Vitamin D a K2 - pro správnou funkci imunity a prevenci onemocnění

K čemu vitamin D a K2 potřebujeme, kdy jej doplňovat, jak a v jakých dávkách? To vše se dočtete v tomto článku. Vitamin D je nezbytně důležitý pro správnou funkci naší imunity a prevenci respiračních a virových infekcí, snižuje infekčnost a komplikace při onemocněních. Vyšší hladiny vitaminu D v krvi jsou nyní spojeny s nižší mírou infekce virovými onemocněními. Vyšší hladiny vitaminu D jsou spojeny s nižším rizikem komplikací a závažného průběhu onemocnění (intenzivní péče či úmrtí) a další studie naznačují, že vitamin D může představovat velmi účinnou léčbu tohoto onemocnění. Vitamin D reguluje autoimunitní onemocnění a zánět v těle. Je potřebný pro zdraví kostí a zubů - vstřebávání vápníku, funkci svalů i psychické funkce. Nedostatek vitaminu D je spojen se zánětem a oslabením střevního mikrobiomu.

Jaká je funce vitaminu K2?

Vitamin K2 podporuje účinek vitaminu D3 a je naprosto nezbytný pro odvádění vápníku z krve do kostí - tam, kde má být (to samotný vitamín D neumí a hrozí pak, že vápník může zůstávat v cévách a rozvine se tzv. hyperkalcémie. Ta je rizikovým faktorem pro kardiovaskulární příhodu. Z tohoto důvodu je vhodné současně s vitaminem D3 suplementovat vitamin K2.

 Vitamin D a K2 - jaký má pro nás význam WUGI blog

 

Zdroje vitaminu D

Ze sluníčka můžeme vitamin D čerpat jen v období zhruba od května do září a to přes polední hodiny (10 až 15 hodina). Orientačně je proto od podzimu do jara je kvalitní doplněk na místě. Ani v létě nám často samotné sluníčko potřebu vitaminu D nepokryje a dochází k deficitům. V naší populaci má 99 % obyvatel nedostatečný příjem vitaminu D (zdroj SZÚ). Vitamin D ze sluníčka můžete čerpat pouze přímým působením slunečního záření na pokožku bez použití opalovacích krémů.

Bohužel ani příjem ze stravy nám nestačí. Vitamin D se nachází zejména v tučných rybách, vejcích, mléčných výrobcích, hovězích játrech a houbách sušených na slunci. Např. obsah v mléných výrobcích se ale bude lišit dle toho, jak a kde bylo zvíře chováno (zeměpisná šířka, volný chov) nebo čím bylo krmeno. V zimě je pak obsah vitaminu D v mléčných produktech několikrát nižší (i zvířatům chybí slunce, ze kterého by vitamin D čerpala).

Abychom z jídla přijali potřebnou denní dávku 1000 IU, museli bychom denně sníst asi 1 kg tučných ryb (a to včetně veškerého tuku, který zůstane po rybě v pánvi) nebo vypít 5 litrů mléka (uměle) obohaceného o vitamin D.

Určitě doporučuji kůži vystavovat slunečním paprskům po rozumnou dobu, aby nedošlo k jejímu poškození. Zároveň je vhodné konzumovat kvalitní ryby, vejce z volného chovu, BIO mléčné produkty (od zvířat pasených na trávě) a další kvalitní potraviny. V našich podmínkách je ale příjem vitaminu D ze stravy zcela nedostačující. 

Stačí na vitamin D slunce?

Trávíte na slunci hodně času přes polední hodiny bez opalovacích krémů a co nejvíce odhalení. Ani to ale není zárukou dostatečných hladin vitaminu D. Lidé, kteří se snáze opalují, musí trávit čas na slunci daleko déle, než lidé s bledou kůží, ti musí ale zase dávat pozor na spálení. Také vrozeně můžeme mít oslabenou schopnost konvertovat vitamin D v kůži a tato schopnost klesá také s věkem

Vitamin D - zdroje - k čemu jej potřebujeme - WUGI blog

Máte dostatek vitaminu D?

Hladiny vitaminu D v krvi můžete zjistit při krevním odběru po domluvě s lékařem nebo jako samoplátce. Z hlediska důležitosti vitaminu D doporučuji kontrolovat hladiny vitaminu D v krvi alespoň 1x za rok, a to i za tu cenu, že částka je pro samoplátce vyšší (někdy jsou v laboratořích akce s výraznou slevou na toto vyšetření). Je to však investice do vašeho zdraví a prevence.

