Zdravé zuby a kosti - Trime

Co potřebují naše zuby, aby byly krásné a bez kazů? A co potřebují kosti k tomu, aby byly pevné?

Mezi základní živiny patří vápník, hořčík, vitamin D3+K2 a dále stopové prvky, jako je bor či stroncium. Vitamin D hraje klíčovou roli pro udržení zdraví kostí a zubů, a to jak v dospělosti, tak pro podporu růstu a vývoje u dětí. Mimo to je nezbytný pro naši imunitu, činnost svalů a zdraví střevního prostředí. Důležité je ale nezapomínat na příjem vitaminu K2, který je klíčový pro přenos vápníku z cév do kostí a zubů. Tím vitamin K2 chrání před kalcifikací cév (usazování vápníku v cévách, který by následně zvyšoval ohrožoval zdraví kardiovaskulárního systému) a podporuje tak zdravý stav kostí a zubů.

Při příjmu vápníku a vitaminu D je důležité hlídat si dostatečný příjem hořčíku, jehož příjem je v populaci často nedostatečný a navyšte také příjem přirozeného vitaminu A.

   Články

   Vitamin D a K2 - pro správnou funkci imunity a prevenci onemocnění

   Vitamin D a K2 - pro správnou funkci imunity a prevenci onemocnění

   K čemu vitamin D a K2 potřebujeme, kdy jej doplňovat, jak a v jakých dávkách? To vše se dočtete v tomto článku. Vitamin D je nezbytně důležitý pro správnou funkci naší imunity a prevenci respiračních a virových infekcí, snižuje infekčnost a komplikace při onemocněních. Vyšší hladiny vitaminu D v krvi jsou nyní spojeny s nižší mírou infekce virovými onemocněními. Vyšší hladiny vitaminu D jsou spojeny s nižším rizikem komplikací a závažného průběhu onemocnění (intenzivní péče či úmrtí) a další studie naznačují, že vitamin D může představovat velmi účinnou léčbu tohoto onemocnění. Vitamin D reguluje autoimunitní onemocnění a zánět v těle. Je potřebný pro zdraví kostí a zubů - vstřebávání vápníku, funkci svalů i psychické funkce. Nedostatek vitaminu D je spojen se zánětem a oslabením střevního mikrobiomu.


   Zdraví ústního mikrobiomu: klíč k celkovému zdraví

   Zdraví ústního mikrobiomu: klíč k celkovému zdraví

   Ústní mikrobiom je pro zdraví zásadní, protože ovlivňuje nejen zdraví zubů a dásní, ale i celkové zdraví. Tento ekosystém mikroorganismů v ústní dutině udržuje zdraví ve stavu rovnováhy. Složení ústního mikrobiomu je v průběhu života utvářeno faktory, jako je genetika daného člověka, přenos z matky na plod, stejně jako faktory prostředí, kde daný jedinec žije. A to stravovací návyky, dostatečně kvalitní ústní hygiena, užívání léků a další vlivy.