Energie - Kapsle (druh nemá vliv na účinnost) - Rostlinné kapsle (vhodná pro vegany)

Kde bereme energii a co ji bere nám?

Možná vás v souvislosti s energií napadne káva, energetické nápoje a jiné “nakopávače”. Pravdou je, že tyto pomůcky působí pouze dočasně a pokud dlouhodobě jedete na plný plyn nebo své hranice překračujete, kofeinem pouze maskujete signály vašeho těla, které vám říkají o odpočinek. Energii nám bere špatné trávení, nedostatečná regenerace a krátký nebo nekvalitní spánek i stres. 

Buněčné továrny na energii zvané mitochondrie

Mitochondrie (buněčné organely) jsou takové malé útvary v našich buňkách, které jsou zodpovědné za výrobu energie. Dlouhověká vitalita souvisí právě s jejich zdravím a správnou funkcí. Čím mitochondrie podpoříme? Jako vždy se na problematiku musíme podívat komplexně a řešit jak dostatek živin, tedy stravu, trávení a mikrobiom a příjem klíčových mikroživin- vitamíny skupiny B, vitamin C, hořčík, koenzym Q10, ALA (kyselina alfa-lipoová), tak dostatek kvalitního spánku, dobrou regeneraci a podporu cirkadiánních rytmů. Pomáhá nám zde skvěle MCT a C8 olej a vitální houba Cordyceps.

Mitochondrie “dobíjeme” metodami, jako je otužování, dechová cvičení, přerušovaný půst a trénink, jako je například HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink). Ráno po probuzení se vystavujte dennímu světlu a čerstvému vzduchu a večer naopak svou aktivitu tlumte a stejně tak zdroje okolního světla. Důležité je vyhýbat se večer modrému záření z obrazovek.

Z hlediska tradiční medicíny souvisí životní energie s energií ledvin a jejich stav souvisí se zdravím a délkou života. Z novodobého pohledu se můžeme dívat na ledviny jako důležitý detoxikační orgán zodpovědný za eliminaci mnoha nebezpečných látek. Dlouhodobé zatěžování těla a neefektivní detoxikace vede k chronickému oslabení, úbytku energie a různým zdravotním potížím. Přirozenou detoxikaci podopříte dostatečným pitným režim, zvýšeným příjmem zelených potravin, ostropestřcem, vitáními houbami a dalšími (více informací v kategorii Detoxikace zde). Ledviny potřebují teplo, takže při vyčerpání pomáhá nahřívání této oblasti. 

Strava a energie

Po jídle bychom se měli cítit dobře a spokojeně, a proto se také říká "jezte do polosyta a pijte to polopita". Vyvážený jídelníček, kvalitní trávení, řešení potravinových senzitivit a harmonizace střevního mikrobiomu vám pomůže zlepšit celkovou vitalitu.

Na výběr doplňků stravy jsme nároční

Drtivá většina doplňků stravy obsahuje běžně používané pomocné látky - adtiva, plnidla, barviva, kluzné látky a další. Nové vědecké stuide ukazují, že mohou poškozovat střevní mikrobiom (1,2,3). A to my rozhodně nechceme ani pokoušet.

Najdete zde proto pouze 100 % čisté, kvalitní vitamíny, minerály, vitální houby a superpotraviny, které jsou čistě přírodní, bez syntetických látek a aditiv, v dobře vstřebatelné a využitelné formě.

Reference:

1) Food additives and microbiota: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7117642/

2) Food additives: Assessing the impact of exposure to permitted emulsifiers on bowel and metabolic health – introducing the FADiets study: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6899614/

3) Impact of Food Additives on Gut Homeostasis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835893/