Vodní kefírové kultury na zkoušku - 1 x 5 g vodních kefírových kultur.
WUGI - vodní kefírové kultury na výrobu domácího probiotického kefíru. K vodním kulturám přidáte vodu, kokosové mléko nebo třeba ovocnou šťávu a máte téměř hotovo. Trvá to chvilku, ale blahodárný vliv na vaše zdraví to bude mít dlouhodobý. Protože domácí vodní kefír vzniká fermentací, kterou naše střeva milují. Vodní kefír je bohatý na hodné bakterie, enzymy a další látky prospěšné pro tělo.
Balení na zkoušku slouží na postupnou přípravu 10 litrů kefíru. Kefírujete nepřetržitě 3 týdny a každý den máte čerstvý probiotický nápoj.
Pusťte si níže náš videonávod, jak si doma vyrobit probiotickou limonádu. Více
Vodní kefírové kultury na zkoušku - 1 x 5 g vodních kefírových kultur.
Ještě jste nepili WUGI vodní kefír?
To je super, tohle balení na zkoušku je ideální. Je to jeden balíček vodních kefírových kultur ze kterého vyrobíte asi 10 litrů kefíru a během třech týdnů si vyzkoušíte, jak je příprava jednoduchá.
2 věci na dokonalou přípravu vodního kefíru:
- WUGI sklenice - tak akorát velká, tak akorát pevná,
- lyofilizované ovoce, které kefír dokonale obohatí o vitamíny a ochutí
Vodní kefír WUGI vhodný pro všechny
Vodní kefír WUGI je rostlinná alternativa k mléčnému. Potřebujete jen vodu a cukr a máte sladko-kyselé perlivé osvěžení bez chemie. Pro příznivce kokosové chuti, může být inspirací kokosový kefír vyrobený z kokosové vody či mléka. Vodní kefírové kultury jsou vhodné pro jakékoliv rostlinné mléko či ovocnou šťávu.
Kefír pro vás může být i iontovým nápojem, který dodá energii a potěší chuťové pohárky.
Jak vodní kefír vzniká?
Vodní kefír vzniká fermentací neboli kvašením kefírových kultur ve vodě, ovocné šťávě, kokosovém mléce či vodě. Kefírové kultury požírají cukr a mění ho na bublinky, kyselinu mléčnou a octovou a další látky. Přitom kultury v nápoji jsou stále živé a na oplátku do něj produkují svoje enzymy, které nám pomáhají s trávením.
Vodní kefír je osvěžující jemně perlivý nápoj s malým množstvím zbytkového cukru. Je bohatý na přátelské bakterie, enzymy, živiny, vitamíny a minerály. Které jsou nezbytné pro správné fungování střev.
Připomíná vám to kombuchu? Ano jsou příbuzní. Jedná se o fermentované nápoje s drobnými odlišnostmi. Vodní kefír oproti kombuše obsahuje jiné kultury - má více hodných bakterií a méně kvasinek a není na chuť tak "octový". Ve vodním kefíru i kombuše může vzniknout malé množství alkoholu. V čerstvě vyrobeném vodním kefíru je jeho obsah nejnižší (mělo by odpovídat nealku okolo 0,5 %). Obsah alkoholu může s dobou fermentace růst a při delším skladování může být až 1 - 1,5 %.
Vodní kefír jako základ pro všechny zdravé limonády
Domácí limonády s vodním kefírem jsou plné probiotik. Vodní i kokosový kefír může být základ do bezmléčných smoothies, kaší fermentovaných přes noc nebo nepečených dezertů. Tady najdete kopu receptů.
Dávkování vodního kefíru
Pít ho můžete denně. Jestli jste ho ještě nepili, začněte postupně, ať si střeva na příval těch hodných bakterií zvyknou. Navyšovat můžete třeba na 0,5 litru denně, to necháme na vás. Perfektně funguje 100 - 200 ml sklenice vodního kefíru 3x denně k jídlu.
Obsah
- 1 sáček s 5 g vodních kefírových kultur
- Z 1 sáčku připravíte postupně během cca 3 týdnů až 10 litrů vodního kefíru.
- Každých 24 - 72 hodin vám vznikne litr kefíru, takže 3 týdny nepřetržitě fermentujete a vychutnáváte si čerstvý kefír.
