Domácí kokosový kefír z kokosového mléka

Domácí kokosový kefír z kokosového mléka

Fermentace kokosového mléka? Proč ne. Domácí kokosový kefír vytvoříte jednoduše pomocí vodních kefírových kultur. Výsledkem je osvěžující a jemně perlivý kokosový kefír, který se hodí třeba na přípravu lehkých chia dezertů.

 

Postup jednoduše? Sáček vodních kultur nasypte do kokosového mléka a nechte den až dva stát na lince. Hotovo. Podrobnosti níže.


Nachystejte si

  • 0,5 - 1 litr kokosového mléka bez emulgátorů a přídatných látek - vhodná je značka Real Thai (dříve také zančka Aroy-D, která však začala používat chemický emulgátor :( )

  • WUGI vodní kefírové kultury (příp. WUGI mléčné kefírové kultury)

  • cukr/javorový sirup dle chuti (1 - 2 polévkové lžíce). Cukr není nutný, ale samotné kokosové mléko není příliš sladká a přefermentuje rychle. Přidáním cukru bude pak kefír chutově výraznější a obvykle je více perlivý.

Postup přípravy

  1. Kokosové mléko nalijte do uzaviratelné sklenice a přisypte sáček WUGI vodních kefírových kultur (příp. mléčných). Kokosový kefír se nám povedl také s mléčnými kulturami, nicméně ty jako svou potravu preferují cukr laktózu z živočišného mléka (v kokosovém mléce laktóza není). Vodní kefírové kultury jsou proto na přípravu kokosového kefíru vhodnější.

  2. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě fermentovat 24 - 48 hodin. Na přípravu kokosového kefíru stačí kratší čas, jelikož kokosové mléko neobsahuje příliš cukru. Cukr můžete do kokosového mléka přidat (třeba javorový sirup), pak vám vznikne kokosový kefír, který bude jemně perlit. Kokosový kefír během přípravy ochutnávejte, s délkou fermentace bude kefír kyselejší - zavčas proto ukončete fermentaci. Pokud by se v kefíru začaly oddělovat vrstvy, není to na závadu, stačí kefír promíchat a je vhodné ho již umístit do lednice.

  3. Po 24 - 48 hodinách - jakmile vám chuť kefíru přijde akorát kyselá - je kefír hotov. Uložte jej do lednice, kde vydrží několik dní, a postupně konzumujte. Část hotového kefíru (200 ml) můžete použít pro opakovanou přípravu.

Opakovaná příprava
  1. 200 ml hotového kefíru můžete použít na přípravu dalšího kefíru - před uložením do lednice odeberte 200 ml a přidejte k novému kokosovému mléku (max. 1 litr). Tuto směs opět ponechte zhruba 24 hodin v uzavřené sklenici při pokojové teplotě (opět ochutnávejte, délka fermentace závisí na tom, jestli jste přidali cukr a jak sladký - kyselý kefír si přejete). Opakovanou přípravu můžete několikrát zopakovat, většinou 5 - 10 x.

PS: Do kokosového kefíru můžete také přihodit sušené ovoce, jako datle nebo rozinky, které podpoří činnost kefírových kultur. Sušené ovoce můžete, ale nemusíte z hotového kefíru vyhodit. Doslova neodolatelné jsou mrazem sušené jahody od českých a slovenských pěstitelů.

Recept na kokosový kefír z kokosové vody najdete zde.