Lékárnička se nám v průběhu let velmi obměňuje. Dříve jsme měli u sebe sotva náplasti na bolavé paty a něco na teplotu, dnes už u sebe základní věci nosíme téměř nepřetržitě. Už několikrát mě zachránila dezinfekce, náplasti nebo Tea Tree na štípance. Ano, většinou jezdíme do destinací, kde lékárny jsou, ale kvalita výběru se velmi různí, a tak se všichni cítí klidně, když máme ověřenou lékárničku s sebou.

Co si vzít na cesty

Paralen, sprej do nosu nebo černé uhlí seženete skoro kdekoliv. Většinu netoxických přípravků ale seženete těžko. Často se navíc stává, že vás potíže přepadnou o víkendu nebo uprostřed noci, kdy lékárna není po ruce. Lékárničku na cesty mám pořád sbalenou, vždy před dovolenou jen zkontroluji a přidám další doplňky stravy nebo léky podle potřeby kam a na jak dlouho jedeme. Doplňky stravy z velkých krabiček většinou přesypu do menších sáčků kvůli úspoře místa. Mám ještě jednu menší lékárničku, kde mám malou dezinfekci, náplasti, pinzetu, paralen a Tea Tree roll on, kterou nosím s sebou v batohu.

Obsah cestovní lékárničky 

Obsah cestovní lékárničky se moc neliší od lékárničky, kterou máme běžně doma. Jsou zde základní věci z lékárny, které nejsou netoxické, ale když přijde na vysokou horečku, je dobré mít něco na tlumení. Dále lékárničku doplňují kvalitní produkty z WUGI, které máme odzkoušeny na celé rodině. A v neposlední řadě i další kvalitní přípravky, které (zatím) na WUGI neseženete, ale my je doporučujeme všemi deseti.

Produkty z lékárny, které je dobré mít u sebe na dovolené:

  • černé uhlí Carbofit,
  • léky na horečku nebo bolest – paralen/ibalgin, sirupy či čípky pro děti,
  • kapky do očí – ocuflash nebo septonex,
  • kapky či sirupy na kašel a rýmu (Sinupret kapky, Kaloba, ERDOHerbal),
  • náplasti, náplasťové stehy, náplasti na popáleniny,
  • léky, které musíte užívat běžně.

Základní produkty z lékárny: náplasti, černé uhlí, antipyretika, produkty na kašel a nachlazení, kapky do očí

Doplňky stravy v cestovní lékárničce z WUGI:

Wugi produkty do cestovní lékárničky: coriolus, betaglukan, acerola, hočřík, melatonin, STkill, trávicí enzymy, probiotika na průjem a elektrolyty

Co mít dále i sebe při cestování:

  • přírodní repelent Incognito,
  • netoxický minerální opalovací krém (například Odylique, Anela či Eco by Sonya) 
  • gel na podrážděnou pokožku nejen po opalování (Aloe Vera od Purity Vision nebo Dermo sprej Quinton),
  • náplasti s nedráždivým lepidlem (například Patch),
  • dezinfekce Jodisol nebo Dračí krev (která se může užívat i vnitřně),
  • Tea Tree na štípance a pinzeta.

Prevence trávicích potíží před dovolenou

Cestovatelský průjem je druh průjmu, který trápí mnoho lidí během dovolené. Mnoho lidí ho má spojený se špatnými hygienickými podmínkami, ale může jej způsobovat i nervozita z cestování, změna jídelníčku jako změna složení, nepravidelné jídlo, častější hladovění nebo naopak přejídání. Při takových problémech pomůže probiotikum Saccharomyces boulardii, které můžete zařadit již týden před dovolenou a pokračovat v užívání na dovolené.

Probiotikum Saccharomyces boulardii na průjem

Trávicí potíže – průjem, zvracení a těžké břicho při cestování:

Rychlá pomoc při nemoci na dovolené

Pokud vás na dovolené přepadne nemoc, tak kromě klasických léků, můžete organismus podpořit i cíleně pomocí vhodně zvolených doplňků stravy.