Složení - obsah sáčku s kefírovými kulturami
- Hnědý cukr jako nosič kefírových kultur, kefírové kultury (mikroorganismy z rodů Lactobacillus, Lactococcus, Leuconostoc, Saccharomyces, Acetobacter, Kluyveromyces).
Hotový vodní kefír obsahuje probiotické kultury, zbytkový cukr, vitamíny, minerály a dle podmínek fermentace malé množství alkoholu (0 - 1,5 %). Zbytkový cukr vycházel v laboratoři orientačně okolo 10 - 20 g na 1 litr kefíru (pro srovnání: vypijete-li denně 0,5 l vodního kefíru, odpovídalo by to cukrem asi 100 ml coca coly, avšak vliv přírodního fermentovaného nápoje a chemické sodovky na zdraví se moc srovnávat nedá).
Může obsahovat stopy mléka. Produkt je zcela veganský, avšak musíme uvádět možné stopy mléka, jelikož se produkt zpracovává na místě, kde se nachází také mléčné produkty.
Příprava vodního kefíru
Nachystejte si
- 1,15 l patentní WUGI sklenici (Pozor při přípravě v jiných sklenicích z tenkého skla! Při přípravě kefíru vzniká v nádobě tlak a může vám prasknout!)
- 1 l vody (filtrované, několik hodin odstáte nebo převařené a vychladlé)
- 3 polévkové lžíce cukru (klasický bílý, hnědý, třtinový) či sirup bez konzervantů (např. javorový) - pozor u kokosového cukru, nepoužívejte samotný, přidávejte pouze menší množství k obyčejnému cukru
- vhodné přidat - hrst sušeného nesířeného nebo lyofilizovaného ovoce a plátek oloupaného citronu
Sklenici na přípravu kefíru pořádně vymyjte a vysušte, aby se kefírové kultury nepoškodily horkou vodou nebo zbytky čisticích prostředků. Při přípravě ji plňte vždy maximálně 2 cm pod okraj. Čím více místa necháte, tím více vám kefír může naperlit!
Prvotní příprava vodního kefíru
- Vysypte obsah jednoho sáčku s kefírovými kulturami do vody s cukrem (o teplotě max. 29°C). Přidejte sušené ovoce a citron. Dobře promíchejte a sklenici uzavřete. Směs ponechte stát celkem 48 hodin při pokojové teplotě. POZOR! V láhvi vzniká při fermentaci tlak a je třeba ji každý den 1-2x otevřít. Pro přípravu používejte pouze pevné sklenice (WUGI sklenici).
- Po 48 hodinách je vodní kefír hotový. Citrón můžete do kefíru vymačkat, ovoce odstraňte. Pro přípravu další várky si nechte stranou 200 ml kefíru. Zbylý kefír můžete pít samotný nebo ochucený sirupem, džusem, ovocem, bylinkami či kořením. V případě potřeby uchovávejte v lednici a spotřebujte cca do týdne.
Opakovaná příprava vodního kefíru
- Na přípravu další várky použijte 200 ml hotového kefíru, až 800 ml vody a 3 lžíce cukru. Můžete přidat citrón a sušené ovoce. Směs dobře promíchejte a nechte stát při pokojové teplotě po dobu 24 až 72 hodin (24 hodin pro sladší chuť, s dobou postupně sladkost klesá).
- Pomocí 200 ml hotového kefíru připravíte nový kefír až 10x. Počet opakování záleží na různých faktorech - hygienických podmínkách, kvalitě vody (chlor a jiné látky ve vodě) i typu použitých surovin pro přípravu. Práci kefírových kultur podpoříte lyofilizovaným ovocem - navíc kefíru dodáte skvělou chuť. Zůstává-li kefír sladký a ještě neproběhlo 10 opakování, přidejte kulturám ovoce, sklenici nechte naplněnou jen ze 2/3 a dejte kulturám čas na práci navíc. Pokud vám již kefír zůstává sladkou vodou, použijte nový sáček.
Skladujte v LEDNICI (příp. v chladu do 20°C).
Dovozce: UNIBIOM s.r.o.
Minimální dobu trvanlivosti garantujeme nejméně 7 měsíců od dodání.
