Domácí kokosový kefír z kokosového mléka

Domácí kokosový kefír z kokosového mléka

Fermentace kokosového mléka? Proč ne. Domácí kokosový kefír vytvoříte jednoduše pomocí vodních kefírových kultur. Výsledkem je osvěžující a jemně perlivý kokosový kefír, který se hodí třeba na přípravu lehkých chia dezertů!

Nachystejte si

Postup přípravy

  1. Kokosové mléko nalijte do uzaviratelné sklenice a přisypte sáček WUGI vodních kefírových kultur (příp. mléčných). Kokosový kefír se nám povedl také s mléčnými kulturami, nicméně ty jako svou potravu preferují cukr laktózu z živočišného mléka (v kokosovém mléce laktóza není). Vodní kefírové kultury jsou proto na přípravu kokosového kefíru vhodnější.
  2. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě fermentovat 24 - 48 hodin. Na přípravu kokosového kefíru stačí 1 až 2 dny, jelikož kokosové mléko neobsahuje příliš cukru. Cukr můžete do kokosového mléka přidat (třeba javorový sirup), pak vám vznikne kokosový kefír, který bude jemně perlit. Kokosový kefír během přípravy ochutnejte, s délkou fermentace bude kefír kyselejší. Pokud by se v kefíru začaly oddělovat vrstvy, není to na závadu, stačí kefír promíchat a je vhodné ho již umístit do lednice.
  3. Po 24 - 48 hodinách - jakmile vám chuť kefíru přijde akorát kyselá - je kefír hotov. Uložte jej do lednice, kde vydrží několik dní, a postupně konzumujte. Část hotového kefíru (200 ml) můžete použít pro opakovanou přípravu.

Opakovaná příprava

  1. 200 ml hotového kefíru můžete použít na přípravu dalšího kefíru - před uložením do lednice odeberte 200 ml a přidejte k novému kokosovému mléku (max. 1 litr). Tuto směs opět ponechte zhruba 24 hodin v uzavřené sklenici při pokojové teplotě (opět ochutnávejte). Opakovanou přípravu můžete několikrát zopakovat, většinou 5 - 10 x.
PS: Do kokosového kefíru můžete také přihodit sušené ovoce, jako datle nebo rozinky, které podpoří činnost kefírových kultur. Sušené ovoce můžete, ale nemusíte z hotového kefíru vyhodit. Doslova neodolatelné jsou mrazem sušené jahody od českých a slovenských pěstitelů.

Recept na kokosový kefír z kokosové vody najdete zde.