  1. Coriolus a betaglukan – tato kombinace působí při akutních problémech jako je nachlazení, viróza nebo či akutní příznaky. Dávkování jednoduše upravíte podle stavu a menším dětem můžete vysypat do jídla. Doporučujeme užívat na lačný žaludek. Dále je vhodné zvýšit příjem vitaminu C – nejčastěji vozíme u sebe tyto kapsle z bio aceroly, protože jsou na cestách praktičtější než prášek.
  2. Při bolestech v krku máme vyzkoušený STkill, který u nás v rodině tolerují i děti cca od 8 let. Je velmi silný a zachránil už nejednu dovolenou. Proto ho máme vždy u sebe.
  3. Na kašel máme vyzkoušené kapky Kaloba, sirup ERDOHerbal a při silném nachlazení sáhneme po kapkách Sinupret (POZOR ne tabletky, protože obsahují již zakázaný oxid titaničitý). Vhodné jsou jak pro děti tak i pro dospělé.
  4. Na rýmu používáme nosní sprej Quinton, při rýmě, alergické rýmě, ucpaném nosu hypertonický a při prevenci jako součást běžné nosní hygieny isotonický.

Jak na klíšťata, hmyz a nepříjemná bodnutí 

Na hmyz v přírodě používáme přírodní repelent Incognito. Pokud chytnete klíště, je dobré mít u sebe pinzetu a klíště okamžitě vytáhnout. Na jakékoliv bodnutí hmyzem skvěle funguje Tea Trea olej, který se dá koupit v praktickém roll onu a hned aplikovat. Vhodné je místo potřít i tinkturou z Dračí krve.

Bezpečné opalování během dovolené

Klíčové je i zdravé opalování během dovolené. Zásady, jak se zdravě opalovat jsme vám popsali v dřívějším článku. Základem je dobře vyživená kůže pomocí omega 3 mastných mastných kyselin v podobě krill oleje a plnospektrálního vitaminu E a astaxanthinu. Pokud to doplníte netoxickým minerálním opalovacím krémem a sluníčko si budete postupně dávkovat, je to značka ideál. 

Jak na zdravé opalování: pomocí netoxického opalovacího krému a správných živin

Cestovní lékárnička pro děti

Cestovní lékárnička pro děti bude pouze malinko odlišná od lékárničky pro dospělé. Tím, že většinu věcí v lékárničce máme netoxickou, tak je používáme i u dětí. Větší rozdíl bude u léků na teplotu, kde se musíte řídit dávkou dle věku dítěte. Dále si pohlídejte, zda máte neštípavou dezinfekci. Zrovna dračí krev i Jodisol štípou a děti je moc netolerují. Další velký rozdíl mě napadá už jen u dětských náplastí, kdy náplasti s pandou hojí bobino prostě líp 😀.

Jak vyzrát na dlouhé lety 

Při dlouhých letech dochází k velkému časovému posunu, což je pro tělo velká zátěž a dochází k narušení denního režimu. Na podporu spánku doporučujeme užívat před spaním Natural Melatonin, který zkracuje dobu usínání, podporuje klidný spánek a srovnává cirkadiánní rytmus. Melatonin můžete doplnit o Magnesium Performance nebo Magnesium Sleep, které zmírňují vyčerpání, podporují kvalitu spánku a psychickou pohodu. Pro snížení zátěže na organismus můžete sáhnout po antioxidantech – například S-Acetyl-L-Glutathion. Jehož nízká hladina v těle znamená sníženou detoxikaci a také vyšší náchylnost k chorobám a infekcím. A skvělým pomocníkem může být také přírodní vitamin C, který snižuje únavu i vyčerpání a podporuje imunitu.

Pokud potřebujete s výběrem či dávkováním doplňků poradit, napište mi do poradny.

Mgr. Anna Fabiánová

Farmaceutka a terapeutka funkční výživy