Dle poznatků ve funkční medicíně se doporučuje udržovat hladiny vitaminu D alespoň nad 100nmol/l (laboratoře mají dolní hranici nastavenou obvykle na 50-75nmol/l, tedy daleko níže, než by vaše tělo optimálně potřebovalo).

Kolik vitaminu D užívat?

  • Běžná dávka vitaminu D (za předpokladu, že nemáte deficit) je pro děti do 3. let je 500 IU, od 3. let 1000 IU denně a pro dospělé 1000-4000 IU denně.
  • V případě osob ve vyšším riziku (nadváha, tmavá pleť, pobyt v domovech péče) se dávka zvyšuje i dvojnásobně (4000-8000 IU). Při deficitu se dávka také navyšuje.
  • Dospělým osobám doporučuji minimálně od října do dubna suplementovat základní dávku (1000-2000 IU) a při nejbližší příležitosti si hladiny v krvi nechat změřit a dle toho dávkování s odborníkem upravit pro efektivní doplnění.

Vitamin D se nejlépe vstřebává s tukem, užívejte proto vždy s jídlem obsahující nějaký tuk.

Na co si dát při doplňování vitaminu D pozor?

Neužívejte vitamin D samotný, ale vždy s vitaminem K2, který je pro jeho správnou funkci nezbytný. Při doplňování vitaminu D navyšte příjem hořčíku a vitaminu A - z jater a oleje Rosita, které jsou s funkcí vitaminu D v těle nedomyslitelně spojeny.

Jaký doplněk s vitaminem D zvolit?

Při suplementaci si vyhněte se doplňkům s aditivy a nevhodnými látkami. Volte rostlinný zdroj. Většina doplňků s vitaminem D3 pochází ze živočišných zdrojů z lanolinu a výrobci často neuvádějí, jakou formou a způsobem je vitamin získán. Lanolin je ochranná látka, kterou vylučují ovce svými mazovými žlázami. Ovčí vlna a vitamin D z lanolinu však mohou být kontaminovány pesticidy z pastvin a jinými chemickými látkami, jelikož je kůže ovcí ošetřována různými dezinfekčními koupelemi proti škůdcům, což na nich může zanechávat zbytky chemikálií. Někteří chovatelé ovcí navíc k získání vlny používají drastickou metodou zvanou mulesing, která způsobuje hluboké řezné rány v kůži ovcí. Trime proto ve svých výrobcích používá rostlinný vitamin D3 z mořských řas, což je udržitelnější a šetrnější k planetě.

Kvalitní vitamin D3+K2 Trime

  • Doporučujeme veganský vitamin D3+K2 Trime v kapkách neobsahující žádné syntetické složky, přírodní a snadno aplikovatelný. Je vhodný pro celou rodinu.
  • V případě, že preferujete kapsle, vhodný je veganský vitamin D3 od Trime v kombinaci s vitaminem K2.
  • Pro novorozence je zde veganský sprej VitaShine vitamin D3 schválený Českou pediatrickou společností.
  • Pro malé děti od 6 měsíců (lze od narození) je vhodný také veganský vitamin D3 Trime v kapkách.
  • Vitamin D doplňujte i novorozencům o vitamin K2. 1x týdně přidejte 1 kapku vitaminu K2 (nebo střídejte s kombinovaným D3+K2). Děti také potřebují vitamin K2 (doporučení je 1µg vitamin K2/kolikgram dítěte/den). S postupem věku a zvyšující se váhou dítěte je vhodné zhruba 2x týdně doplňovat vitamin K2 (resp. kapeme 1x týdně D3, 2x týdně D3+K2) a od 1 roku lze přejít na kombinovaný D3+K2 (1 kapka obden). Od zavádění příkrmů jim dávejte játra a olej Rosita kvůli doplňování vitaminu A.

Vitamin D3 vhodný pro miminka od narození. Čisté a šetrné složení, vhodný i pro citlivá dětská bříška.
Pro imunitu, kosti, zuby, svaly, vývoj a růst dětí.
Schválen Českou pediatrickou společností.

Vitamin D pro novorozence Vitashine vegan

Pokud již vitamin D3 máte a nesuplementujete vitamin K2, doporučuji kvůli ochraně cév, prevenci kardiovaskulární příhody a správnému zabudovávání vápníku do kostí a zubů vitamin K2 v kapkách přidat.

Potřebujete-li s dávkováním nebo výběrem poradit, můžete se obrátit na můj e-mail anna@wugi.cz či přes kontaktní formulář poradny.

Mgr. Anna Fabiánová