoxikaci podpoříte dostatečným pitným režimem, zvýšeným příjmem zelených potravin, ostropestřcem, vitáními houbami a dalšími (více informací v kategorii Detoxikace zde). Ledviny potřebují teplo, takže při vyčerpání pomáhá nahřívání této oblasti. 

Strava a dostatek energie

Po jídle bychom se měli cítit dobře a spokojeně, a proto se také říká "jezte do polosyta a pijte to polopita". Vyvážený jídelníček, kvalitní trávení, řešení potravinových senzitivit a harmonizace střevního mikrobiomu vám pomůže zlepšit celkovou vitalitu.

Jak na špatné trávení

Jak na špatné trávení

Nekončící únava, pokles výkonnosti či jakékoliv chronické onemocnění nás denně omezuje v běžném životě. Jakou to má souvislost s trávením? Velkou. Již několikrát jsme psali, že naše zdraví začíná ve střevech a že střeva jsou náš druhý mozek. Pojďte se s námi podívat, jak se špatné trávení projevuje a jak jej můžeme podpořit.


Jak jíst, aby tělo správně fungovalo

Jak jíst, aby tělo správně fungovalo

Jíte zdravě, ale nehubnete. Jíte dobře, ale máte rychle po jídle hlad. Možná už máte domotanou hlavu počítáním kalorií a nevíte, který výživový směr pro sebe zvolit. Jak by měl vypadat váš pokrm, aby nás zasytil, podpořil zdravý metabolismus a dodal tělu vše potřebné? Jak si vytvořit tzv. zdravý talíř? Jednoduchý návod najdete v článku. Jednoduchý návod najdete v článku. Přizpůsobit si jej můžete na všestrannou i vegetariánskou/veganskou stravu, Paleo i jiný stravovací protokol. A rozhodně nebudeme počítat kalorie.