Kde bereme energii a co ji bere nám?

Možná vás v souvislosti s energií napadne káva, energetické nápoje a jiné “nakopávače”. Pravdou je, že tyto pomůcky působí pouze dočasně a pokud dlouhodobě jedete na plný plyn nebo své hranice překračujete, kofeinem pouze maskujete signály vašeho těla, které vám říkají o odpočinek. Energii nám bere špatné trávení, nedostatečná regenerace a krátký nebo nekvalitní spánek i stres. 

Buněčné továrny na dobíjení energie zvané mitochondrie

Mitochondrie (buněčné organely) jsou takové malé útvary v našich buňkách, které jsou zodpovědné za výrobu energie. Dlouhověká vitalita souvisí právě s jejich zdravím a správnou funkcí. Čím mitochondrie podpoříme? Potřebují dostatek živin, antioxidantů, protizánětlivých kyselin omega 3 EPA a DHA a bílkovin. Zásadní je příjem klíčových mikroživin - vitamíny skupiny B, vitamin C, hořčík, jód, síra, koenzym Q10, ALA (kyselina alfa-lipoová), tak dostatek kvalitního spánku, dobrou regeneraci a podporu cirkadiánních rytmů. Pomáhá nám zde skvěle MCT a C8 olej a vitální houba Cordyceps

Mitochondrie “dobíjeme” metodami, jako je otužování, dechová cvičení, přerušovaný půst a trénink, jako je například HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink). Ráno po probuzení se vystavujte dennímu světlu a čerstvému vzduchu a večer naopak svou aktivitu tlumte a stejně tak zdroje okolního světla. Důležité je vyhýbat se večer modrému záření z obrazovek.

Z hlediska tradiční medicíny souvisí životní energie s energií ledvin a jejich stav souvisí se zdravím a délkou života. Z novodobého pohledu se můžeme dívat na ledviny jako důležitý detoxikační orgán zodpovědný za eliminaci mnoha nebezpečných látek. Dlouhodobé zatěžování těla a neefektivní detoxikace vede k chronickému oslabení, úbytku energie a různým zdravotním potížím. Přirozenou detoxikaci podpoříte dostatečným pitným režimem, zvýšeným příjmem zelených potravin, ostropestřcem, vitáními houbami a dalšími (více informací v kategorii Detoxikace zde). Ledviny potřebují teplo, takže při vyčerpání pomáhá nahřívání této oblasti. 

Strava a dostatek energie

Po jídle bychom se měli cítit dobře a spokojeně, a proto se také říká "jezte do polosyta a pijte to polopita". Vyvážený jídelníček, kvalitní trávení, řešení potravinových senzitivit a harmonizace střevního mikrobiomu vám pomůže zlepšit celkovou vitalitu.