Druhá fermentace vodního kefíru
Možná znáte pojem druhá fermentace kombuchy nebo kefíru z tibi krystalů. Slitá kombucha (ta oddělená od mateřské houby) se nechá při pokojové teplotě v uzavřených nádobách ještě pár dní fermentovat. Takto naláhvovanou kombuchu můžete ochutit ještě dalšími ingrediencemi nebo jen nechat samotnou ,,zbublinkovat”. Druhá fermentace vodního kefíru funguje velmi podobně.
Fermentovaná kaše s jahodovým vodním kefírem a superfoods
Sladká chuť, jahodová vůně a síla superfoods. Jednou si dáváme mrkev s vlašskými ořechy a rozinky, po druhé sáhneme po exotice. Tato fermentovaná kaše z ochuceného vodního kefíru voní po jahodách a banánu, je veganská, lehce stravitelná a naše tělo z ní vytěží maximum!
Vodní kefír vs. kombucha: rozdíl a prospěšné účinky
Fermentovaná příbuzná vodního kefíru – kombucha – je pro spoustu z nás známějším nápojem. Jaký je mezi kombuchou a vodním kefírem rozdíl? Jaké jsou jejich prospěšné účinky? Kdy se hodí více kefír a kdy kombucha?
Vodní kefír: fermentovaná bomba nejen pro vegany
Co je vodní kefír? Veganská alternativa k mléčné klasice. Jemně perlí na jazyku, je bohatý na hodné probiotické bakterie (živé kultury) a jeho výslednou chuť můžete ovlivnit použitým ovocem. Vitamínový shot, který si vyrobíte přesně podle své chuti, s minimem úsilí a za babku. Vyzkoušejte naši oblíbenou kombinaci zázvor + citron + tymián. Vaše střeva budou skákat radostí. Jdete do toho?
O čem vypovídá vaše stolice?
Stolice možná není zrovna oblíbené téma. My ale víme, že je to téma důležité. Její tvar, barva, konzistence a případný zápach vypovídá o kvalitě trávení a celkovém zdraví. Perfektní stolice každý den je základem pro zdraví. Bez toho se neobejdeme. Abychom nemuseli u doktora či výživových odborníků zabředávat do zajímavých popisků jejího tvaru, barvy nebo konzistence, tým gastroenterologů z Bristolské univerzity ve Velké Británii nám popisek stolice geniálně usnadnilo. Vymysleli obrázkovou Bristolskou stupnici stolice (z angl. Bristol Stool Chart – BSF), která jednoduše popisuje to, co můžeme vidět v záchodové míse.
6 kroků pro zdravá střeva
O důležitosti zdraví střev a mikrobiomu píšeme stále a má to svůj důvod. Aneb nejsme to, co jíme, ale to, co jsme schopni absorbovat a následně využít. Do těla se musí vstřebat důležité látky, avšak nesmí ze střeva do krve prostupovat potenciálně nebezpečné či pro tělo neznámé (Více v článku Co je syndrom zvýšené propustnosti střev (leaky gut)?). A z toho důvodu potřebujeme zdravou střevní sliznici a správné mikrobiální složení (zdravý mikrobiom). Dobré bakterie jsou takoví bodyguardi, kteří nás chrání před útokem škodlivých patogenů, brání rozmnožení cukru-chtivých kvasinek v našem střevě a trénují náš imunitní systém – ten díky tomu ví, na co útočit (patogeny, toxiny) a na co ne (aby nevznikaly potravinové alergie). Zde přinášíme 6 kroků, co můžete pro zdraví svých střev udělat!
7 výhod kefíru: nakopne imunitu a podpoří zdraví střev
Po staletí byl kefír tradičně užívaný v Evropě i Asii pro své blahodárné působení na zdraví. Tento fermentovaný nápoj je plný živých kultur (prospěšných probiotik), živin a je jedním z klíčů ke zdravému imunitnímu systému a pohodovému zažívání. Probiotika obsažená v kefíru bojují s patogenními (nepřátelskými) bakteriemi a podporují zdravé prostředí v trávicím traktu. Jednotlivé kysané mléčné výrobky se mezi sebou liší na základě použitých mikroorganismů, obsahem tuku, konzistencí a tím jak působí na naše zdraví.