Co potřebují naše zuby, aby byly krásné a bez kazů? A co potřebují kosti k tomu, aby byly pevné?

Mezi základní živiny patří vápník, hořčík, vitamin D3+K2 a dále stopové prvky, jako je bor či stroncium. Vitamin D hraje klíčovou roli pro udržení zdraví kostí a zubů, a to jak v dospělosti, tak pro podporu růstu a vývoje u dětí. Mimo to je nezbytný pro naši imunitu, činnost svalů a zdraví střevního prostředí.

Důležité je nezapomínat na příjem vitaminu K2, který je klíčový pro přenos vápníku z cév do kostí a zubů. Tím vitamin K2 chrání před kalcifikací cév (usazování vápníku v cévách, který by následně zvyšoval ohrožoval zdraví kardiovaskulárního systému) a podporuje tak zdravý stav kostí a zubů.

Při příjmu vápníku je důležité hlídat si dostatečný příjem hořčíku, jehož příjem je v populaci často nedostatečný.

      Vitamin D a K2 - pro správnou funkci imunity a prevenci onemocnění

      Vitamin D a K2 - pro správnou funkci imunity a prevenci onemocnění

      K čemu vitamin D a K2 potřebujeme, kdy jej doplňovat, jak a v jakých dávkách? To vše se dočtete v tomto článku. Vitamin D je nezbytně důležitý pro správnou funkci naší imunity a prevenci respiračních a virových infekcí, snižuje infekčnost a komplikace při onemocněních. Vyšší hladiny vitaminu D v krvi jsou nyní spojeny s nižší mírou infekce virem C*vid. Vyšší hladiny vitaminu D jsou spojeny s nižším rizikem komplikací a závažného průběhu onemocnění (intenzivní péče či úmrtí) a další studie naznačují, že vitamin D může představovat velmi účinnou léčbu tohoto onemocnění. Vitamin D reguluje autoimunitní onemocnění a zánět v těle. Je potřebný pro zdraví kostí a zubů - vstřebávání vápníku, funkci svalů i psychické funkce. Nedostatek vitaminu D je spojen se zánětem a oslabením střevního mikrobiomu.